Съгласете се, че зимнината е едно от най-хубавите неща през зимата (освен снега и пламъка на камината). И точно сега е време да помислим за трапезата в студените месеци. Какво от даровете на есента ще съхраните, и по-важното – как? Ето няколко възможности.
Замразяване
Това е удобен начин да се запасите със зеленчуци и плодове. Замразени, те запазват вкуса и витамините си и могат да издържат до идната пролет. При дълбоко замразяване (под -18 градуса) бланширайте предварително храните, като ги потопите във вряла подсолена и подкиселена вода. Подсушете ги и преди да ги сложите във фризера, опаковайте в найлонов плик или пластмасова кутия всеки продукт поотделно, за да не се смесват миризмите. Добре е, ако вакуумирате пакета със специална машинка. Запишете какво съдържа и от коя дата е.
Консервиране
Консервираните храни в буркани може да бомбират и заемат много място, но си остават най-популярният начин за приготвяне на зимнина. Чрез варене или стерилизация традициите се предават от поколения и доста домове тачат бабините туршии, мармалади, компоти и сладка. Някои консерви, приготвени чрез стерилизация, издържат с години, но все пак се препоръчва да се ядат в годината на производство. Винаги я изписвайте на капачката, описвайте дори продуктите. Така по-лесно ще се ориентирате в мазето кой буркан за какво е.
Сушене
Сушените плодове и зеленчуци са почти лишени от витамин С, но запазват по-добре и по-дълго витамините Р, В1, В2, също каротина и пектина. Освен това съдържат доста минерални соли и микроелементи. Често те се използват и за медицински цели. Сушенето не изисква особена подготовка. Разстелете на вестник избраният продукт и го сложете на проветриво място и на слънце (слабата фурна с леко отворена врата може да замени слънцето).
Подправките се нарязват предварително и се завиват с още една хартия.
Ако искате сушени чушки, трябва да изберете червени и да ги нанижете на канап така, че да не се допират.
Сушени домати
Нарежете доматите на тънки колелца или лунички. Поставете хартия в тавата и наредете на един ред. Леко посолете и поставете в предварително загрята до 30-40 градуса фурна, но оставете вратата леко открехната. Добре е да постоят 5-6 часа, след което се оставят да се доизсушат на проветриво място. Ако слънцето е достатъчно силно, може да направите същата процедура и на балкона, но след първоначалното засушаване постелете още една хартия отгоре.
Пълнени патладжани
Продукти: 10 кг патладжани, 1 кг моркови, 4 кг зеле, 4 връзки магданоз, 10 глави чесън, 2 с. л. оцет, 300 г сол
Приготвяне: Измийте, почистете от дръжките и нарежете по дължина патладжаните. С лъжичка извадете семенната им част и ги пуснете във вряща подсолена вода да се варят до омекване. Извадете ги да се отцедят. Зелето нарежете на ситно, а морковите настържете на ситно ренде. Накъсайте магданоза на листенца. Отделете половината от магданоза и чесъна, а останалата част нарежете на ситно и смесете със зелето и морковите. Сместа посолете и разбъркайте добре, след което напълнете патладжаните с нея. Наредете ги плътно в стъклени буркани, като между редовете поръсете отделените магданоз и чесън. Залейте със саламура, приготвена от останалата сол (около 150 г), оцета и 2 л преварена вода. Притиснете ги с вишневи клонки и измит и изварен речен камък. При желание се стерилизират.
Мармалад от шипки
Продукти: 12 кг узрели шипки, 4 кг захар
Приготвяне: Измитите шипки поставете в дълбок съд. Залейте със студена вода до 5-6 см над повърхността им. Варете до омекване, след което ги отцедете и пресовайте, като непрекъснато поливате с отварата. Получената каша прецедете и сипете в широк съд. Поръсете захарта и варете, докато се сгъсти. Изсипете мармалада още горещ в сухи, затоплени буркани. Оставете открити, докато се образува корица. После покрийте с пергаментова хартия и капак. Съхранява се в тъмно и студено помещение.
0 Коментара