Тя, втората сватба, не е весела. Покани, дълга трапеза, музика, „горчиво“ обикновено липсват. Булчинският букет е скромен, често пожеланията и наздравиците звучат като утешения. Преминало е някакво премеждие, тихо или бурно, сега се е задала неизвестността. Страхът от нея сковава сума разведени и овдовели. Че що са приказки и песни за мащехи и несъщи бащи. И анекдоти… Рекла една повторница на двете си завареничета: „Ей ви по една ябълка, пък вие на моето дайте само по половин“. Друга (навярно наша съвременница) писнала: „Тичай, мъжо, че твоето и моето пребиха нашето!“ Сипят се премъдрости и остроти под път и над път: „Стиснат като втори баща“, „Щипе като мащеха“, „Кърпеното ново не става“, „Кърпеж крепи света“…
Щом се приказва, не е без нищо, ще да си има крушка опашка. Ама да е чак толкова отровна тази крушка, не е за вярване. И нея хора я разхапват. Не само оживяват, а и добруват. За тях чуждите деца не са чужди. Доведени, заварени, преродени под общ покрив порасват и са здрави, умни, обичливи. Сродяват се повече от същи. Цял живот се търпят, помагат си, трябват си. Явно, нещо много голямо, нещо много свидио ги свързва — ни могат, ни искат да го забравят. Надраснали праисторически атавизъм, стародавни предразсъдъци и днешни сметки,
различната кръв не им пречи да са родни братя и сестри
Разказвачите на истински и измислени истории колкото се престарават да плашат и без това наплашените, толкова апостолите на лесни рецепти за успех са безпомощни. Прекалено сложни, деликатни, неповторимо своеобразни са тия интимни територии. За тях ум да даваш, ще сбъркаш, да вземаш — дваж. Все ще се изплъзне някоя подробност, ще остане неразбрана, подценена или надценена. Пък каруцата и от малкото камъче се прекатурва. А прекатури ли се, пътища много. Кой може да рече: така ако направиш, сполуката в кърпа ти е вързана. Че кое там докрай е сигурно, освен дето добрият и в яростта си е хубав, а лошият във всичко е грозен. И в любовта си.
Несправедливостта, двуличието, грубостта отдалечават и от рождени чеда, какво останало за другите. Ако подхранваш самочувствието си с недостатъците на околните, ако успехите и достойнствата им те оскърбяват, ако хората не са прави, само защото не мислят като тебе, по-добре не тръгвай към ново семейство, живей си самичък. Завинаги.
Чакайте, защо? — ще протестира някой. Да не би любовта да отпада като главно условие за съграждането на ново семейство? Не, не отпада. Но за главни тук претендират още дузина обстоятелства. И като че първото е способността да сбереш в едно няколко (не само две) поразлюлени съдби и души, да съчетаеш няколко разнокалибрени характери в устойчиво, дълготрайно, жизнеспособно единство. Тази нелека за решаване задача предполага не непременно праведници, но във всички случаи сигурност, и то проверена, че наистина искаш и можеш да доставиш радост на други, да им бъдеш упование. Всичко оттам започва.
Повторното семейство някога се разяждало от страха, че
спечеленият с много мъчен труд имот ще попадне в чужди ръце
А днес? Вместо отговор — едно извлечение от бракоразводно дело:
„Първата ми жена се разболяла. Преди да влезе в болница, откъдето впрочем не излезе, доведе в къщи детето. Ищцата, тоест втората ми съпруга, която виждате тука сега, заплака като над умряло. Изведнъж скочи и ми заповяда: „Да го махаш веднага! С него в една къща — никога! Или то, или аз!“ Дойдоха родителите й. Започнаха да ме убеждават да съм върнел детето на майка му, защо да си развалям и това семейство, в което също имам дете. Ами като не можело, да съм го дадял в сиропиталище. Не ви ли е срам, викам, хората от улицата деца прибират ц осиновяват, аз, жив баща, да наредя детето си при сирачетата?! Налагало се. За тази къща, както и за вилата, една стотинка не съм бил похарчил — декларация съм подписал, да не дойдел един ден синът ми дял да дири. Сега аз съм го бил довел направо на имота. Къде дават така!… Помня, че халосах някого през устата, но кого, не мога с точност… Съгласен съм да ни разведете. И ако може, по-скоро!“
…Сега за децата.
Отначало те са в плен на любопитството. Привлича ги празничната готовност на възрастните да се покажат откъм най- привлекателната си страна: щедри, непридирчиви, усмихнати. Но празникът скоро завяхва, прозата на неотменните нужди стопява глазурата на безусловната доброжелателност. За уголеменото семейство трябва по-широка квартира — нови мебели, поне още едно място в детската градина… Започва делникът на приспособяването, зареден с неподозирани изненади. Приливно-отливните пулсации в настроението свидетелстват за неустановеност. Сетивата са изострени и приемат всичко преувеличено.
