През 1987 г. в редакцията на „Жената днес“ се получава писмо от 14-годишно момиче, чиято майка е в затвора…
„От месеци насам мислите ми се въртят все в кръг, на който не мога да схвана началото и края. Съдба човешка. натрупана само за четиринадесет години… Търпях, докато бях без баща. но когато оставам и без майка! Заедно със сестричката ми сме подхвърлени на ударите на хората. Същите тези хора. които вечер си отиват при техните деца и не мислят за нас.
„Целият град е възмутен! Той чака вашата присъда!“ Тъй казва обществената обвинителка по делото. Не мога да я гледам, като минава всеки ден покрай дома. Какво знае тя за нас? Колко мъки преживя майка ми, за да стигне дотам. Упрекват я. Виновна е. Виновна за кое? За това, че в минутите, когато баща ми я биеше с кола за домати по главата, тя извади от чантичката си ножче, за да се брани и го ръгна в гърдите. Добре, но защо не упрекваха него, когато пиеше по цели нощи? Когато си идваше от ресторантите с празни джобове, пиян и ни нагрубяваше? Днес тя е виновна в очите на хората. Но той на същите тези хора караше с държавната кола дърва, тор, цимент.
Добър за кого? За мен, за майка ми? Не, добър за хората. Ако майка ми се обади да се противопостави на глупостите му, има и бой, и обиди. Вземе ли той заплата, ще я даде „назаем“, а за нас — „Имате майка!“ Дали моята майка не е имала нужда от другар, от топлина, от пари? Може би не разбирам, защото съм малка.
„Така ме учила тя“, както каза на делото неговият адвокат. Защо трябва някой да ме учи, аз вече съм на 14 години и виждам какво става. Ако тя вземе някой лев. ще ни купи нещо. ще отидем и за мебели — и ние да сме като другите. Но сега, когато тя затъна в борчове, защото е купувала този „талашит“, както той го наричаше, баща ми търси мебели, дивани, библиотеки. Негови били. А къде са парите му? „Назаем“ или в ресторантите? Имала си била приятел. Че то човек може ли без приятел? Защо той не й е бил приятел? Ами тя като се върне от работа, него все го няма; ако си е вкъщи, ще събере любимите си приятелчета на чашка. В петък, събота и неделя вечно е дежурен. Кажете ми, откъде ще има пари и за едно пакетче масло?! Аз какво трябва да ям? Била съм лоша, защото му казвам истината в очите. А него много го боли, като му кажа. че се излага. Срамувам се от него. i
На делото мен не ме изслушаха. А на неговата „обществена обвинителка“ дадоха вяра, макар че лъжеше, като твърдеше, че майка ни не ни е гледала. А кой ни е гледал, да не би тя? Недейте мисли обаче, че упреквам само баща си в това семейство, където винаги е било така: един гради, друг руши. Отдавна молех майка си да го напусне, но тя все отказваше — да не се смеят хората. Живееше за тези, които накрая я изкараха от черна по-черна.
Таня М.“
Пред очите ни е образът на една измъчена жена, търсила топлина, но не намерила дори искрици, за да поддържа домашната жарава. Неразбрана от своя ограничен алкохолизиран съпруг, разпната от общественото мнение в един град с дванадесет хиляди жители, където почти всеки, дори по-големите деца, може да ви разкаже по нещо за „волна Невяна“. Защо ли градът е така единен в своето неодобрение и тъй недоволен от тригодишната присъда, която тя излежава за нанесените удари с нож, милостиво наричан „ножче“ в писмото. Не бихме могли да се сърдим на едно дете за това, че обича майка си и я идеализира, когато тя е далеч от него, пък било и в затвора. Във възрастта на съзряването всяка намеса отвън се възприема болезнено — когато е от близки дори, а камо ли, когато е от града…
В тяхната къща сега не живее никой. Тревата е сграбчила в прегръдките си двора.
Вратите носят следи от разбивано.
Роднините й твърдят, че когато я биел и гонел, мъжът й Минко не се спирал пред заключено. Той настоява, че роднините разбили вратата, за да приберат покьщнината. На долния етаж, само за тук Минко има ключ, са му оставили едно канапе, тръбно легло, старо одеяло и две възглавници.
