Случвало ти се е, нали? Опитваш се да отслабнеш и изглежда, че успяваш – тялото ти е по-прибрано, дрехите ти стоят по-свободно, чувстваш се по-лек! Но когато се качиш на кантара, той упорито показва същото старо тегло!?
Как е възможно да сваляш сантиметри от обиколките си, без да виждаш разлика на кантара? На какво се дължи това и можеш ли да направиш нещо по въпроса?
Ето 9 възможни причини за застоя в килограмите, дори когато обиколките спадат. И ще видиш, че това може да се дължи на редица различни фактори – някои от които можеш да контролираш, но и такива, които не можеш.
Ето кои са те:
1. Рекомпозиция на тялото
Рекомпозицията е процес, при който тялото може да изгаря мазнини и да трупа мускулна тъкан едновременно.
Звучи доста добре, нали? Затова и много хора, включително част от клиентите на моя Онлайн Коучинг, се стремят именно към тази цел.
Но това е труден и продължителен процес, защото се опитваш да направиш тялото си хем по-голямо, хем по-малко едновременно, а тези две цели си противоречат.
За да се постигне рекомпозиция, в общия случай тялото изисква хранене в калориен баланс или със съвсем лек дефицит. Това ще рече, че трябва да приемаш почти толкова калории от храна, колкото изгаряш през деня и в тренировките си. Или малко по-малко от тях.
Подобен минимален дефицит позволява на тялото да изразходва част от запасите си от енергия (подкожните мазнини), за да запълни разликата, но в същото време не го изтощава дотолкова, че да възпрепятства развитието на мускулна маса в резултат от силовото натоварване.
И макар, че много хора умишлено се стремят към рекомпозиция – при теб вероятно тя е станала неволно, защото се опитваш да отслабнеш, но приемаш повече или изгаряш по-малко калории, от колкото си мислиш. И поддържаш минимален дефицит.
Ако това е причината за застоя в теглото ти и искаш да постигнеш по-бързи резултати – трябва да увеличиш калорийния си дефицит (до 10% – 25%). Като за целта или трябва да приемаш по-малко калории, като ограничиш въглехидратите в менюто си, или да изгаряш повече – като увеличиш натоварването в своята тренировъчна програма.
2. Застой (плато) поради монотонност на програмата
Застоят, познат разговорно и като „плато“ е често срещано препятствие по време на отслабване. Особено за хората, които са в калориен дефицит вече няколко месеца подред. Или спазват еднообразен тренировъчен график без прогресивно натоварване.
Причината е, че тялото ти е много интелигентна машина. То винаги търси баланс и може бързо да се адаптира към различни тренировъчни и хранителни навици. И когато го оставиш да постигне този баланс – удряш на застой.
Така например, при еднообразно натоварване в тренировките – тялото ти бързо се адаптира към него и губи стимула си за развитие, тъй като мускулатурата започва да преодолява тежестта без усилие и не изразходва допълнително енергия за това.
Ето защо прогресивното натоварване (постепенно увеличение в обема или интензитета) на тренировките е ключов фактор за дългосрочната им ефективност.
А що се отнася до храненето – дългото поддържане на калориен дефицит постепенно изтощава и забавя метаболизма ти. Тялото започва да усвоява веществата по-бавно и умишлено затруднява изгарянето на мазнините си, за да ги запази като енергиен запас.
Решението тук е да не разчиташ на статичен калориен дефицит през целия период на диетата си, а при нужда да го коригираш или временно да си починеш от него, преди да продължиш напред.
3. Повишена костна плътност
Ако целта ти е да отслабнеш здравословно – вероятно освен диета, спазваш и програма с редовни тренировки. Така трябва!
Предимството на тренировките обаче не се изчерпва само с развитието и оформянето на мускулатурата и ускореното изгаряне на излишните мазнини. Упражненията са чудесен начин да подобриш и костната си плътност!
Костната плътност се отнася до количеството изграждащи минерали в костите ти и изследванията отдавна са установили корелация между костната плътност и телесното тегло. Или с други думи – по-плътните кости са по-здрави, но и тежат повече.
Въпреки това, по-високата костна плътност би добавила най-много 1-2 кг. към общото ти тегло в дългосрочен план, така че рядко е единствената причина за застой в теглото.
4. Временно тренировъчно възпаление
Вероятно знаеш, че високо-интензивните тренировки развиват мускулатурата като предизвикват малки микро-разкъсвания в структурата й, които след възстановяване и подсилване – правят мускулатурата по-здрава, а с това увеличават и силата и издръжливостта ти.
По време на възстановяването на тези микро-разкъсвания, обаче, тялото преминава към т.нар. тренировъчно възпаление, което може да предизвиква временни отоци от задържане на течности в мускулната тъкан.
И понеже тези течности тежат – теглото ти също може да се задържи статично, докато тялото работи за възстановяването си след тежка тренировка сесия.
Подобно възпаление е възможно по-често, когато започваш нова тренировъчна програма или прогресираш контролирано в сегашната си. Но и тук става въпрос за относително малко и краткотрайно задържане в теглото, което отминава до няколко дни.
