Но тогава как си набавяме енергия без зърнени и бобови храни?
Всъщност, нашите тела са направени така, че могат да функционират и с доста по-малко въглехидрати. А и да не забравяме, че въглехидрати има (макар в по-малки количества) и в плодовете, зеленчуците и кореноплодните. А тези продукти са съществена част от пещерното меню. Ако целта ви е сваляне на килограми, плодовете са единственият компонент от диетата, който е необходимо да ограничите.
Обещанието на палео диетата: Отслабване без броене на калории
Ако се разровите в интернет, в повечето палео сайтове ще прочетете, че ако приемете принципите на палео диетата, повече никога няма да ви се налага да броите калории. „Яжте от позволените храни колкото желаете, без угризения – и пак ще отслабвате“.
Разбира се, няма как да не подходя скептично към това твърдение. Знаете, че балансът между приети и изразходени калории винаги е най-важен, когато говорим за отслабване. Причината за успеха на палео диетата не се крие в „магическите свойства“ на палео храните. Те пак носят калории. Просто на практика е невъзможно да преядете с тях.
Комбинацията от протеин (меса, морски храни и яйца) в комбинация с богати на фибри плодове и зеленчуци, както и здравословни мазнини е изключително засищаща.
Хапнете една средно голяма пържола с неограничено количество салата и малко зехтин и ще сте сити часове наред. Хапнете голяма порция спагети и след няколко часа ще сте гладни отново, защото кръвната ви захар първо ще скочи до небето, а после рязко ще падне.
Няма как да не отбележа и сходствата на палео диетата с нисковъглехидратните и кетогенни диети, които използвани разумно за кратки периоди от време вършат добра работа при редуциране на теглото (стига да знаете какво правите!).
Крайната присъда: Заслужава ли си палео диетата?
Ако трябва да дам моето лично мнение – то палео диетата има някои интересни предимства (елиминира преработените храни, трансмазнините, бялата захар, полезна е при автоимунни заболявания и т.н.), но със сигурност не е необходима, особено при спортуващи хора като вас. Да не забравяме, че когато сме физически активни, се подобрява чувствителността ни към инсулина и по-големия прием на въглехидрати под формата на зърнени и бобови храни не е чак такъв проблем.
Не казвам, че може да се тъпчете с бял хляб, картофи и ориз до безкрай и въпреки това да отслабвате. Но можете стратегически да включвате зърнените и бобови храни в храненето си след тренировка и в зареждащите дни.
Вместо да разчитате на някакви предварително зададени диети, нагаждайте храненето си според нуждите си и това как се чувствате. Какво означава това? Ако страдате от автоимунни заболявания, имате непоносимост към глутен и лактозна нетолерантност, тогава палео диетата ще е точната диета за вас. Но означава ли това, че трябва непременно да прежалите зърнените храни и млякото, ако сте иначе здрави и спортувате – не мисля. Винаги се стремете да взимате от всяка диета и информация за хранене това, което е полезно за вашия конкретен случай.
Кои са най-популярните личности и блогове в палео обществото?
Ако се справяте с английския, в някои от палео блогове ще откриете наистина полезна информация за здравословния начин на живот – дори да не сте големи фенове на палео диетата. Да си призная, понякога ги посещавам, когато събирам идеи за нови статии или правя проучване по даден въпрос:
Марк Сисон (Mark Sisson) – Mark’s Daily Apple
Роб Уолф (Robb Wolf) – Robbwolf.com
Paleo Leap – Paleoleap.com
Джули Бауер (Juli Bauer) – PaleOMG.com
Както и вече споменатият д-р Лорън Кордейн – thePaleoDiet.com
0 Коментара