Като всяко лакомство сладоледът минава за вкусно, но вредно удоволствие: я кариеси, я ангина, я някое килце отгоре ще ти докара.
Но както обикновено се случва, предразсъдъците живеят кратко, а сладоледът е вечен. И в никакъв случай – банално еднакъв. В кофичките с ледена сладост вече има всичко за всеки: за изнежени, за отслабващи, за плачливи. Има даже с витамини. А историята му е пълна с неподозирано оригинални и в същото време лесни рецепти, които могат да задоволят всеки вкус.
Заменете с него обяда
Обвиненията, че от сладоледа се пълнее, са абсолютно несправедливи. Напротив, сладоледените диети са едни от най-ефективните, и то без да лишават организма от важни вещества: в 200 г порция се съдържа иялата дневна доза минерали и микроелементи.
Естествено, сладката диета не означава да ядете до насита или задължително да допълвате менюто си с десерт сладолед, а да заместите едно хранене (най-добре обедното) с него. Най-подходящи за диета са фруктовите сладоледи и всички останали, в които млякото или сметаната са заменени със смес от растителни мазнини. По вкус те по нищо не се различават от традиционния сладолед. Този вид сладоледи са разрешено удоволствие за диабетици или за хора с висок холестерол.
Освен това технологията на приготвянето им запазва витамините от плодовите суровини, които са включени в състава им.
Диетичен и полезен сладолед може да си приготвите и сами.
По гръцки
50 г стафиди, 2 с.л. ром, чаша сметана от растителни мазнини, щипка ванилия.
Залейте стафидите с вряла вода. След час ги прецедете и ги накиснете в рома за половин час плътно покрити отгоре. Разбийте сметаната с ванилията, добавете стафидите с рома и сложете сместа в хладилна камера да замръзне.
317 ккал
За капризни зъби и гърло
Зъби, чувствителни към студено, или гърло, което се стяга от болка при охлаждане, са достатъчни да ви откажат от ледения деликатес. Не се примирявайте с капризите им.
За вас изборът е мек сладолед, познат още като сладолед от машина. Той се отличава с въздушна консистенция, нежен вкус и „топлота“ (само минус 3-5 градуса). Приготвя се от готова млечна смес, която се миксира силно в специални апарати – фризери. В тях млякото, сметаната и ледът се превръщат в ефирна, наситена с кислород кремообразна смес. Първият такъв агрегат бил изобретен в средата на XIX век в САЩ, където мекият сладолед и досега е национално ястие. Автор на апарата, който едновременно приготвя и охлажда, е обикновена домакиня – Нани Джонсън.
За влюбени
Романтичните натури могат да изненадат половинките си със сладолед от теменужки. Нежните виолетови цветчета били добавяни към ледения десерт още по времето на Ромео и Жулиета, затова и следващата рецепта е известна сред майсторите на кулинарното изкуство като сладоледа
на Ромео и Жулиета
1/2 ч.ч. захар, 1/2 ч.ч. вода, чаша сок от грейпфрут, сокът от 3 лимона, 3 букетчета теменужки.
Цветчетата се почистват от дръжките и се измиват. После се слагат в съд с водата, захарта и плодовите сокове и след завиране се държат 10 минути на бавен огън. След това се охлаждат, претриват се през сито и заедно с получения от варенето сироп се слагат във формички и се замразяват във фризера.
285 ккал
Срещу лошо настроение
Още Хипократ е твърдял, че млякото „изцелява вялост“. Млякото и другата класическа съставка на сладоледа – сметаната, съдържат триптофан – природен антидепресант, който повишава настроението и жизнения тонус. Осъвремененият модел на сладолед антидепресант е ескимото. Шоколадовото му покритие съдържа вещество, подобно на хормона адреналин, което повишава кръвното и честотата на пулса. Така, освен че топи мрачните мисли, ескимото действа и ободряващо.
От депресията може да се измъкнете и със собствените си ръце, като приготвите сами една
екзотична мелба
1 диня, половин пъпеш (от кръглите), 200 г праскови, 2 лимона, 2 портокала, 500 г захар.
Динята се разрязва на две половини. Меката част се изважда внимателно и се почиства от семената (пазете зелените полусфери, ще ви потрябват накрая). Сварява се сироп от чаша вода и 200 г захар. Динята се смила с пасатор, после към нея се добавят сиропът и соковете от половин портокал и половин лимон и отново се разбърква с миксер. Накрая се слага във фризера да стегне. По същия начин се приготвят и останалите два вида сладолед – от пъпеш и от праскови. Ако не сте изяли продуктите по време на приготвянето, остава да сервирате грамотно крайния резултат.
Сега идва ред на динените кори, които в този момент се превръщат в оригинални купи за вашето произведение. Едното полукълбо се пълни първо със сладоледа от пъпеш, а отгоре – с половината количество от сладоледа от диня. В другата за основа се слага сладоледът от праскови, а отгоре – останалият сладолед от диня. Държат се още час във фризера и се нарязват на резени. За да придадете автентичност, може да украсите резенчетата сладолед с предварително измитите семки от динята.
Яде се с жизнерадостна компания!
516 ккал
–
0 Коментара