Бананите. Любим на много хора плод, който освен, че е вкусен и достъпен целогодишно, съдържа в себе си и една купчина полезни хранителни вещества и ползи за здравето. В тази статия ще се запознаем отблизо с тях и ще научим защо е добре да се хапват редовно.
Полезни ли са бананите?
Да, без съмнение! Бананите са чудесен източник на пектин (вид фибри) калий, магнезий, както и на витамин C и витамин В6.
Накратко, можем да кажем, че те са добър помощник в превенцията на диабет тип 2, подпомагат отслабването и поддържането на нервната система, както и производството на бели кръвни телца. Всичко това – благодарение на богатото си съдържание на B6.
Освен това бананите са и чудесен източник на антиоксиданти.
Калият, който се съдържа в бананите, пък е чудесен помощник в пълноценната работа на сърдечносъдовата система, а и поддържа водното съдържание в клетките на тялото ни в норма.
А що се отнася до хранителния състав, един средно голям, обелен банан (около 130-140 г) съдържа: 110 kcal ; 0.3 г мазнини; 1.1 г белтъчини ; 30 г въглехидрати (от които 10% са фибри)
Банани – предимства за психическото здраве
Бананите могат да помогнат и в поддържането на добро психическо здраве, тъй като са богати на жизненоважната аминокиселина триптофан. Тялото преработва триптофана в серотонин – невротрансмитер, отговарящ за доброто настроение. Триптофанът помага и в производството на мелатонин – хормон, отговарящ за регулирането на съня.
Като говорим за съня – витамин В6 и магнезият също го подобрят, а както вече разбрахме – бананите са заредени и с тях!
Как помагат бананите при отслабване?
Един средно голям банан може да достави на тялото ни над 10% от нужните фибри за деня. А фибрите подобряват храносмилането и чревното здраве, пък и засищат добре.
И тъй като са богати на фибри, но и вкусни – бананите се оказват чудесна комбинация от вкус и хранителност, които правят спазването на хранителен режим за отслабване една идея по-лесно. С банани можем да заситим глада за сладко, като в същото време се заредим с фибри и други полезни вещества, без да приемаме много калории или голямо количество храна като цяло.
Как помагат бананите в тренировките?
За тези от нас, които тренират редовно, бананите са чудесен избор за предтренировъчно или следтренировъчно междинно хранене. Бързо-усвоимите въглехидрати, които съдържат, дават на тялото нужната лесно-достъпна енергия, за изразходване по време на тренировката, а подсиленото производство на серотонин и допамин, в комбинация с антиоксидантните им свойства, подобряват преодоляването на оксидативния стрес по време на тренировка и така – подпомагат доброто физическо представяне.
Може ли да се прекали с консумацията на банани?
Да, може. Като с всяко друго нещо – ако прекалим с тях, дори и вкусните, полезни банани могат да ни докарат неприятности. Преди всичко – те са плод. А колкото по-зрял е един плод, толкова е по-високо съдържанието на захари (прости въглехидрати) в него. Редовното похапване на банани или каквито и да е други сладки храни, без добра зъбна хигиена, може да доведе до влошаване здравето на зъбите.
В допълнение, прекомерната консумация на банани може да доведе до главоболия и сънливост, причинени от аминокиселините в тях, които разширяват кръвоносните съдове.
Но когато говорим за „прекаляване с бананите“ и страничните ефекти от това – става въпрос за консумация на 5-6 и повече банана всеки ден… Малко хора имат подобен прием в менюто си, така че тези рискове са по-скоро рядко срещани и незначителни за обикновеният човек.
Препоръчителният дневен прием е до 2-3 средно-големи банана дневно.
Ако се придържаме към тази норма, можем спокойно да се насладим на вкуса и полезните им свойства, без да се притесняваме от евентуални странични ефекти.
Бананите – интересни факти и малко история:
За да завършим статията с малко по-забавна и интересна информация, събрах и споделям с теб и няколко интересни факта, свързани с добре-познатият ни жълт плод:
- Бананите са, може би, един от първите култивирани плодове. С доказателства за това, датиращи от около 8000 год. пр.Хр.
- Банановото дърво всъщност не е истинско дърво, а по-скоро многогодишно тревисто растение, според класификациите на ботаниката.
- В света са познати над 1000 различни вида банани. Но в същото време – почти всички банани, които се продават в търговската мрежа и които познаваме и консумираме – всъщност са изкуствено осеменени и клонирани от един единствен сорт.
- Има форма на банана (или по-скоро негов братовчед) наречена „плантайн“. Това са не толкова сладки плодове, които, за разлика от обикновените банани, се използват за готвене и не се консумират в суров вид.
- Според книгата с Рекордите на Гинес – рекордът за най-бързо изяден банан (без ръце) е 20.33 секунди и е поставен през 24.10.2021 година във Великобритания.
0 Коментара