Гурмето се свърза с висшата кулинария и приготвянето на най-добрите храни и напитки. Този тип кухня изисква не само качествени продукти, но сложно приготвяне и изискано сервиране. Порциите са малки, вкусовете – интензивни, храненето – бавно и продължително, за да се заситят фините рецептори и нуждата ни от естетика.

Ценителите на гурмето имат отношение към здравословното хранене, качеството на всяка съставка и обстановката, в която консумират менюта, състоящи се от 7-8 блюда.

Може би и затова се е наложило разбирането, че най-важната съставка в готвенето са скъпите продукти и ако те липсват, храненето ни не може да бъде качествено или разнообразно.

Здравословното хранене вече се свързва с шумно рекламираните суперхрани, които превзеха биомагазините. На заден план останаха добре познати продукти, които имаме от векове и използваме в храната си и в народната медицина. Те са не по-малко качествени или полезни – просто са по-евтини и не така рекламирани.

Да пазаруваш разумно или бюджетно, далеч не е равносилно на безвкусно, с лошо качество или лишено от стил и естетика. Храненето с ограничен бюджет не означава изхранване с бял хляб, постен боб, маргарин или евтини кренвирши. Природата ни е дала естествени и евтини продукти, които могат да заситят всяка нужда на тялото ни и всеки вкус, който търсим в кулинарията.

Модерните и скъпи продукти, „суперхраните“ и любимите на мастър шефовете съставки за готвене имат своите алтернативи, които не им отстъпват като качество. Вижте този кратък списък с продукти и ястия, които може да приготвите, без да се налага да харчите повече, отколкото смятате за разумно.

Песто

Пестото е една от най-популярните храни в италианската кухня. Придава свеж аромат и гъстота на салати, паста, палачинки, тортили и още много други ястия. Основната съставка е босилек, а  другите две по-скъпи съставки са кедровите ядки и настърганият пармезан. Ако не отглеждате босилек в градината си и си приготвяте песто извън летния сезон, босилекът също не е от най-евтините съставки. В магазините се продава в малки бурканчета и цената му го нарежда в по-скъпия клас продукти.

Има няколко алтернативи, които да направят пестото достъпно, без да промените оригиналната репецта или да влошите вкуса му. Може да използвате връзка листа от моркови или магданоз като заместител на босилека. Скъпите кедрови ядки заменете с орехи, сурово кашу или обелени бадеми. Ако искате веган версия, може да спестите пармезана. Остава ви да добавите малко зехтин и чесън и имате качествен продукт, който да съхранявате в бурканче в хладилника.

Киноа

Наричана „свещената храна на инките“ и суперхрана, киноата се приема като скъпа и качествена алтернатива на ориза заради високото ѝ съдържание на белтъчини, витамини и минерали. Високо ценена е от хората, спазващи хранителни режими, заради липсата на глутен. Култивираната по нашите земи алтернатива е познатото на всички просо. Освен че има напълно сходен хранителен състав с киноата, просото е първенец сред житните култури по съдържание на силиций.

Кедрови ядки, филирани бадеми, макадамия

Различните видове ядки имат своите вкусове, но съставът им и ползите, които носят на тялото, са сходни. Винаги можете да заместите скъпите ядки с по-евтини алтернативи, като орехи и слънчогледови семки. Особено в рецепти, в които трябва да ги поръсите като добавка или да смелите за сосове, тахани и дипове.

Готово тесто

Нормално е да нямате време да месите тесто всеки ден или през седмицата след дълъг работен ден. Когато имате повече време през уикенда и решите да направите тесто за пица, кифлички или соленки, направете двойна доза и замразете половината. Винаги когато ви потрябва, извадете няколко часа преди да започнете да готвите, и половината ви подготовка за рецептата ще е изпълнена.

Тортили и пърленки

Същото важи за тортилите и пърленките. Може да замесите тесто през уикенда и да ги изпечете за няколко минути на тиган. След като се охладят, просто ги увийте без прегъване във фолио, ако ще ги държите в хладилника за няколко дни, или в хартия за печене, ако ще ги замразите.