Колко лесно щеше да бъде, ако можехме да разглеждаме станалото само като драма между трима: Минко, Невяна, дъщеря им Таня, която надзъртала от прозореца на втория етаж. И ако единственият им свидетел беше луната. Само че е много по-сложно, намесват се толкова хора… Невяна се връща от среща с приятеля си доста късно, пийнала. Намира, външната врата заключена и тръгва към вратника. На двора я пресреща мъжът й. Сбиват се, тя изважда нож и го намушква. Оттук нататък версиите стават повече от една, но в общи линии: той се връща вкъщи, за да повика „Бърза помощ“, а тя изтръгва шнура на телефона. Навън един съсед понечва да го качи в колата си, за да го закара в болницата, Невяна се нахвърля върху него да не се меси в чужди семейни работи. За Минко се обаждат от дома на жената, която после ще стане обществен обвинител. След неколкочасова операция на отличен лекарски екип Минко е спасен, лежи един месец в болницата, а след това дълго е в болнични… Но всичко това са последствия от събития и отношения, трупани в годините, прекарани заедно. И най-вече натрупаната обида: за двамата, един от друг,
от страха какво ще кажат хората
Ясно е, че Невяна се е притеснявала от присъдата на общественото мнение, щом не е искала да се разведе. Оттук нататък възможните предположения са две: че тя уважава това мнение (за което поведението й не свидетелствува, тъй като на града са известни седемнадесет нейни връзки, повече или по-малко афиширани); второ — че се бои от него, защото знае колко безмилостно може да се отнесе това мнение към човека и какви беди може да му навлече… Страхувала се е по- скоро, че един развод ще хвърли сянка върху децата й.
Понякога градът се забавлява с това да прости. Но по-често помни прегрешенията ни. Той, градът, е жесток също така. Дава прозвища, когато не живеем по неговите представи за морал. И сега „волна Невяна“ е заменено от „Невяна Ножето“, защото градът е недоволен от това, че делото, започнало като опит за убийство, минало през пледираната от нейните адвокати неизбежна самоотбрана, е стигнало до присъда за средна телесна повреда. Слава богу, че Минко така бързо се възстановил благодарение на изключителната му жизнеспособност. Градът има свое чувство за справедливост и ако дълго се е надсмивал над лековерието на Минко, сега го е взел под крилото си и иска той да бъде утешен, възмезден. Стремял се Минко да не забелязва какво прави жена му, „само и само тя да си е у дома, при децата“.
Градът е склонен и да забравя, което е почти прошка, стига да не бъде скандализиран прекалено често. Но щом чашата прелее, си припомня наведнъж всичките прегрешения. Този път наистина преляла, точно когато Невяна решила, че е срещнала мъжа на своя живот. Е, той бил женен, с дъщери на нейната възраст, но и това се случва. Той ще се разведе и вече единствената пречка ще бъде
този неин всеопрощаващ мъж
Невяна се надява, че когато излезе след време от затвора, ще започне нов живот, ще организира всичко отново, ще напусне града, ще заживее поновому с приятеля си и децата — някъде, където не я познават, така ще се отърве от неприятното шушукане зад гърба си. Илюзия е, че можем да попаднем някъде, където нищо не знаят за нас, с надеждата, че другаде, не тук, други хора, не тези, ще погледнат по-благосклонно на нас. И ще градим отначало. Погледната от малкия град, свободата в големия мами: анонимността изглежда като независимост. Вече отблизо става ясно, че големият град е съставен от много, много малки градчета и села, те живеят заедно с нае, вътре-в нас, донасяме ги със себе си, мигрирайки в голямото стълпотворение. Тъй че невидимото и всевиждащо око на обкръжаващите, на обществеността ни следи винаги, навсякъде, независимо дали съгражданите ни са неколкостотин души или няколко стотин хиляди. И не знам дали това е толкова лошо, след като общественото мнение е и своеобразен коректив на поведението ни…
Странно, че за такъв побойник и пияница като Минко в града нищо лошо не се е чуло. Може и да е пийвал, казваха жените на шофьорите, в петък вечер, след като пет дни е стискал кормилото и е водил огромния камион над планински пропасти. Но редовно да прекалява, нали ще му отиде хлябът! Да дадем думата на този слабичък, невисок човек, склонен по-лесно да се усмихва, отколкото да ругае — за да разберем защо дъщеря му не може да очаква от него и пакетче масло. Разводът вече е факт, а той още боледува от надеждата, че нещата могат да се оправят.
„Живеехме добре. Все мисля, че бедите започнаха, след като продадох добитъка. Дотогава тя нямаше свободно време да се занимава с мъже. Защо ми трябваше да продавам животните! Започна да ходи и да вика: „Не си ти човекът, дето ще ми държи сметка! Когато си искам, тогава ще се прибирам!“ По това време започнаха да се месят и родителите й, да ни раздалечават. Те са особени, искат всичко да става по техните нрави. И сега дядото непрестанно повтаря на децата: „Баща ви прати майка ви в затвора, а вие нямате пари!“ Ох, как предпочитам, като не искат да живеят с мен, поне в интернат да бъдат изпратени. Ще знам, че ги възпитават подготвени и добре настроени хора!
Години правех ли, правех мили очи заради децата. Приех дори и това, че взе момичетата и се качи да живее на горния етаж. Не ги виждах дни наред — тя ги изпращаше при майка си на село. И сега са там, въпреки че никой не ме е питал. Тъжно ми е, защото са зле настроени към мен. Пиел съм. Да, но то е било от мъка. До гуша ми идваше не, ами преливаше. От срам не ми се гледаха хората в очите.
