Сутринта на 15 октомври 1890 г. д-р Иван Шишманов получи визитна картичка със следния текст: „Умолявате се да заповядате с госпожата днес по 4 часът у дома да идем в дома на Георгя Болярски, дето ще стане обручението ми с г-жица Атина Болярска. 15 окт. Ваш предан Иван Вазов.“
Визитни картички със същата покана получиха и най-близките приятели на поета – Михалаки Георгиев, Атанас Илиев, Спас Вацов и д-р Георги Хаканов.
Мъничкият, грациозният, веселият Михалаки Георгиев бързо се справи с посетителите, които го бяха наобиколили в Министерството на обществените сгради, земеделието и търговията, и просто връхлетя в дома си на ул. „Александър I“. Съпругата му го погледна слисана.
— Е, Магдалина, стягай се да кумуваме! Бялата булчинска рокля ще поръчаме от Виена. А сватбата ще направим по-величайша от нашата.
Сватбата на Магдалина и Михалаки Георгиеви още се помнеше от целия град. Станала между две големи събития – осем дни след провъзгласяването на София за столица и четири дни преди влизането в сила на Търновската конституция, – самата тя се бе превърнала в събитие. Шаферки бяха дъщерите на генерал Михаил Домонтович, най-близкия помощник на генерал-губернатора княз Дондуков-Корсаков. Години по-късно една от шаферките – Александра Домонтович- Колонтай – щеше да бъде първата жена народен комисар в правителството на Ленин.
…Атанас Илиев не повярва на очите си. „Обручението ми, демек, официален годеж!
Вазов, Вазов, колко годежа ще правиш тази година?
Ти обичаш да се смееш над себе си, като се наричаш докузфикарлия – човек с девет ума, непостоянен в решенията си. А си вече на четирийсет години!“ Стори му се, че вижда високия, строен мъж с изряден сив костюм и ослепително бяла жилетка, усмихнатите по детски сиви очи под черните гъсти вежди, бухлатите мустаци и малко червеникавата брада.
Завеждащият Софийската метеорологична станция Спас Вацов затвори журнала за времето: „На годеж! Ох, поете!“
Д-р Георги Хаканов изпращаше до вратата поредния пациент, когато прислужницата му подаде малкото пликче. Той щеше да го захвърли на бюрото, но щом позна почерка на Вазов, нетърпеливо го разкъса. „Да е хаирлия, сватлъкът стана!“ – извика той, съблече бялата престилка и изхвръкна на улицата. Файтонджията дремеше на капрата.
– Карай у Вазови! Бързо!
Новата 1890 година започва на пръв поглед щастливо. На Вазовата работна маса, покрита със зелена чоха, до светилника от бял метал, лежи „Сборник за народни умотворения, наука и книжнина“ с отпечатания роман „Под игото“. Палнал дългото си цигаре с папироса от силен тютюн, поетът разглежда със задоволство първия брой на списание „Денница“, на което той е редактор.
Изглежда, че баба Съба е решила да превърне 1890 година в година на сватбите в своето семейство. На 14 януари дъщеря й Вълка се омъжва в Пловдив. Всички са там и заедно с наздравиците за младоженците се чуват възгласи:
„Най-малката сестра изпревари батя си!“
Още със завръщането в София майката продължава изпълнението на своя „план“.
Това, че баба Съба е желаела да задоми първородния си син, е напълно естествено. Нима има родители, които да не чакат с нетърпение сватбата на децата си. Нека си спомним какви писма получаваха от Котел и Самоков Георги С. Раковски и Константин Фотинов. Влезли в съзнанието ни като титани на нашето Възраждане, натякванията на бащите им за бърза женитба ни карат да се усмихваме.
„Помня, брат ми се съветваше тайно с мама по този въпрос“ – съобщава Борис Вазов.