Пресни ананас, манго, папая

Тези плодове са скъпи, ако не са в промоция. Може да купите по-голямо количество и да си замразите нарязани парченца или да зареди килера с малки консерви. Консервираните екзотични плодове са чудесна алтернатива на пресните.

Кокосово мляко

Ако обичате кокосово мляко, купувайте малки консерви. По-евтини са от бистрото мляко в кутии. Когато е в консерва, консистенцията на млякото се разделя на гъста и течна и така можете да го използвате в повече от една рецепта.

Годжи бери

Една от най-нашумелите суперхрани в биомагазините има съвсем безплатна алтернатива, която расте навсякъде. Това е шипката – този див храст, който виждате на село, в парка или край пътя, когато пътувате. Може да си наберете, да я изсушите и да я ползвате цяла зима. Съдържанието на витамин С в шипката е колкото в екзотичното и скъпо годжи бери.

Тахан

Таханите са прекрасни на вкус и много полезни за храносмилането. Могат да бъдат приготвени от сусам, лешници, слънчогледови семки – каквото имате под ръка. Ако имате мощен блендер, няма нужда да купувате скъпите готови тахани. Приготвянето става само със запичане на семената и смилане. Това е.

Хумус

И тъй като таханът е една от основните съставки на най-популярното арабско ястие – хумуса, няма как да пропуснем и него. Приготвяте се по същия лесен начин – консервиран нахут, тахан, малко чесън и лимон и отново блендерът ще свърши останалото. Екзотичен вкус в големи количества, много полезни растителни мазнини и белтъчини на едно място.

Ядково мляко

През последните години много хора търсят алтернатива на млякото от животински произход. Ядковите млека са добър, но и скъп заместител. Цената на литър бадемово мляко например e три пъти по-висока от цената на кравето мляко. Затова можете да си го направите и сами. Само трябва да накиснете добре бадемите за една нощ, да ги смелите с вода в блендер и да ги прецедите. Вкусно, здравословно и на отлична цена.

Пастети, сирена за мазане и разядки

Когато печете чушки или патладжани, може да използвате няколко от тях за пастет. Всъщност зеленчуков пастет може да направите почти от всички зеленчуци, малко ядки или семена, стига да имате добър блендер. Може да ги съхранявате за няколко дни в хладилника или да ги стерилизирате в малки бурканчета за около 20 минути.

Фреш

Фрешовете са станали символ на здравословен живот благодарение на маркетинг експертите. Предлагат се в здравословните барове във фитнес залите или като сутрешна закуска за момичета, които спазват хранителен режим. Едва наскоро учените започнаха да алармират за вредите от тях. За една чаша фреш трябва да изстискате поне 3-4 плода. Едва ли ще се справите с толкова плодове, ако трябва да ги изядете. А когато премахнете пулпата и корите от един плод, остава основно фруктоза, която вдига рязко нивата на кръвната захар. С пулпата изхвърляте и ценните фибри, важни за храносмилателната система. Така се зареждате с вредна за здравето фруктозна бомба. В една чаша от 250 мл фреш има цели 22 г захар. Все още ли искате да плащате скъпо за чаша фреш? Ако вкъщи имате сокоизстисквачка, продайте я.

Крутони и галета

Не купувайте готови крутони – използвайте стария и сух хляб у дома. Галета може да правите от трохи, счукан корнфлейкс или овесени ядки. Оползотворявате остатъците и пестите пари.

Готови дресинги

Дресингите са най-лесните са приготвяне и съхранение продукти във всяка кухня. Зехтин, какъвто и да е вид оцет, малко семена, подправки, хубав тахан и вече имате бурканче с аромат и наситен естествен вкус. Комбинациите от съставки са толкова много, че може да приготвяте в съвсем малки количества за 1-2 хранения, така че да продължавате да експериментирате.