Сто пъти съм си казвал „край“. И после — а днес, а утре… месеците минаваха. Стигнахме до дванадесетсантиметровата пробивна рана от черния дроб към далака. Защо ли се оплаква, че я бия,
та аз съм я бил един-единствен път
Ужасих се от себе си, защото беше бременна с първото дете. Заради първата изневяра. Тогава се зарекох, че няма да я бия повече. Идело ми е допреди година да се хвърля с все КамАЗ-а и трупите в пропастта, нали съм осигурил децата си, за какво съм повече. На малката съм направил две застраховки: за две хиляди и още за осемстотин и петдесет отделно; на Таня — за хиляда и петстотин.
Толкова залягах да е добре, но колкото по залягах, толкова по- зле ставаше. Малкото дете ме обичаше, чакаше ме вечер. Тичаше срещу камиона, като се прибирах. Затова живеех, то ми даваше сили. Сега и малкото се е отдалечило, и то край чуждия мъж. Ще се боря за детето.“
Може домашният живот да стегне една жена като клещи и тя да поиска да види какво има зад тесния хоризонт на кухненските прозорци. И какво става, когато това любопитство излиза навън? Бунтът се превръща в авантюра, не, ами в множество авантюри. Върху мъжа си изсипва глухото недоволство от живота, от това, че годините минават, но не така, както си е представяла, а като някаква репетиция за живот вместо същински живот. Интересно, докато са строили къщата на купения от баща й парцел, докато Минко е бил много необходим с камиона си, не е бил толкова отблъскващ, дори отношенията между родителите й и него са били горе-долу поносими. Изглежда са му отреждали ролята на нелюбим зет, търпян от немай-къде. Оттам идват и бедите: някога Невяна пристанала. В селото казват „оженила се“, но брак не е имало. Бащата я прибрал и побързал да я омъжи — както и да е,
за когото и да е, само да е омъжена
И така фалшивият срам от „какво ще кажат хората“ се настанил дълбоко в живота й. Минко е заслужавал също по-голям късмет. Сума ти приятели се включили в това, да ги запознаят, да ги подбутнат един към друг. Не е ясно как е било тогава, но днес те никак не си подхождат физически, а това не е съвсем маловажно. Всичко може да се случи с всички ни и затова нямаме право да бъдем горделиви. При тях краят се е съдържал още в началото.
Стига се дотам, че Невяна заедно с приятеля си са викани пред профкомитета. Тя се държи много арогантно, сякаш иска да прикрие слабостта си зад силни думи и упреци към тези, дето й се бъркато в работите. Със секретарката на профкомитета работят шест години заедно: „Заслепяваме ли, когато се женим? Грозен бил. Какво ли е красотата, тя е само за началото. После свикваме с нея и не я забелязваме дори. Важна е душевната красота, щом има деца… Все въздишаше: „Няма живот!“ Ами като няма, казвах й, кара ли те някой да живееш с него? Въпреки че не знам животът й да е бил нетърпим, нито мъжът й да е пияница и побойник. А мълвата пълзи бързо. Кого заблуждаваш, казвах й, себе си или нас? Опитваш се да си повярваш, че си нещастна. С поведението си след инцидента тя никак не ни увери, че съжалява за станалото. Напротив, опитвала се е да осуети помощта за мъжа си. След време дойде да иска характеристика, но положителна да е, за да я спаси от затвора. Не хареса това, което написахме. Но нали човек сам си пише характеристиката. Как да премълчим, че е наказвана за употреба на алкохол в работно време, след като в нощта на инцидента тя отново е порядъчно пийнала? Пък ако ме питате за нея като работник, справяше се много добре.“
Таня, едно пораснало дете на четиринадесет години, е решило да спаси майка си от общественото мнение чрез… общественото мнение, но как да повярваме в образа на тази „мъченица“, която е в състояние да насочи нож срещу бащата на децата си? И защо да й повярваме, което ще рече да я разберем? Защото се справя добре със служебните си задължения, готви вкусно и си набавя мебели, та да не бъде по-долу от хората… Към Таня са се отнесли достатъчно тактично и деликатно, като са й спестили част от истината за поведението на майка й, но това тя приема като завоевание и продължава да напада.
Гласът й гневно извива, когато обяснява, че „…той е внесъл в този дом три стола, една маса, един креват!“ Да, твърде вероятно е в съда да се е държала като малка озлобена жена. И понеже вече знаете какво се е случило, няма да ви предавам нейния разказ, съдържащ немалко противоречия, но завършващ така: „Полежа той две седмици в болницата — там работи сестра му. Ходих при него. Тази негова сестра ме попита с какво е заслужил баща ми да не го обичам. Аз си мълчах.“
0 Коментара