Възрастните са прекалено чувствителни по въпроса как се разпределят между „моите“ и „другите“ храна, дрехи, пари, време, усмивки, гальовни думи… Все още всеки пресмята какво повече може да даде и опази за кръвните наследници от общото. Далечен е етапът, когато децата ще станат „наши“. Понякога до него изобщо не се стига. Недоверието се подклажда от сродници и доброжелатели, атмосферата неприятно се нажежава от посещенията във всяка първа и трета неделя от отсъствуващиа родител. Радостният цвъркот, с който често го посрещат на вратата, забива нажежени иглички в сърцето на новия. Случва се по негов адрес да бъдат отправени обидни думи:
той не ни е никакъв, ние си искаме нашия татко
или нашата мама. Детските очи са сухи, гласът — рязък, погледът изпод вежди. Ръката, протегната да погали, може да бъде грубо отблъсната, подаденият сладкиш да бъде хвърлен и стъпкан с крак. Какво е това? Омраза? Че малчуганите все още не познават новия, за да го ненавиждат или обичат, за това те нямат своите основания. Тепърва ще ги получат, и то от него.
И какво ще направи след едно такова предизвикателство: ще играе ролята на обиден, ще се състезава по ругатни и евтини подаръци с двуседмичния гост или ще вдигне ръка? Насилието, като правило, използуват слабите. И изгубват доверие. Особено ако претендират за мястото на семеен глава.
В лицето на новия глава на семейството децата и майката искат да видят не просто добър човек, а по-добър от предишния, по-силен във всичко. Съпоставката сама се налага. Тя е предизвикателство (никога неизречено, разбира се), което не само трябва да се приеме, но и да се спечели единоборството. Полесражение са… сърцата. И там никакви хитрини не помагат:
превъзходството принадлежи на по- благородния
Макар и безвъзвратно скъсала с предишния си живот, макар пред хората и пред закона да е започнала нов, майката също иска да знае с категорична точност кой е победителят. Или битката не е свършила. Тя продължава с не по-малка ожесточеност. Но вече в други обстоятелства, на друг етап, с други цели.
Семейството — жив организъм, се самоосъществява, като се развива, тоест набира нови висоти, самоусъвършенствува се. Този процес не става от само себе си, автоматично, той предполага активна жизнена позиция на двамата съпрузи, тяхното умение да въвличат и децата в усилията си за разширяване и обогатяване нравствената територия на дома.
Началното адаптиране във второто семейство е тежък, мъчителен процес. И все пак, ако някой не издържа на напрежението му, то не са децата. Те реагират на промяната с плач, с враждебна мълчаливост или с открито непослушание, с предизвикателства. Постепенно тази тяхна съпротива затихва. И на свой ред, със свои, понякога смешни средства започват борбата за хармонията, без която всяко нормално дете страда. Дълго мисълта и сърцето им гледа назад, но малкият човек не иска там да се върне – той се нуждае от помощ да се приспособи към промените, да се увери, че те са добри. С новите си братя и сестричета бързо и лесно се сприятелява. Какво да дели с тях. Когато леглата са едно до друго, играчките от само себе си стават общи. Но да се иска от децата пряко безусловно подчинение, значи да се провали всичко. По-болезнено те понасят само обидната снизходителност – тя изгаря мостовете напред. Те жадуват за истинското, дълбоко приятелство, на честни, партньорски начала.
Второто семейство се постига по различни начини, всички, до един, нелесни.
Изискват щедри характери и значими цели.
Изискват познаване на отговорността. За да не се заблуждават някои, че брачното свидетелство е нещо като входен билет за рая – остава да се събуеш и да влезеш. Или че втората сватба е като постъпване в нов колектив, а не изначално изграждане на свой собствен дом. И дали децата ще се обръщат към новия си родител с „татко“ или с „мамо“ и с каква точно интонация, зависи не от упражненото насилие, а от десетки други предпоставки и особености, които трябва да се познават с професионална вещина.
Благополучното, дори щастливото второ семейство е винаги постижима цел. И най-красноречивото доказателство, че не кръвта определя родителството, а човещината. Че са важни не жестовете, а позицията. Второто семейство не е кърпеж. По-скоро присаждане, облагородяване на дивачка. Кой е дивачката? Първо, детската несрета. После и несретата на възрастните. Ще се разлисти калемът, в цвят ще потъне, плод ще народи. Отколе е тъй: доброто добро дава, пресметливостта и страхът — трънливи клони, обрулени от суховеи. Никой към тях не посяга дори за огън, защото бодат, а не топлят.
…Шест години едно слабичко момиченце седя омърлушено по чиновете с някакъв почти старчески израз на затихнала болка. Никой урок не го заинтересува, в ни една лудория през междучасията не участвува. Пакостниците го дразнеха: всички си имат бащи, само Лили няма. Не плачеше. Сякаш не ги чуваше. Но днес, преди първия час в VI б настъпи буря. Лили, цялата сияеща в ярката си рокличка, с огромен букет карамфили и кутия с шоколади, се изправи пред класа.
— И аз вече си имам татко! – И рукнаха сълзите й. Плачеше и се смееше едновременно. След десетина минути учителката завари VI б изпомазан с шоколад, окичен с цветя, разплакан и засмян едновременно. — Лили вече си има татко!
Според Стендал щастието е птица, дето трудно и рядко се улавя, но си струва трудът да я преследваш.
0 Коментара