5. Задържане на течности / вода в организма
Като заговорихме за течности – тялото ти има свойството да ги задържа по ред причини – временно възпаление, високи температури на околната среда, повишена консумация на сол или въглехидрати и т.н.
Така че ако редовно забелязваш застой в теглото, който продължава няколко дни, след което изглежда изчезва за известно време, преди отново да се появи – обърни внимание на тези фактори. И особено – на храненето си. Солта и въглехидратите задържат доста вода в организма.
Временно подпухване от течности може да получиш от други храни обаче. Ако имаш недиагностицирана непоносимост към някоя храна, за която не знаеш, но хапваш редовно.
Каквато и да е причината обаче – трябва да си наясно, че задържането на вода е една от най-честите причини за застой в теглото, дори когато мазнините се топят.
6. Менструация
При жените, по време на менструация, също се забелязва задържане на повече течности в тялото и подпухване в корема и крайниците, което води след себе си и временно покачване в теглото.
Освен това, гладът за нездравословни храни често е по-висок по време на ПМС преди самия цикъл. Отдаването на тези желания, особено ако са за солени или мазни храни, може да влоши още повече подуването ти и дори да доведе до леко омазняване, ако наистина прекалиш.
За щастие, стига да не излезеш напълно от релси с храненето си по време на цикъла и да се върнеш в правилния път, след като той приключи, теглото ти също трябва да се върне към нормалното в рамките само на няколко дни.
7. Здравословни усложнения
За съжаление, в някои случаи причината за задържането на тегло не е толкова безобидна. Няколко здравословни усложнения, като проблеми с щитовидната жлеза, диабет и други хормонални нарушения в организма, могат да предизвикват значителни промени в метаболизма и да затруднят отслабването.
А понякога, дори и самото боледуване да не предизвиква задържане/покачване на тегло – медикаментите за неготово лечение често притежават този страничен ефект. И ако приемаш такива – трябва да си наясно с това.
При подобни проблеми обаче – как да подходиш към целта си и да запазиш здравословно тегло трябва да обсъдиш преди всичко с лекуващия те лекар.
8. Прекомерен стрес
Друга често срещана причина, която може да затрудни свалянето на излишното тегло, е натрупването на твърде много стрес. Стресът може да саботира дори и най-мотивираните сред нас и да ни хвърли в застой.
Причината е, че стресът увеличава производството на хормона кортизол, който (казано накратко) допълнително улеснява задържането на течности и в същото време – забавя изгарянето на мазнините. Като така прави отслабването доста по-трудно.
Ето защо времето за почивка и възстановяване е точно толкова важно за успеха ти, колкото и самите тренировки и диетата, които следваш.
9. Не се теглиш правилно
Едно от основните правила за проследяване на резултатите в програмите на моите клиенти е винаги да теглят теглото си сутрин, на гладно, след тоалетна.
Причината да изисквам това от тях е, че това е най-удачното време от деня да вземеш измерване на реалното си тегло. Тъй като то е доста непостоянна величина и се движи нагоре-надолу през целият ден, като разликите могат да бъдат от няколко-стотин грама до 1-2 кг.
Така че ако се теглиш по различно време в различните дни и забелязваш, че теглото ти е статично или дори върви нагоре понякога – причината е просто неточното измерване. Същото важи ако се теглиш и с дрехи/обувки в някои дни и само по бельо в други.
Кантарът, който използваш, също е от значение. Аналоговите кантари са доста неточни и закръглят теглото до килограм или просто не показват вярното такова. Така че е добре да заложиш на електронен кантар, за който си сигурен, че отчита правилно (като го калибрираш с предмет, за който със сигурност знаеш тежестта му).
За да вземаш максимално точни данни за теглото си:
- Използвай електронен кантар с точност поне до 100 гр.;
- винаги се претегляй сутрин, на гладно и след тоалетна;
- винаги само по бельо или с едни и същи дрехи;
- Тегли се всеки ден или през ден в седмицата и записвай средно-аритметичното си тегло, за да го сравниш със средно-аритметичната му стойност от предходната и тази за следващата седмица. Така ще избегнеш максимално колебанията в него и притесненията, свързани с тях;
Трябва ли да се притесняваш, ако сваляш обиколки, но не и тегло?
Освен ако не се бориш с хронично заболяване, обикновено няма нужда от притеснение ако сваляш сантиметри от обиколките си, но не виждаш промяна в теглото.
Обиколките са доста по-надеждна величина за проследяване на напредъка и ако талията, ханша, бедрата и другите, проблемни за теб, зони вървят надолу с равномерно темпо – това е достатъчно доказателство, че отслабваш успешно. Като за допълнително спокойствие можеш да следиш и процента на подкожните си мазнини, с помощта на калориен калкулатор.
А и в повечето случаи имаш контрол над причината, предизвикваща застой в теглото и възможност да я коригираш и преодолееш.
Но всъщност – какво значение има точно колко килограма си? Целта на повечето хора, които искат да отслабнат, е просто да изглеждат и да се чувстват по-добре в тялото си.
Така че, ако забелязваш желания напредък във фигурата си, ако дрехите ти стоят по-добре, имаш повече енергия и се чувстваш щастлив и удовлетворен от постигнатото до момента – цифрата на кантара не е нещо, за което трябва да се притесняваш!
0 Коментара