Млечните продукти са основна част от диетата ни от хилядолетия, осигурявайки ни основни хранителни вещества като калций, протеини и витамин D. През последните години обаче, по една или друга причина, все повече нараства тенденцията към избягване на млечните продукти…
Решението да ги изключиш от своя хранителен режим е сериозна диетична промяна, която има своите предимства, но и също толкова недостатъци. Независимо дали избягваш млякото заради непоносимост към лактоза или защото следваш веган начин на живот – е важно добре да разбереш какво може да се случи с тялото ти, когато се откажеш от млечните продукти, за да вземеш добре-информиран избор за тази промяна в диетата си.
Така че, нека разгледаме добрите и лошите страни, които има отказването от млечните храни:
Как може да помогне отказването от млечните храни?
1. По-малко главоболие… може би?
За някои хора редовната консумация на млечни продукти (и в частност – зрелите сирена, богати на тирамин) могат да предизвикат силно главоболие, граничещо с мигрена. Причината е, че телата им не произвеждат достатъчно ензими, разграждащи това съединение в тялото, което води до натрупване на прекалено високи нива на веществото.
Тираминът ускорява производството на норепинефрин в тялото – хормон, повишаващ кръвното налягане. А един от основните признаци на рязкото му повишаване е именно замайването и главоболието. Заедно с ускорен сърдечен ритъм, недостиг на въздух и гадене.
Не всички млечни храни съдържат големи дози тирамин обаче. И не всички хора имат проблеми с преработката му. Така че не е сигурно, че в твоя конкретен случай намалената консумация на млечни продукти ще реши проблема с главоболията. Причината за тях може просто да е друга…
Освен това млечните продукти са богати на Витамин В12 – микроелемент, чиито недостиг също може да доведе до мигрени… Или с други думи, пълното ограничение на млечните продукти в менюто ти също може да предизвика главоболие, вместо да го реши.
Така че ако смяташ, че има връзка между консумацията на мляко и главоболията ти – най-добрият избор би бил да се ограничи консумацията на млечни продукти и в частност – на зрели сирена. Но не е нужно непременно да ги избягваш напълно. Или ако ги избягваш – то трябва да си подсигуриш адекватен прием на B12 с хранителни добавки или от други храни, за да не се стигне до дефицит.
2. По-малко подуване и лекота в корема
Непоносимостта към лактоза е доста често срещана причина да се избягват млечните продукти. Този проблем засяга над 60% от световното население. Причината е, че телата на засегнатите не произвеждат лактаза – ензимът, отговорен за правилното усвояване на кравето мляко. А когато лактозата не се разгражда правилно, приемът й причинява подуване, газове и стомашни спазми.
Така че ако си сред тези, изтеглили къса клечка с лактозата – с премахването на млечните продукти от диетата си ще избегнеш неприятните симптоми и ще се сдобиеш с една идея по-плосък корем и повечко чревен комфорт.
3. По-чиста кожа
Прекомерната консумация на млечни продукти често се свърза и с образуване на акне и други кожни проблеми. Хормоните, присъстващи в млякото, което консумираме, могат да стимулират допълнително мастните жлези на тялото ни и да допринесат за запушването на кожните пори, образувайки пъпки и зачервявания.
Ето защо ограничената консумация на млечни продукти може да доведе до по-чиста и здрава кожа за някои хора, предразположени към акне и други кожни раздразнения. Най-податливи от които са подрастващите и тийнейджърите, но често и хора в 20 до 30-годишна възраст.
4. По-равномерни енергийни нива през деня
Изключването на млечните продукти може да доведе до по-стабилни енергийни нива през целия ден. Млечните продукти, особено тези с високо съдържание на захар, като плодовите йогурти и млечните сладоледи, могат да причинят резки скокове и последващи спадове в кръвната захар. Без тези колебания, енергията ти остава по-консистентна през целия ден, помагайки ти да останеш активен и продуктивен през цялото време.
А какви са недостатъците на отказването от млечните храни?
1. Влошена чревна функция
Млечните продукти като киселото мляко, скира и кефира са много богати на пробиотици – колонии от полезни за здравето и функцията на червата ни бактерии. Така че с пълното премахване на млечните продукти от менюто си губиш този ценен източник на добри бактерии. А това може да засегне баланса и функцията на храносмилателната ти система негативно.
За да компенсираш, е важно да намериш алтернативни източници на пробиотици като ферментиралите зеленчуци (туршии и кисело зеле) или да ги приемаш като хранителна добавка.
2. По-често боледуване
Както вече споменахме, млечните продукти са основен източник на няколко есенциални за нас хранителни вещества, включително калций, витамин D и витамин B12. Тези хранителни вещества са от съществено значение за поддържането на имунната ни система. А без млечни продукти може да ти бъде трудно да си набавиш достатъчно от тях.
Недостигът конкретно на витамин В12 може да те направи особено податлив на заболявания. Причината е, че клетките на силната имунна система имат нужда от постоянно захранване с кислород, който се доставя до тях чрез червените кръвни телца. А витамин B12 е основен играч в производството на еритроцитите, като така косвено осигурява на имунната система кислорода, от който тя се нуждае за пълноценното си функциониране.
3. Временна абстиненция
Ако редовно консумираш млечни продукти, тялото ти може да премине през известен период на абстиненция, когато ги спреш. Тя може да включва засилено желание за консумация на млечни продукти и в частност – подсладени млечни продукти. Както и промени в настроението и дори леки храносмилателни разстройства, докато тялото ти се адаптира към новият начин на хранене.
Добрата новина е, че този период е временен и обикновено трае от няколко дни до няколко седмици.
4. Недостиг на белтъчини
Млечните продукти са удобен източник на протеини, особено за вегетарианците. Като ги изключиш от режима си, може да ти се наложи да намериш други източници на протеини, за да отговориш на дневните си нужди от белтъчини и да избегнеш дефицит.
Защото недостатъчният прием на протеини в дългосрочен план може да доведе до разграждане на мускулната маса, забавяне на метаболизма, умора и други здравословни проблеми.
За да компенсираш млечните продукти, трябва да заложиш на други, богати на протеини храни в менюто си – като месо, риба, бобови растения, ядки, семена и тофу. За да си сигурен, че покриваш хранителните си нужди.
В заключение…
Отказването от млечни продукти не е решение, което се взема с лека ръка. Трябва добре да обмислиш тази промяна и при нужда – дори да се консултираш с здравен експерт, за да си сигурен, че имаш нужда от нея и действително ще ти помогне.
Защото отказването от млечните продукти може да доведе до най-разнообразни промени в тялото ти – както положителни, така и отрицателни. И понякога, дори когато има доказан проблем с консумацията им, най-доброто решение е просто до ограничиш приема им, вместо да ги избягваш напълно.
Така че, независимо дали се отказваш от млечните продукти по здравословни причини, етични убеждения или просто от любопитство и за разнообразие – помни, че всяка крачка в тази посока трябва да бъде добре обмислена, а всяко решение – информирано и отговорно!
0 Коментара