Ако някога ти се е случвало да усетиш тежест и подуване в стомаха си след интензивна тренировка – не си само ти!
Въпреки че упражненията трябва да ни заредят с енергия и удовлетворение, не е необичайно понякога да завършиш тренировъчната си сесия с корем, който прилича по-скоро на балон, отколкото на оформена преса…
Причините за този дискомфорт могат да варират значително и именно разбирането им е ключът към предотвратяването му. Независимо дали става въпрос за храната, с която зареждаш преди тренировка, интензивността на самата тренировка или дори начина, по който дишаш.
Добрата новина е, че подуването на корема след тренировка е често срещано и с няколко прости промени в рутината си ще можеш да се справиш напълно с него. Ето какво трябва да знаеш:
Какво може да парични подуване след тренировка? 6 възможни причини
Обикновено подуването по време и след тренировъчна сесия е свързано с храносмилателните процеси в тялото. Защото докато енергията на организма ти е съсредоточена в преодоляване на натоварването от тренировката – храносмилането се затруднява. Но това не е единствената възможна причина. Всъщност, в тази статия ще разгледаме 6 възможни такива:
1. Все още храносмилаш последното си хранене
както вече споменах, това е най-честата причина. Докато тренираш, храносмилането се забавя, тъй като тялото ти пренасочва кръвообращението към мускулатурата, която натоварваш в момента.
По тази причина можеш да усетиш по-често или по-осезаемо подуване в стомаха ако редовно се храниш обилно малко (1-2 часа) преди началото на тренировката си.
2. Пиеш газирани напитки преди тренировка
това вероятно няма нужда от обяснение, но газираните напитки никак не са подходящи за енергизиране преди тренировка. Както газировката, така и изкуствените подсладители в тях, могат да предизвикат подуване дори и без допълнителният стрес от физическо натоварване, с който трябва да се справя тялото ти, докато в същото време се опитва да преработи и тях.
3. Тренировката ти е прекалено интензивна
това не означава непременно, че тренираш като олимпиец. Тренировката ти може да е със сравнително малък обем натоварване, но все пак да се окаже прекалено интензивна за теб, ако тепърва си започнал/а нова тренировъчна програма, към която още се приспособяваш или пък се връщаш към обичайните си тренировки след по-дълга пауза, без да направиш нужната корекция в интензитета им.
Има и конкретни изследвания, които показват, че силно-натоварващите упражнения за издръжливост могат да нарушат баланса на чревната микробиота, което може да доведе до подуване на корема, както и до спазми, гадене и диария като страничен ефект от претоварването.
4. Страдаш от дехидратация и/или констипация
доста хора забравят за ролята на добрата хидратация по време на физическо натоварване, особено при такова извън зоната на комфорт, каквато трябва да бъде една ефективна тренировка.
Затова дехидратацията и загубата на телесни течности също е често-срещана причина за подуване от констипация (запек) по време и след тренировка.
5. Погълнал/а си въздух, докато тренираш
аерофагията (инцидентно поемане на въздух в стомаха) също не е изключена по време на тежка тренировка, когато често дишаме учестено и през устата. До това състояние може да се стигне и ако говориш по време на хранене или се храниш и пиеш течности прекалено бързо.
6. Може би приемаш обезболяващи?
Ако те мъчи мускулна треска и решиш да я пребориш не само с активна почивка, но и с медикаменти – трябва да знаеш, че много от тях също имат неблагоприятно действие върху стомашната дейност и могат да предизвикат подуване. Като в това число влизат и често-срещани лекарства като Нурофен, Ибупрофен, Адвил, Аналгин и Аспирин.
Макар че тук евентуални проблеми с храносмилането се появяват по-скоро при редовна/прекомерна употреба, а не от инцидентен прием.
Извън тези шест, разбира се, има и други възможни причини, на които може да се дължи подуването след тренировка. Като в някои случаи то е резултат от менструални симптоми, храносмилателни и хранителни разстройства или леки бактериални инфекции. Но това не е медицински блог и размишленията за тях ще оставим на специалистите по темата. Просто ги имай предвид.
Как да избегнеш подуване след тренировка?
Ето и няколко превантивни мерки, които можеш да вземеш, за да избегнеш гореспоменатите проблеми:
- Избягвай обилното хранене преди тренировка
Храносмилателната ти система не работи с пълна ефективност, когато тренираш, така че не я натоварвай допълнително с обилно хранене преди тренировка. Избягвай храни с високо съдържание на калории, фибри или мазнини в рамките на два до три часа преди тренировката, тъй като тези хранителни вещества отнемат най-дълго време за усвояване от организма.
Вместо това заложи малко количество прости въглехидрати като плодове или на чист протеин на прах, ако имаш нужда от тонизиращо предтренировъчно хранене.
- Хидратирай се умерено, без газирано –
трябва да се хидратираш постоянно по време и след тренировката си, за да избегнеш дехидратация. Но пий на малки глътки и в умерени количества. Добре е напитката ти да е на стайна температура. И в най-общия случай – да е основно вода. Определено избягвай газираните напитки.
- Заложи на натурални средства за възстановяване –
вместо към обезболяващи лекарства трябва да се обърнеш към добре-изпитаните практики за преодоляване на мускулната треска след тренировка – като йога, стречинг, фоум-ролинг и качествен сън.
- Увеличи интензивността на натоварване постепенно –
не се хвърляй в дълбокото от самото начало. Ако нямаш опит в тренировките или се връщаш към тях след по-дълга пауза – започни с леко до умерено натоварване и постепенно (в рамките поне на няколко седмици) увеличи интензитета до оптималния за твоите възможности и цели.
А за да облекчиш подуването след тренировка…
За да намалиш подуването след тренировка, продължи да пиеш вода бавно и контролирано в часовете след нея, не забравяй да си отделиш време за възстановяване и стречинг и да регулираш дишането си. Времето за почивка и възстановяване, особено след интензивна тренировка, помага на тялото ти да разбере, че времето на физически стрес е отминало, позволявайки му да започне да връща кръвния поток обратно към области като храносмилателната ти система.
А ако вече си опитал/а да приложиш описаните дотук методи и все още изпитваш проблеми с редовно подуване след тренировка – най-добрият съвет, който могат да ти дам, е да се консултираш с лекар, за допълнителна оценка и индивидуални насоки.
Но в повечето случаи – ще можеш да се справиш успешно с подуването само с някои леки корекции в начина си на хранене преди тренировка, както и в натоварването по време и след нея!
0 Коментара