Нарязана салата в  плик

Два или три вида цветни зеленолистни се измиват и се нарязват за по-малко от 10 минути. Подсушават се върху кухненска кърпа и се поставят в пликове в хладилника. Цената им е два, до три пъти по-евтина от готовата пакетирана салата за цяла седмица.

Бульон на кубчета

Евтина и здравословна алтернатива на готовите зеленчукови бульони са домашните, които може да сварите от всички остатъци и обелки у дома. Обелки от лук, парченца картофи, дръжки от магданоз и копър, листа от моркови, кочани от зеле, кореноплодни – всичко. Добавете зърна черен пипер, мащерка, дафинов лист и варете на слаб огън само 1 час. След това може да съхранявате в хладилник или да замразите в пликове и формички за лед. Когато ви трябва бульон за супа или друго ястие, просто го хвърлете в тенджерата.

Спирулина

Хранителна добавка от синьо-зелено водорасло, която се предлага под формата на прах или таблетки и регулира кръвното налягане, холестерола и подпомага имунната система.

Алтернативите на тази суперхрана са тученицата, копривата и дивият чесън – левурда. Тученицата расте като плевел във всяка градина и е дълго пренебрегвана. Тя обаче съдържа три пъти повече витамин С и омега мастни киселини в сравнение с цитрусовите плодове например. Копривата има безспорни и признати качества не само в храненето, но и в козметиката и лечението със своите витамини, калий, цинк и желязо. Дивият чесън има не само антимикробно действие, но понижава нивото на холестерола и действа разширяващо на кръвоносните съдове. Вкусът му е идеален за салати и супи. И трите храни може да намерите напълно безплатно при разходка в планината или във всяка градина в най-близкото село.

Гранола

Напоследък тази закуска набра популярност покрай здравословните режими. Представлява микс от запечени и подсладени мюсли, обогатени със семена и сушени плодове. Ако обичате въглехидратни закуски, не е нужно да плащате скъпо за готова гранола, направете си я сами. Приготвянето отнема само 5 минути, а количеството може да ви стигне за цял месец. Просто смесете и запечете леко овесени ядки, малко семена, сушени плодове, ядки, мед или кленов сироп, мазнина и сол. Накрая охладете и затворете в буркан.

Пресни риби и морски дарове

За съжаление, повечето видове риба са скъпо удоволствие, особено ако готвите за семейство от 3-5 души. Има два начина да ядете често риба, без да се притеснявате за финансите. Много от нас избягват замразената риба, защото я смятат за по-некачествена. Истината е, че в нашите магазини често ни продават размразена риба – ще я познаете по мътните очи.

Може би ще се учудите, но в някои случаи замразените риби и морски дарове са по-добри от пресните, които са пропътували стотици километри след улова. Ако не сте в морски град, където зареждат магазините от близкото пристанище, а купувате в голяма търговска верига, няма нищо лошо да изберете замразен продукт. Тези риби и морски дарове са замразени шоково веднага след улова и са запазили най-добре свежестта и полезните си вещества. Когато са замразени, тези продукти се транспортират много по-природосъобразно и опаковани според всички хигиенни изисквания.

Домашно мариновани риби и морски дарове

също добър метод да овкусите и запазите за по-дълго време морски продукти, които сте купили изгодно. Не се налага варене или някакви специални подготовки освен добра рецепта за марината. Останалото ще свърши хладилникът ви.

Консерви със зеленчуци

Няма спор, че по-добра от домашната храна няма. Но и в магазина се предлагат добри алтернативи на ниски цени. Не се лишавайте от консерви с бял и червен боб, нарязани и обелени домати, царевица, сварен нахут или готова леща. Те не са овкусени, сварени са и са готови за изплакване и директна употреба. Може да ги добавяте в салати, супи, пастети, пюрета и други. С някои готови продукти спестяваме повече време и пари, ако просто ги купим от магазина.

Съветите са част от наръчниците за лесни семейни финанси „Спестовни идеи за моята кухня“ и „Моят дом и моите пари“ с автори Десислава Тодорова и Анастасия Салабашева, издателтво  DecoristArt.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара