Неповторимо сините му очи се озаряват, стават още по-магнетични и подкупващи с чистотата и безбрежната си дълбочина, когато говори за своето детство…
Театърът е неговият живот, призвание, всепоглъщаща любов. И в неговия случай в тези думи няма нищо преувеличено. Мариус наистина е посветен, напълно обрекъл се на това, което прави. Усетих го и му повярвах, докато говорехме в малката зала за репетиции на маса в Сатирата, където ме посрещна… Стори ми се и малко тъжен, и много мъдър, дълбоко екзистенциално самотен… Себеотдаването на сцената, подготовката за всяка нова постановка, режисьорската вглъбеност и предварителната работа, репетициите изпълват пространството и времето, в които съществува, давайки му всичко, което търси… И отнемайки му психологическата и чисто физическа възможност за спокойствие, за лично време, дори за среща с приятели. Но може би той няма нужда от това…
Каква е мотивацията, която провокира всеки твой нов проект?
Мотивацията е една и съща от първия път, когато съм решил да стана актьор. Няма нова свръхмотивация, даже ако почна да я търся и да се замислям за нея, няма да я намеря в себе си сега, в сегашно време.
Защо, какво те кара да се чувстваш така?
Защото извън театъра нищо хубаво не мога да потърся и да открия в себе си. А мотивацията я откривам в детството. И във всяко следващо представление аз тръгвам оттам.
И този момент подхранва до днес творческата ти енергия?
Да, моментът, в който избрах да бъда артист и видях смисъл да се прави театър – като знание, той стои там и оттам все още черпя желание да излизам на сцената и да се събирам с актьори, да режисирам. В съвремието нямам мотивация.
„Театърът е изкуство, което ще помогне за спасението на цивилизацията“ – мисля, че те цитирам почти точно. От какво е болна цивилизацията ни, Мариус?
Ха… Много смели думи, как съм могъл да ги кажа?!
Каза ги рано сутринта, в сутрешен блок, навярно затова.
Аз ще се въздържа от обобщение за съвременната цивилизация, защото смятам, че генералните й проблеми надали се различават от тези на човека от векове назад. За мен технологията и тези средства, които сега ние обвиняваме в ограбване на човешкото, не са виновни. Напротив. Даже мисля, че са ни дадени за някакво изпитание. Заболяването и греховността, и болестта са – според мен – от самото Създаване, много назад, и са заложени още от Сътворението и от грехопадението по някакъв начин…
Аз не бих обвинявал в нищо съвременността и съвременния човек, защото той панически се впуска в един начин на съществуване, който му го налагат от дете. Той бива въвлечен в една матрица, неслучайно филмът „Матрицата“ се превърна в някакво пророчество за бъдещето. Нищо, че е толкова комерсиален, това в случая е голямо качество. Съвременният човек… как да кажа – аз дори му се възхищавам, той много усилия влага, прекалено много е силно всичко, което го затрупва, и аз се чудя откъде намира сили да се отскубне за тези секунди, секунди човечност. Чудя се откъде ги намира тези секунди, мигове човечност! Аз не знам… Откъде намира сили да дойде в театъра, да потърси споделяне, да потърси някаква информация извън тази лъжа, в която е въвлечен от ранна детска възраст, в която е заклещен…
Но не искам да раздавам присъди. Може би пък за човека така трябва. Може би трябва този чатал на врата му да се слага от малък, защото не си представям какво ли ще се случи с него, ако бъде освободен – навярно още по-големи зверщини. Скептичен съм относно човека по рождение.
Как избираш актьорите, даваш ли им свобода, приемаш ли съвети и предложения, или си режисьор диктатор?
Не, абсолютно не. За да избера актьорите, съм ги гледал обикновено някъде и познавам всички, с които съм тръгнал. Естествено, има импровизиране в създаването на тялото на спектакъла. Но иначе се предлага една много конкретна идея, анализ, в който те са задължени да тръгнат. Представлението е доста предварително и сериозно програмирано. А тялото, мизансценът, превеждането на актьорския занаят – това е една от най- приятните работи: събираме се, говорим, измисляме. Да се виждам с актьорите, да знам, че отивам при тях – това ми е най- големият подарък.
Известно е, че избягваш светската суета… Саможив човек ли си? Каква е компанията, която предпочиташ?
Имам доста приятели, които наистина назовавам приятели – те са извън театъра. 3-4 компании в различни стилове. Така се получи просто, че помежду си не се познават почти, а пък с всеки от тях съм много близък. Но напоследък, особено сега като репетирам, всичко това изчезна и като че ли се изчерпват…
Изчерпват се приятелствата?
Мисля, че се изчерпват, да. Дори много близките…
Не е ли тъжно това…
Не, може би не е, защо? Може би, да речем, всичко сте си казали и на моменти наистина има нужда от паузи и от нови неща… Де да знам, ако не се насилват приятелствата, те са по-добри!