Запазени са и други спомени: „Вазов се сгоди за дъщерята на поп Иван Бенчев от Сопот… Годежът стана на самото Възкресение Христово. В сряда или четвъртък след това Вазов дойде при стрина ми, майката на Спас (живееше тя на ул. „Владайска“ № 69, сега ул. „Цар Асен“), и попита дали Спас е дома. Вацов беше в къщи. „Спасе – каза му Вазов шеговито в мое присъствие, – ще трябва да повикаме кума Михалаки, да ме разгоди.“ Не добави нищо повече и се отдръпна настрана със Спаса. Стрина ми забеляза: „Ама, Иване, преди 2-3 дни се сгоди, пък сега…“ Той възрази: „Аз нося пръстена да го върнем.“ Пратиха мене да повикам Михалаки Георгиев и Атанас Илиев, които живееха наблизо; те дойдоха, поговориха нещо, после ми дадоха едно пакетче с пръстена да го занеса на годеницата.“ Макар Вазов да не скършва хатъра на майка си, изглежда, че той е имал свои, малко по-други намерения. На 4 февруари пише писмо на д-р К. Кръстев в Казанлък:
„Любезни Кръстев, (Интимно)
Имало в града Ви някоя госпожица,
която била свършила английска школа. Можете ли ми да някои сведения за нея? Ако Ви е възможно да ги получите там. Хвалят ми я, а Вие знаете, че аз съм още цветущ ерген. Явете ми всичко, каквото сещате, че е интересно в такъв случай да се знае.
Вие виждате, че аз Ви натоварвам с почтената мисия на доносник. По тоя повод много е възможно да се разходя до Розовата долина. Зависи това в значителна степен от отговора Ви.
С поздравления Ваш предан Иван Вазов.
П.П. Повтарям молбата си за абсолютен секрет!“
Литературният критик д-р К. Кръстев изпълнява вещо желанието на Вазов — всичко, което може да интересува един кандидат за женитба, е проучено. Пък и д-р Кръстев съвсем наскоро е „минал по този път“. В личния му албум е запазена телеграмата на Вазов от 16 март 1889 г.: „Честитя сгодявката и да пожелая както Вам, тъй и на младата Ви годеница всичкото щастие и безценните радости, които дават любовта и семейството.“ Казанлъшката госпожица е огледана, преценена и тръпне в очакване. Вазов тръпне не по-малко.
Любимите рецепти на Иван Вазов
Пътуването до Казанлък е разгласено, че ще бъде до Сопот. Крайната цел се знае само от баба Съба. Тя не иска да изпусне инициативата от ръцете си и да научава нещата от втора ръка. Затова във файтона се качват двама – майка и син. Баба Съба е мълчалива и строга. „Кой я знае тази госпожица, дето е свършила английска школа! Името й даже не знаем още.“
Трудно е да се гадае какви щяха да бъдат резултатите от пътуването през Розовата долина, ако не се беше случило нещо непредвидено. На половин час път от Сопот, на един завой, конете се подплашват, файтонът се обръща и пътниците се намират на земята – уплашени и ранени от острите камъни.
„10 юли. Ат. Илиев.
Както вече знаеш, нашата расодка сдоби твърде печален характер и вместо да върша онова, което ми беше целта, аз легнах болен и от един месец съм се заровил с мама в Сопот, като чакаме да оздравим и да се възвърнем назад в София. Моята авантюра наумява една подобна на Дон Кихота и аз сам бих й се смял, ако да би ми било смешно. Впрочем — всяко зло за добро.
Аз вярвам, че нашият (вазовският) господ не е арнаутин
и най-после ще се смили над нас многострадалните и ще ни пощади вече от нови испитания и наказания.“
Премеждието с файтона е достатъчна причина да се отложи сгледата в Казанлък. Но когато един човек е решил да се жени, и със синджири да го вържеш, то той пак ще мине под венчило.
