И прочутата баба Тонка (1812-1893) е била млада. При това много пламенна и авантюристка, за което може да се съди от връзката й с богатия русенец Петър Тъпанчето, за когото е сгодена. Опарен от нейния опасен чар и нрав, той се изселва в Румъния. Тонка Тончева казва на момъка, че не изпитва никакви чувства към него. Нещастният младеж не понася отказа – момата действително не е за изпускане.
Тя е красива – висока и с бяло като мляко лице. Общителна и добросърдечна, буйна и весела, Тонка е център на внимание по седенките. Родена е в заможно русенско семейство и живее в центъра на града. Единственото дете е глезено и всичките му прищявки се изпълняват.
Но също така е умно и смело момиче. Още като 12-годишна Тонка яхва магарето на баща си и отива на тяхната кошара извън града. Сама товари добичето със стока и я кара в дюкяна, в който баща й продава.
Малко преди да се задоми, младата Тонка иска да отиде на училище. Започва да се обучава при един свещеник, но скоро се отказва и си остава само с уменията да пише буквата „у“. Тя не пожелава да продължи своето образование, защото нейните приятелки я вземат на подбив. Остава си вкъщи и с майка си Минка върти домакинството.
Когато пораства, Тонка е обградена от ухажори. Но тъй като е много пряма, винаги отвръща на закачките на ергените. Заради дръзкото й поведение момците се заканват да й намажат портата с катран. Тонка обаче ги отказва с хитър номер. Една вечер на седянката ненадейно се появяват трима страшни сеймени (турски стражари), въоръжени до зъби с пищови и ятагани. Момите плачат, момците треперят, вдига се голяма олелия. Турците заключват момчетата в обора и казват, че ще ги освободят, когато изметат всичкия боклук от него. Ергените изпълняват заповедта. На другия ден се разбира, че ужасните турци всъщност са Тонка и две нейни приятелки, които са се предрешили като стражари. Оттогава момчетата в Русе повече не закачат девойката.
По това време тя среща и Петър Тъпанчето. Младият търговец упорито ухажва красивата и опърничава мома. В началото тя му дава аванси. Двамата дори стигат до годеж. Историята не свидетелства за повече подробности около тяхната връзка, но момъкът е отчаян от отказа на Тонка.
Тъй като почти ияло Русе говори за предстоящата сватба, той се засрамва и бяга в Румъния. Голямата любов на Тонка всъщност е Тихо Обретенов. Него пламенната русенка харесва от пръв поглед. Връзката им е бурна и двамата минават бързо под венчило. Наскоро след сватбата родителите на Тонка умират и оставят целия имот на младото семейство. Това наследство помага на Тихо (1808-1869) да завърти търговия. Наричат го чорбаджи Тихо. Скоро той купува къща в крепостта на града, в махалата Бахче чифлик, на самия бряг на Дунава.
Тонка и Тихо живеят заедно цели 40 години.
Имат 12 деца. От тях пет умират още като малки. От останалите седем пет са момчета – Танас, Ангел, Петър, Никола и Георги. Момичетата са Петрана и Анастасия. Майка им подготвя всички тях „съзнателно и грижливо“, както пише Захари Стоянов, да работят за свободата на България. Те взимат от нейния пламенен дух и се посвещават на отечеството.
Ангел и Петър отиват в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Петър е убит в сражението край Севлиево, а Ангел е уловен жив и осъден на заточение в азиатската крепост „Сен Жан-Д’Акър“. Никола и Георги са сред апостолите на Априлското въстание. Никола участва в Ботевата чета. Той е заловен жив и осъден на обесване, но чужди консули се застъпват за него и наказанието му е заменено със заточение. Георги е в сливенската чета на Стоил войвода.
Петрана шие знамена – за Червеноводската чета през 1875 г., което после се развява от Ботев на парахода „Радецки“, и за Сливенската чета през 1876 г. Танас заедно с Петрана и Анастасия помага на майка си при пренасяне на оръжие от Румъния в България.
Двете дъщери на знаменитата Баба Тонка пазят и комитетската архива. Повече от всичко на света Тонка Обретенова цени свободата и честността. Тя прави добро и на много унгарски бежанци.
Прокудени след поредната война с австрийците, през 1849 г. маджарите спират в Русе под Тиховия бряг, където се намира къщата на Баба Тонка. Всяка сутрин тя пече самуни хляб, слага ги в една торба заедно с орехи, грозде и пастърма и ги пуска от брега на унгарците, които минават с лодки. В същото време много по-заможни русенци продават скъпо храна на бежанците.
Тонка командва вкъщи. Тихо Обретенов прекарва повече време в своите дюкяни и предпочита да изучава политиката от вестниците. Той умира сравнително рано, на 61 години.
Тонка живее неспокойно, непрекъснато чака тайни гости откъм дунавския бряг. През нейния дом минават всички четници на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, а също и герои на Априлското въстание. Домът й е голям – в едната част тя посреща със салтанати турски офицери и ги гощава, в другата част приютява четници, а синовете й леят куршуми. Гонените от властта влизат в града през мазетата на Баба Тонка.
Къщата й блести от чистота. Бели дантели и покривки там създават чувство на спокоен еснафски живот. Всъщност домът на известната русенка е притегателна сила за всички, които искат да научат последните политически новини. От нейния дом е запленен и Захари Стоянов, който по-късно се жени за дъщеря й Анастасия.
Легендарната Баба Тонка запазва гроба на Стефан Караджа. Когато докарват Караджата в Русе, той е полужив. Тонка бди над него до края. Дълги години всеки ден тя пали кандилото му, а след това изравя черепа му. Занася го в къщата си, като моли близките си да разказват пред поколенията, че това е славният Караджа, възпят от Ботев. Като предприемчива българка отглежда копринени буби и ги продава на италиански търговци. Затова щурците много я уважават, като я наричат „ербап жена“ и й отдават почит. Тя настоява да помогне на училището в Исакча и да преустрои със свои пари неговата сграда. Баба Тонка прави големи добрини и на турските семейства. Подарява най-различни неща на кадъните. Някои лекува с билки, които сама събира.
В последните години от своя живот Баба Тонка обича да гледа реката. „Не бива да се съжалява за нищо, В което не си се потопил с цялата си душа и сърце“, казвала тя.
0 Коментара