Елица и Калина представят по красив начин един традиционен български продукт на френската гурме кухня. Двете създават мед с рози, който вече се предлага на избрани места в Париж.
Връзката между тях, преди да стигнат до общия им проект, обаче е музиката. Елица Арсова е професионален диджей, а първата среща на двете момичета е в студио за балет във френската столица. Години по-късно съдбата отново ги свързва и се стига до идеята за меда.
Елица и Калина заминават да учат в Париж преди повече от 10 години. Двете се занимават с музика от малки и са танцували на професионално ниво. Срещат се случайно,
когато се озовават в един и същи балет.
Постепенно пътищата ги отвеждат в различни посоки, но между тях вече е изградена връзка, която устоява на времето. Елица става професионален диджей. Когато се отваря възможност да се занимава с това, което тогава е напълно ново за нея, тя се замисля за кратко, но след това приема и не поглежда назад.
„Танцувах в един балет в България. Имахме много участия по морето и съм слушала много диджеи. Познавам хаус музиката от малка. Беше ми интересно. По това време нямаше много жени диджеи, спомня си Елица. И добавя: „Запалих се по това много бързо. Инвестирах и още първата година си купих собствени плейъри. Започнах на компютър, за да разбера как става, но там е много лесно. Тогава нямаше още флашки и бяхме на дискове. Първото ми участие беше на една от пресечките на „Шанз-Елизе“.
Постепенно изгражда име и започва да пуска музика в някои от най-големите клубове. Следват участия в Германия, след това тригодишен престой в Мароко и две години в Марбея. Има участия в един от най-известните клубове в света – Olivia Valere в испанския курорт. След завръщането си в Париж вече я канят на места като „Фукетс“ на „Шанз-Елизе“, кафе „Шик“ и хотел Бристол.
„В Мароко е много специфично. Там няма средна класа – богати и бедни. Присъствала съм на едни от най-яките партита. Покрай един проект се запознах с цялата арабска музика. Обогати ме страшно много. Днес мога да пускам хип-хоп, фънк, хаус, разбира се. Няма граници“, разказва тя.
Калина пък се насочва към икономиката.
Учи икономика в Сорбоната, но не се отказва от танците.
След това работи в различни фирми в Париж, като последната й компания е производител на бижута с перли. Когато й остава време, се отдава на кулинария: „Обичам да готвя, но все по-малко време ми остава. Гледам редовно кулинарните предавания, познавам готвачите“.
„По едно време ми беше писнало да работя за други хора. Като ще изразходвам толкова енергия, нека да е за мой проект. Така се развиха нещата с меда. След това Ели се завърна. Много сме близки, но не бяхме прекарвали толкова време заедно. Малка фирма сме – трима съдружници. Третият е моят брат Даниел, който е лекар. В свободното си време ни помага, подкрепя ни, дава идеи. Той е човекът ни в България“, споделя Калина.
Така, някак естествено, нещата водят до общото им сътрудничество през бизнеса, кулинарията и музиката.
За един чуждестранен продукт да пробие на френския пазар е изключително трудно, особено когато той идва от Източна Европа. Предизвикателството обаче не ги спира, а мотивира.
На Калина й прави впечатление, че във Франция българските продукти почти не са представени. По магазините се продава мед, който е смес от различни видове, сред които и български, за подобряване на вкусовите качества. Никъде обаче не пише, че
в продукта има мед от България.
Това я амбицира да направи нещо по въпроса.
„Приятели на брат ми от Габрово са големи пчелари от много време. Започнахме разговори, сработихме се и започнахме да работим заедно. След това направихме марка във Франция. Да се пробие там е труден процес, защото много трудно се възприемат чужди продукти. Знаем, че проектът ни е доста амбициозен“, споделя Калина.
Медът е с много високо качество и биологичен по всички показатели. „Трябва да сме перфектни, казва Елица. – Те си имат всичко, имат огромно самочувствие за техните продукти. Мнението им за България не е толкова положително. Качеството трябва да е изрядно. Всеки един детайл е страшно важно. Пътят е много труден и сложен, но ние знаем къде отиваме. “
Продуктът им е предлаган в елегантна опаковка и вече
краси някои специализирани магазини в Париж
и е „като бижу“, както го описва Елица. Рецептата е иновативна, в него няма оцветители и консерванти.
Мнозина ще се запитат дали пчелите могат да обикалят само по розовите храсти, за да се получи такъв мед. Това е възможно, но техният мед не е от рози, а с рози в сместа. „Искахме да представим България по хубав начин. Розата е един от символите на страната ни. Получи се естествена комбинация и при това много вкусна“, обяснява Калина.
Това не е единственият вид мед, който те създават.
Общо са пет, а през 2018 г. техният акациев мед печели награда на голям конкурс в Париж, организиран от гурме списание.
Създават и друг общ проект, който тепърва ще набира скорост. От сравнително скоро имат артистична агенция, която се занимава с организирането на цялостната артистична програма за големи събития. „Би било много хубаво да сглобим един български спектакъл, защото има толкова неща, които могат да се покажат“, споделя Калина.
0 Коментара