В края на лятото (това ще рече след престоя в Сопот) Вазов заминава за баните в Костенец. Оттогава е едно стихотворение „А то бе близо“, за което поетът сам дава пояснение: „Пленителната и проста мома, за която си спомням тук, беше една девойка, с която се видях на Костенските бани. Но аз не се реших тогава да поискам ръката, ако и да ми харесваше и като човек. Тя се омъжи за един груб бакалин, а и аз в същата година стъпих в брак – лош спомен.“
Приятелите на Вазов следят дискретно, но с интерес вълненията му. Щом нито майката, нито синът успяват да стигнат до някакъв резултат, те решават да поемат всичко в свои ръце. Тогава се появява името на Атина Болярска.
Кога Болярска се запознава с Вазов, има няколко версии, но ние ще вземем една от тях, тъй като ни се вижда най-правдоподобна. Още повече че е разказана от самата Атина Болярска в интервю, дадено на Веселин Ханчев. Разговорът се провежда в дома й на ул. „Аспарух“ № 53 в навечерието иа двадесетата годишнина от смъртта на народния поет.
„Един ден идва една моя приятелка и ми каза: „Хайде да идем на разходка по Витошка улица. Ще видим Вазов.“ Съгласих се. Когато сме минавали покрай къщата на Вазов, той ме харесал. На другия ден идва у дома сегашната г-жа Михалаки Георгиева и още от вратата ми вика: „Дошла съм да сватосвам!“ „Но аз не познавам Вазов!“ Виждала го бях случайно.
Как ще ми мине през ума, че мога да стана негова жена.
Уредихме среща у Михалаки Георгиеви. Там се видяхме. А после — дойде сватбата.“
Разказаното от Атина е вярно, но то има някои подробности. Разходката по Витошка улица е предварително замислена и изпълнена толкова артистично, че и самата Атина не е могла да се досети. Защото иначе може да се помисли — Вазов стои на прозорците и гледа какви момичета минават, за да хареса някое от тях. (Наистина къщата, в която живеел, наричали „Фенера“ била остъклена от всички страни.)
Съпругата на Михалаки Георгиев и Атина Болярска се познават от Русе. Магдалина, по баща Царичина, е завършила в Русия институт за благородни девици и е една от преподавателките е в Русенското девическо училище. Атина е нейна ученичка. Твърде е възможно тя да е дала идея на Атина да продължи образованието си във Фундуклеевския лицей в Киев. Добрите чувства между учителка и ученичка продължили и в София, още повече че са били съседки.
„Атина Болярска живеете при един свой брат в една от къщите в началото на ул. „Ангел Кънчев“, от дясната страна по направление към ул. „Патриарх Евтимий“. На възраст госпожица Болярска изглеждаше 30-32-годишна. Тя правеше впечатление не само със своята външност –
хубава снага от среден ръст, привлекателен поглед на мечтателка,
правилни черти и гъста, дълга черна коса, — но и с въодушевената си природа. Тя можеше да се класира между поетичните натури, Беше влюбена тогава, слушах, в поезията изобщо, а сигурно и в поезията на Вазов, от когото декламираше стихотворения.“
Това разказва синът иа Михалаки Георгиев Константин, а проф. Иван Шишманов допълня: „Атина помня и аз като мома. Живееше в съшия двор (сега ул. „Ангел Кънчев“), гдето беше квартирата на уйка ми, д-р Станчевич. Имаше репутация на добро и извънредно, до маниачество чисто момиче (вече З0-годишно).“
Борис Вазов пише в спомените си: „Брат ми беше, тъй да се каже, оженен набързо от свои добри приятели (Михалаки Георгиев, Ат. Илиев), които му желаеха очевидно доброто. Той не e имал възможност на опознае бъдещата си жена.“
Не ще и съмнение — сватосванeто е продиктувано от най-добри намерения. Качествата на Атина Болярска са безспорни: произхожда от известно семейство, бащата е устабашия в русенския еснаф, племенница е на митрополит Климент (Васил Друмев), получила е солидно образование, има хубава външност, жизнерадостна и поетична натура.
