Трябва да има едно общо зарядно устройство за всички мобилни телефони, продавани в ЕС, реши Европейският парламент, приемайки промените в директивата за радиооборудването. Използването на едно общо зарядно устройство ще намали отпадъците, разходите, както и затрудненията за потребителите. Промените вече бяха съгласувани на неформално равнище със Съвета на министрите.

„Промените в директивата за радиооборудването са ефикасен инструмент за предотвратяване на смущенията между различните радио устройства. Изключително съм доволен, че успяхме да постигнем и съгласие за въвеждането на общо зарядно устройство. Това е в интерес както на потребителите, така и на околната среда. Общото зарядно устройство ще сложи край на събирането на много зарядни устройства на едно място и ще намали електронните отпадъци с 51 000 тона годишно“, заяви докладчикът Барбара Вайлер.

Проектът за нова директива хармонизира правилата на пазара на радиооборудване, включително мобилните телефони, дистанционните за централно заключване на автомобилите и модемите. Промените в законодателството се наложиха заради нарастването на броя и разнообразието на радиооборудването. Те гарантират, че устройствата няма да си пречат едно на друго и ще отговарят на основните изисквания за здраве и безопасност.

Общото зарядно устройство

Членовете на Европейския парламент призоваха за подновяване на усилията за разработване на общо зарядно устройство за някои категории радиооборудване, по-специално мобилните телефони. Това ще намали затрудненията при използването им и ще намали ненужните отпадъци и разходи.

Депутатите промениха законопроекта, така че работата с общи зарядни устройства да бъде основно изискване за радиооборудването. Европейската комисия ще преценява кои конкретни видове радиооборудване ще трябва да отговорят на това изискване.

Законопроектът бе одобрен с 550 гласа „за“, 12 „против“ и 8 „въздържал се“. След гласуването в ЕП, той трябва да бъде официално одобрен от Съвета. Страните от ЕС ще разполагат с две години за транспониране на правилата в националното си законодателство, а производителите ще имат още една година, за да се съобразят с новите правила.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара