Емона Карагьозова завършва Националната гимназия за древни езици и култура с профил „История“. Изучава старогръцки, старобългарски, латински и немски езици.
Пяла е 12 години хорова класическа музика в Детския радиохор към БНР. Изучавала е психология в Хайделбергския университет в Германия, но решава да продължи образованието си в България. Завършва магистратура по социална психология. Представител от България е в „Академия за младежка предприемаческа политика“. Тя е основател на клуб „Младите дами в бизнеса“.
Завършили сте психология и сте основател на Клуб „Младите дами в бизнеса“. С какво психологията ви помага в това начинание?
Психологията ми помогна да развия една по-ясна осъзнатост за това коя съм аз самата и какви са моите силни и слаби страни. С времето установих, че да обединявам и насочвам останалите по пътя им е моето призвание. Да съм в полза на другите и да изваждам от тях най-доброто, на което са способни. Психолозите не сме магьосници и не даваме готови решения, но помагаме на хората да открият себе си, своето признание и да поемат по най-добрия за тях път в живота. Ние сме „временна патерица“, на която те да се опрат, когато имат нужда. Именно това ми помага в ежедневната комуникация с всички дами в клуба. Магистратурата ми по Организационна и социална психология също изключително много допринесе за развитието на организационните и лидерските ми умения, за да мога правилно да развивам бизнеса си и наистина да съм в полза на младите предприемачи.
Какво Ви мотивира да помагате на дамите, стартиращи бизнес?
Жените имаме нужда да бъдем емпатични една към друга и да се подкрепяме, за да вървим с увереност по своя път. За всяка жена споделянето е много ценно и ни помага да се вдъхновяваме една от друга, да разберем, че всяка от нас изпитва сходни страхове и преживява подобни възходи и падения, но когато сме обединени – се случват чудеса. Това е и мисията на „Младите дами в бизнеса“ – да обединява жените с бизнес и тези с идея за бизнес и да им осигурява една сплотена среда, в която освен да се учат на бизнес и предприемачество, да се чувстват също разбрани, подкрепени и вдъхновени.
Каква е ролята на менторa за дамите, стартиращи бизнес?
Ролята на ментора е от изключително значение както за личностното, така и за професионалното развитие на младите дами предприемачи. Менторският опит и познания служат на младите предприемачи при решаването на проблеми и вземането на решения, като им помагат да се справят с предизвикателствата и ги стимулират да излизат от „зоната на комфорт“ по един здравословен и уверен начин.
Емоционалната подкрепа също не е за подценяване, тъй като менторът може да ги изслуша, да ги вдъхнови и да предложи своята съпричастност, разбиране и експертност.
Избрана сте за представител в международната „Академия за младежка предприемаческа политика“. Разкажете ни повече за Академията и Вашата роля?
Тази нова инициатива има за цел да подкрепи програмите за младежко предприемачество в Европейския съюз чрез повишаване на знанията за бариерите, пред които са изправени младите хора в предприемачеството и улесняване на обмена между политици, млади предприемачи и експерти относно това „какво работи“ в политиката за младежко предприемачество. Инициативата се основава на съществуващо сътрудничество за приобщаващо предприемачество, предприето от Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Имах честта да получа покана да се включа в тази Академия като участник и председател на българска общност за млади предприемачи. Препоръката за мен и „Младите дами в бизнеса“ дойде лично от Гл. ас. д-р Силвия Георгиева, която е заместник-директор по научноизследователската дейност в катедрата по предприемачество към УНСС. Нашата общност има официално сключено сътрудничество с катедрата по предприемачество и това е нагледен пример как бизнесът и образованието могат успешно да вървят ръка за ръка!
Академията ни предлага възможност да се учим от международни експерти и колеги от други страни за новостите в политиката за младежко предприемачество, предизвикателствата и факторите за успех. Това предлага уникална възможност за нас като млади предприемачи да се включим в диалог директно с правителствата и други заинтересовани страни (напр. финансов сектор, организации за подпомагане на бизнеса) за това как предложенията за подкрепа могат да бъдат подобрени.
Майка ви – Ива Владимирова, е основател на Дамски клуб „Бизнес на високи токчета“. Кое бе най-важното нещо, което запомнихте от нея при стартирането на вашия клуб за „Младите дами в бизнеса“?
Моята майка е наистина невероятен предприемач с много опит и се гордея, че съм нейна дъщеря. Тя не е спирала да ме учи и винаги когато изгубя почва под краката си, тя е до мен, за да ми вдъхне кураж да стъпвам смело! Ще споделя няколко важни урока, които понякога все още забравям:
- В бизнеса не трябва да приемаме нищо лично, всичко е въпрос на интереси
- Не бива да намесваме приятелството с бизнеса
- Нищо не е на всяка цена и перфекционизмът може да ни навреди повече, отколкото да ни помогне
- Трябва да се научим да „пускаме контрола“ и да делегираме
Какво е бъдещето на жените предприемачи според вас? Има ли място за тях на пазара? Конкурентни ли са?
Виждам светло бъдеще за жените предприемачи! В последните години наблюдаваме тенденция, при която все повече жени стартират свои бизнес начинания, като паралелно с това не изоставят останалите си житейски роли на приятелки, майки и съпруги. Икономиката ни има нужда от предприемачи, за да се развива, затова е важно да се отърсим от стереотипа, че бизнесът се прави само от мъже, и да приемем, че жените могат да бъдат не по-малко успешни бизнес дами. Както мъжете, така и жените се стремят да създават стойност за обществото чрез изграждането и развитието на някаква дейност, услуга или продукт, затова най-доброто, което можем да направим, е да обединим усилията си и да уважаваме както кариерните, така и личните си избори в живота.
Какво да очакваме от вашия клуб през следващите месеци? Какво предстои?
От нас може да очаквате много нови, непознати досега проекти, които сме подготвили и съвсем скоро ще обявим на страниците си в социалните мрежи.
0 Коментара