Има ли правилна диета? Такава, с която хем няма да си навредим, хем ще постигнем мечтаната фигура и ще я запазим? Идеал в това отношение не съществува. Но има правила. Вижте ги и създайте сами своето идеално тегло.
- 1. Отслабвайте бавно, равномерно (не повече от 200 г на ден, 1 кг на седмица, 3-4 кг на месец). Само така ще запазите трайно постигнатото, без да си навредите.
- 2. Не се хвърляйте в екстремни диети, започнете с малко. Често, за да се свалят безболезнено 3-5 кг за два месеца, са достатъчни минимални ограничения в храненето. В началото пробвайте да намалите лъжичките захар в кафето или чая. Или пък се откажете въобще от тях. От време на време яжте сандвичи без хляб: парче шунка или сирене между листа от салата или зеле. Заменете картофите и макароните с печени, варени или задушени зеленчуци. Старайте се да вечеряте рано. Най-добре е да не се яде след 20,30 ч., а идеалът е никаква храна след 18 ч. Веднъж седмично можете да пропускате едно от основните хранения, пробвайте и разтоварващ ден. Между другото силен чай с мляко, но без захар намалява апетита.
- 3. Повече движение! Всекидневната утринна гимнастика дава много добри резултати в битката с килограмите. Един час бързо ходене изгаря 250 ккал, което осигурява 0,05 мм загуба на мазнини. Вижда ви се малко, но по този начин в продължение на година можете да се разделите с 12 кг!
- 4. Белтъчините в храненето ви не бива да са под 90-100 г в денонощие. Така ще предпазите тъканите от загуба на протеини. Дневно в менюто ви трябва да присъстват поне 400-500 г богати на белтъчини продукти като месо, риба извара, яйца. Желателно е да подбирате нетлъсти меса и риби, варени или задушени.
- 5. Количеството на въглехидратите трябва да се ограничи, но правилно – като изключите или силно намалите захарта, бонбоните, сладкишите. Сладките напитки също трябва да са с лимит – до 100-200 г на ден.
- 6. Изключете напълно от храненето сладката и конфитюрите, тестените закуски и баниците. Дневната порция хляб трябва да е около 100-150 г. Желателно е да е ръжен или пълнозърнест.
- 7. От зеленчуците без ограничение се препоръчват суровото зеле, краставиците, доматите, тиквичките и зимната тиква. От плодовете – киселите и сладкокиселите сортове ябълки, цитрусовите плодове (без бананите), гроздето, касисът. Зеленчуците е хубаво да се ядат сурови, защото съдържат тартронова киселина, която възпрепятства превръщането на въглехидратите в мазнини.
- 8. Количеството мазнини в дневното меню не бива да е повече от 80 г. Петдесет процента от тях трябва да са растителни (слънчогледово олио, зехтин).
- 9. За да се стимулира изразходването на запасите от мазнини в организма, трябва да се ограничи приемът на свободни течности (вода, напитки, чай) до 1-1,5 л на ден.
- 10. Солта не бива да е повече от 5-8 г дневно.
- 11. Спрете напълно всички спиртни напитки, с изключение на сухото вино.
- 12. В приготвянето на храната не е препоръчително използването на възбуждащи апетита бульони, сосове и маринати.
- 13. За постигане на чувство на ситост е добре да се отдава предпочитание на нискокалорична, но значителна по обем храна, с междинни хранения, включващи плодове и зеленчуци.
- 14. Отделните хранения трябва да стават по едно и също време. Ако спазвате такъв режим, стомахът го научава и половин час преди ядене започва да отделя ензимите, които помагат за правилното и лесно усвояване на храната.
0 Коментара