През последните години свикнахме с идеята, че любовта си има свой специален ден – Свети Валентин, деня на влюбените, на розовите сърчица и червените панделки, на букетите, показно изпратени по куриер в офиса, на плюшените мечета, на резервациите в скъпи ресторанти, на задължителната вечеря на свещи, на холивудско-комерсиалната пропаганда, кодирана в датата 14 февруари.
Всъщност нямам нищо против празника на любовта и розовите витрини, но не е ли по-добре да получаваш по една роза всеки ден, отколкото 365 рози веднъж в годината? Ще го кажа по друг начин: ако оставим любовта да гладува през цялата година, за да й предложим гурме вечеря на свещи на един специален ден през февруари, няма ли любовта да се превърне в кльощава анорексичка без желание за живот?
Любовта в една двойка е като жив организъм, който се нуждае от грижи всеки ден. Ако я оставите да гладува, защото сте твърде заети, за да сготвите за любимия човек, ако я накарате да зъзне в коридора пред спалнята, защото сте твърде стресирани и уморени за любовни ласки, ако се вози на задната седалка на колата, докато вие отпред спорите дали тази година да прекарате лятната отпуска на морето или в чужбина, любовта ще се разболее. Или просто ще си отиде.
Някой ден семейната кола ще спре на червен светофар и изведнъж ще усетите, че вътре е много тихо, че сте само двамата, но онова невидимото между вас – връзката, спойката, любовта – вече не е тук.
Тристепенно здравословно гурме меню за влюбени
Предлагаме ви меню от три здравословни ястия, които ще ви настроят романтично и ще създадат наслада на небцето и очите ви.
Салата с карамелизиран ананас и скариди
Продукти за 2 порции:
200 г микс от зелени салати (рукола и айсберг)
1 авокадо
1 шайба ананас
2 коктейлни скариди
1 с.л кафява захар
2 с.л. бяло вино
1 с.л. вода
За дресинга
2 с.л. лимон
1 с.л. мед
½ ч.л. дижонска горчица
Приготвяне:
Всички продукти за дресинга се смесват до получаването на хомогенна смес.
Ананасът се нарязва на малки парчета. Водата се загрява със захарта на среден огън. Добавят се парчетата ананас и се обръщат на всеки две минути, за да се карамелизират от двете страни. Обърнете 2 пъти за по-светъл карамел и 3-4 пъти за по-тъмен карамелен цвят.
След изваждането на ананаса, в същия съд се добавят бялото вино и скаридите и се обръщат за по минута-две от всяка страна, докато порозовеят.
Салатите се измиват, накъсват се на парчета и се разпределят в две коктейлни чаши. Добавят се нарязаното на кубчета авокадо и карамелизираните парченца ананас. Салатата се залива с дресинга и всяка чаша се украсява с по една скарида.
Равиоли от червено цвекло с ядково сирене
Продукти за 2 порции:
4 средно големи глави червено цвекло
120 г ядково сирене (виж по-долу)
2 с.л. натрошени, леко запечени на сух тиган лешници
За ядковото сирене:
1 чаша белени бадеми, накиснати предварително във вода,
сок от половин лимон,
2 с.л. хранителна мая,
1 с.л. зехтин,
1 ч.л. сол,
1 ч.л. кимион
За дресинга:
2 с.л. лимонов сок,
2 с.л. зехтин,
1 чаша пресен босилек,
щипка сол
Приготвяне:
Всички продукти за дресинга се изсипват във високоскоростен блендер и се блиндират до получаване на гъст зелен сос.
Бадемите за сиренето се измиват добре и заедно с останалите продукти се изсипват в кухненски робот или блендер. Миксират се 3-4 минути на висока скорост до получаването на еднородна смес с гъстотата и текстурата на сирене рикота.
Цвеклото се измива, завива се във фолио и се пече във фурна на 180С около 40 минути, докато омекне. След като изстине, фолиото се отстранява, кората се обелва и от всяка глава цвекло се отрязват по 3 приблизително равни по големина кръга с дебелина до 1 см. С помощта на сърцевидна форма за сладки от всеки кръг може да се изреже по едно сърце.