След като бе оценен и аплодиран и в двата си творчески модуса, имаш ли за себе си отговор кое битие – на актьора или на режисьора, ти приляга повече?
Никога не съм стоял пред дилемата актьор или режисьор, защото съм актьор- режисьор от дете! Това е моята професия, имало я е векове в театъра – на актьора и режисьора в едно. Много съжалявам, ако някой по някакъв начин изтръпва от това… Всъщност първо почнах да поставям, защото ме беше срам да играя. По- късно започнах с другото.
Каква беше първата ти постановка, роля?
Ааа, детски неща, приказки. Една от първите ми успешни постановки беше „Патиланско царство“, където аз играех… Баба Цоцолана. Това беше (шегувам се!) истински бум в читалището в село Браничево. Наистина беше едно доста стройно представление с децата от театъра. За този ми период в детството и за театъра в селото трябва да направя филм. Един голям филм.
Очите ти се озаряват, като говориш за детството си…
Може би усещам, че в момента нещата в личен план са доста загубени… Но пак казвам – никакво оплакване! Върша си сега работата и гледам тя по някакъв начин да ме спаси, доколкото е възможно.
А музиката? Продължава ли да те интригува?
Роля, това беше една роля! Не съжалявам за нищо, с тази роля на поп певец привлякох много хора в театъра да гледат моноспектаклите, тя свърши много работа.
Лесно ли е човек да носи толкова разнолики таланти в себе си?
Не, никакви разнолики таланти. Благодаря, че го казваш, но светът е видял и много по-талантливи, и много по-разнолики.
„Нямам съзнанието, че имам успех, защото няма друг вид успех освен световния. Бих искал, разбира се, да се измеря с останалия свят“ – казал си това преди години. Имаш ли още тази амбиция?
Театърът е регионално изкуство. Театралното изкуство обслужва народа, града, сградата и конкретния човек, който е дошъл в салона. В този смисъл е регионално. Театралните актьори се жертват в името на театъра за тази регионалност, защото те обслужват този „сленг“, това понятие за света, този информационен поток, който има народът им. Твоят народ, народът, пред който ти играеш.
В момента пътуващото изкуство е киноизкуството, пътуващият актьор е киноактьорът – той може да играе и докато спи. Театърът трябва да върви обратно на тази посока – към затварянето си за конкретния човек в конкретния град и в конкретния салон. И поради езиковата бариера дори. Е, който иска, може да ходи и да играе спектакли на английски. Но това не значи, че театърът не е световно изкуство. Той е такова във всеки момент, в който започва спектакълът във всеки град.
А световна популярност се постига само чрез киното. Аз нямам такава. Може би съм изтървал момента. Прекалено се затворих в театъра, а неговата световност е в това.
И театралните актьори нека знаят, ако искат популярност – да излизат от театъра. В театъра няма да я получат. В театъра ще дават много и ще получават малко. Малко пари ще вземат за много труд, малко секунди щастие ще получават срещу много актьорска работа.
Значи ли това, че ти се отнасяш с безразличие към славата?
Може би по принуда, но много малко мисля вече за това, въобще не ме интересува. Театърът е най-малко слава. Театърът е по-скоро помнене на минало, спомен за детето, за чистотата, изгубена завинаги, памет за предишни актьори, обитавали сцената. Театърът е в теб, той в никакъв случай не е надменното, гордото, бляскавото. Много грешно е това като посока. Театърът е вътрешно изкуство, самотно – дори когато е пред публика.
Няма ли място поне за малко суета?
Не, няма! Сред големите актьори няма суетен човек. Да речем, най-големите актьори сега в света са Мерил Стрийп и Антъни Хопкинс. За мен те са чудовища, най-грамадните актьори в момента. Няма други като тях, никой друг не предава като тях енергия. Те как се държат? Много чисти същества, навътре затворени. Много искам младите актьори, с които работя, така да бягат от суетното и да режат.
„Любовта е по-хубава от мъдростта, по-прекрасна от всички богатства на света“ – изрича Рибарят в притчата на Оскар Уайлд от сцената на Театър 199 в твоята постановка „Рибарят и неговата душа“. Вярваш ли в това, Мариус?
Разбира се. Но в никакъв случай любовта не бива да се бърка със сладострастието. Този цитат от Оскар Уайлд е свързан с Библията. Любовта е една носталгия в бъдеще – нещо, което човек усеща, че може да бъде, още не го е изпитал, но осъзнава, че ще му се случи. Точно носталгия в бъдеще време. Какво е любовта? Нямам право да говоря, защото, както казва Оскар Уайлд, животът не е тайна, а тайнство. Аз вярвам в любовта, защото имам театъра! Това не е малко.
0 Коментара