Кърк Дъглас, един от най-известните актьори в света, класиран на 17-о място в списъка на 100-те най-добри за всички времена от Американския филмов институт, навършва 99 години на 9 декември.
Баща е на не по-малко известния холивудски актьор Майкъл Дългас, който наскоро публикува във Фейсбук страницата си селфи на двамата от дома на Кърк.
Дъглас-баща е роден с името Исур Даниелович Демски на 9 декември 1916 г. в Амстердам, щата Ню Йорк. Родителите му са евреи емигранти от бившия СССР, днешна Беларус. Чичо му по бащина линия се установява в Америка преди тях и се преименува на Демски. Кърк също се подвизава като Изи Демски и официално приема имената Кърк Дъглас, преди да постъпи във флота по време на Втората световна война.
Баща му бил търговец на коне в родината, а в Америка бил доведен до просешка тояга. „Баща ми беше вехтошар, а аз бях син на вехтошар“, ще признае по-късно в биографията си Кърк Дъглас.
Като дете той продава закуски на работниците в мелницата, за да припечели за хляб и мляко. По-късно доставя вестници и минава през 40 местоработи, докато стане актьор.
В гимназията участва в училищни пиеси и открива, че призванието му е да бъде актьор. Пристига в Ню Йорк с едва 163 долара, но успява да спечели стипендия и да завърши Академията за драматично изкуство. И въпреки шеметната кариера в киното, той остава верен на театралната сцена през целия си живот, достигайки забележителни успехи в паметни постановки като „Полет над кукувиче гнездо” (1971 г.) в ролята на Макмърфи и „Децата през есента” (1981 г.), подвизаващ се като възрастния Том Сойер.
Дъглас участва във Втората световна война във военноморските сили от 1941 до 1944 г. Междувременно на 3 май 1943 г. той вижда Даяна Хил, негова състудентка от театралната академия, на корицата на сп.“Лайф“, и казал на колегите си моряци, че ще се ожени за нея. На 2 ноември същата година двамата се венчават. Имат двама сина – Майкъл, роден през 1944 г., и Джоел – три години по-късно. Даяна и Кърк се развеждат през 1951-ва.
След това Кърк се жени за продуцентката Ан Бюджънс през 1954 г., от която има още двама сина – Питър, също продуцент, и Ерик, актьор. Ерик умира от свръхдоза на 6 юли 2004 г.
След войната Кърк се връща в Ню Йорк и работи в радиото, театъра и предимно в реклами. Пробивът на сцената идва с Kiss and Tell, след което валят покани за още роли.
Той смята да си остане театрален актьор, но друга състудентка от Академията – Лорън Бакол, му помага да получи първата си екранна роля във филма на Хол Уолис „Странната любов на Марта Айвърс“ през 1946 г.
След този филм продължава да се снима, но истинският му пробив е през 1949 г. с „Champion“, а за изпълнението си получава номинация за „Оскар“. Оттук кариерата на актьора тръгва стремглаво нагоре. През 1950 г. се снима в „Young Man With a Horn“ на Майкъл Къртиз, а година по-късно излиза филмът на Били Уайлдър „The Big Carnival“. На следващата година е следващият успех на Дъглас с „The Bad and the Beautiful“ на Винсенте Минели, а актьорът отново е номиниран за престижната статуетка. През 1956 г. е премиерата на „Lust for Life“, отново режисиран от Винсенте Минели, с участието на Антъни Куин. Дъглас е с поредна номинация за „Оскар“.
До края на 50-те излизат „Gunfight at the O.K. Coral“ (1957) с Бърт Ланкастър, „Paths of Glory“ (1957) на Стенли Кубрик, „The Vikings“ с Тони Къртис, „Last Train from Gun Hill“ (1959) с Антъни Куин и „The Devil’s Disciple“ с Бърт Ланкастър и Лорънс Оливие. През 60-те години успешната кариера на Кърк Дъглас продължава. Снима се във филми като „Спартак“ (1960) на Стенли Кубрик, „Lonely Are the Brave“ (1962), „Seven Days in May“ (1964) с Бърт Ланкастър, както и „Споразумението“ (1969) на Елиа Казан с Фей Дънауей.
През 1973 г. Кърк Дъглас дебютира като режисьор със „Scalawag“. Филмът не е особено успешен, но това няма да откаже Дъглас да снима и втори през 1975 г. – „Posse“. С годините и възрастта броят заглавия във филмографията на Кърк намаляват, но ентусиазмът му не спада. През 1982 г. се снима в „The Man From the Snowy River“ на Джордж Милър. През 1991 г. е част от филма „Оскар“, където в главната роля е Силвестър Сталоун.
„Актьорът трябва да знае как да функционира и да се самозапази, също така му е необходима голяма доза късмет. Аз имах този късмет. Да работиш в този бизнес ти отнема доста и затова мнозина отпадат, защото нямат енергията да поддържат таланта си“, споделя той.
3 пъти е номиниран за „Оскар“, но не печели нито веднъж. И все пак има статутетката у дома си – през 1996 г. получава отличието за „50 години морална и творческа сила в кинообщността“.
Синът му Майкъл е вече на 71 години и продължава да бъде активен изпълнител и голяма звезда в Холивуд. Като изключително успешен продуцент той печели Оскар за “Полет над кукувиче гнездо”. По-късно взима и статуетката за „Актьор в главна роля“ в “Уолстрийт” на Оливър Стоун.
0 Коментара