Магдалина Георгиева с въодушевление се заема с ролята на сватовница. Вазов не е виждал бъдещата си съпруга — нищо по- лесно от това. Приятелка ще покани Атина на разходка по Витошка улица, Вазов ще я види „случайно“. При положителен „отговор“ Магдалина Георгиева си знае работата.
Резултатът идва твърде бързо. Подробности черпим от Константин Георгиев: ,,…У нас се състоя една вечеря и вечеринка, на която присъстваха Иван Вазов с майка си баба Съба, някои техни близки, г-ца Болярска с брата си, у когото тя живееше, Спас Ванов със съпругата си Магдалина, една твърде симпатична и културна хърватка, и две-три лица oт литературния кръжок… Както поетът, така и любимата от него госпожица сияеха от щастие. Настроението у всички присъстващи беше напълно подходящо за случая. Правеше обаче впечатление на по-наблюдателни те, че баба Съба беше изобщо по-мълчалива oтколкото обикновено.“
На вечерята се свирят руски романси и виенски валсове, имало е танци и забавни игри. Атина Болярска декламира стихове от Пушкин и стихотворението „Караджата“ на Вазов.
Официалният годеж се извършва на 15 октомври. Константин Георгиев словоохотливо разказва и за него.
„В жилището на г-ца Болярска и брата й беше приготвена една вечер голяма великолепна софра. Любезната и изпълнена с големи надежди за бъдещето г-ца Болярска беше си дала необикновено голям труд да организира и приготви, с най-голямо внимание и с тънки подробности, като фина русенка, вечерята на нейния годеж с големия поет. Действително, всичко беше приготвено с особен вкус. Както годените, така и гостите бяха в отлично настроение. Едните, защото разбираха възвишения живот, който преживяваха, а другите, защото се любуваха на прелестната гледка. Така също и всеуважаваната майка на поета, баба Съба, правеше впечатление, че е доволна. Веднага след годежа започнаха приготовленията за сватбата.“
Нищо не би хвърлило сянка на тези блажени дни, ако не бяха няколкото думи, запазени в спомените на д-р Иван Шишманов:
„Присъствах на армас (офиц. годеж). Бяха и Мих. Георгиев, д-р Хаканов, Илиев и Вацов. Атина беше много весела и цапната: Не ми хареса. Рецитираше, танцуваше. По едно време се повали и падна, като че беше пийнала. Илиев седял до Вазов и нея. Още тогава го питала: Иванчо, колко получаваш? Той отговорил: 500-600 л.
Но нека не изпреварваме събитията.
„Венчавката на Иван Вазов и Атина Болярска стана в катедралата „Св. Неделя“. Мих. Георгиев и М. Мих. Георгиева бяха кумовете. Младоженците, които представляваха една много хубава картина, бяха поздравени най-сърдечно от многочислените присъстващи в храма. Също и когато се покачваха вече във файтона, биваха поздравявани от голямо мнозинство весели и усмихнати дами и господа. Поетът беше не по-малко весел от своята елегантна булка и благодареше засмян на поздравите.“
В неделя, 4 ноември 1890 г., към 16 часа, файтоните отнасят щастливите младоженци и сватбарите на ул. „Солунска“ № 47, където наскоро се е преместило да живее семейство Вазови.
Един от подкумовете, Спас Вацов, записал в журнала за времето на Софийската метеорологична станция: „Благоприятен, хубав есенен ден. Ясно, сухо, сравнително топло – сутр. – 10.6 градуса, обяд — 13 градуса, вечерта – 10 градуса.“
Този метеорологичен бюлетин ще е последният неоспорим и точен факт от времето на Вазовата женитба. Отсега нататък всичко около неговия семеен живот, продължил петнайсет месеца, и бракоразводното дело, проточило се десет години (без да се даде развод), ще е свързано с догадки, предположения и недоказани неща.
Из документалната поредица „Сватбите на големите мъже“ от Георги Крастоянов и на базата на спомените на проф. Иван Шишманов.
0 Коментара