Половината сърца се намазват с готовото ядково сирене и върху тях се подреждат останалите сърца. Аранжират се по 3 в чиния, поръсват се с натрошените лешници и във всяка чиния се добавя по 1-2 супени лъжици от дресинга.
Сурови шоколадови минитортички
Продукти за 5 малки тортички:
Основа:
½ чаша (60 г) орехи,
3/4 чаша (150 г) обезкостени фурми,
2 с.л. (20 г) сушени смокини,
1 с.л. (10 г) сурово какао,
1 с.л. (10 г) мака (по желание),
щипка сол
Крем:
1 чаша (150 г) сурово кашу,
1 чаша (170 г) обезкостени фурми, предварително накиснати за 3-4 часа във вода,
½ чаша (100 г) разтопено кокосово масло,
½ чаша (60 г) сурово какао,
50 мл вода от тази, в която са киснати фурмите,
1 с.л. ванилов екстракт
Глазура:
1 чаша замразени ягоди (или млини),
¼ чаша (50 г) разтопено кокосово масло,
1 с.л. мед
Приготвяне:
Основа:
Орехите се поставят в купата на кухненския робот и се включва S-образният нож за 30 сек. Прибавят се останалите продукти и роботът се включва отново, докато продуктите образуват пластична топка тесто. Сместа се разпределя на 5 части и с помощта на 5 ринга всяка част се оформя като основа на торта.
Крем:
Фурмите се обелват от външните люспи. Кашуто се смила на фино брашно в робота. Прибавят се останалите продукти за крема и миксирането продължава още 3-4 минути до получаването на хомогенна течна смес. Готовата смес се излива в ринговете върху основата и тортичките се прибират в хладилника поне за 2 часа, за да стегнат.
Глазура:
Замразените плодове и кокосовото масло се оставят за час-два на стайна температура, за да омекнат. Всички продукти за глазурата се изсипват в кухненски робот или блендер и се миксират до получаване на гъст крем. Глазурата се разпределя върху готовите тортички, изчаква се около час, за да стегне, ринговете се отстраняват.
Тортичките се съхраняват в хладилник до поднасяне. Ако не разполагате с 5 малки ринга, можете да приготвите една торта в 15-сантиметрова форма с подвижни стени.
Мака
Наричат я афродизиак от Андите. Мака е многогодишно растение, виреещо високо в планинските гори на Перу и Боливия. Принадлежи на семейството на кръстоцветните растения , в което влизат броколи, зеле, карфиол и репички.
Отглежда се заради корена, на който се приписват редица лечебни качества и свойства на естествен афродизиак. След събирането на реколтата корените на мака традиционно се сушат, смилат на прах и се използват като добавка в различни ястия и напитки. Коренните жители на Андите дори са търгували с мака, като са я разменяли за сурови какаови зърна.
Като лечебно свойство мака се използва от векове в Южна Америка за увеличаване фертилността на хора и животни. Традиционните индийски шамани казват, че когато се консумира мака, духовете са близо.
Проучванията разкриват, че мака увеличава енергията, издръжливостта, физическата сила, изработването на невротрансмитери, поддържа ендокринната система, надбъбречната и щитовидната жлеза, подобрява самочувствието и нормалното производство на хормони. Знае се, че мака помага при състояния на анемия, хронична умора, депресия, безплодие, стерилитет и липса на либидо.
При жени с менструални нарушения, използващи мака, цикълът става по-редовен, а при жени със силно изразени предменструални симптоми и такива, свързани с менопаузата, симптомите рязко намаляват при използването на мака.
Има леко изразен малцов вкус, но се долавят и карамелени нотки. Може да се добавя към сурови сладкиши и печива, да се смесва със сокове и смутита, както и да се разбърква с кисело мляко или овесена каша.
Вкусни рецепти и съвети за здравословно готвене, хранене и живот – в сайта на Маги Пашова
0 Коментара