Лененото семе представлява семената от растението лен. Тази култура е една от най-древните и се използва както в хранителната, така и в текстилната промишленост. Текстилният материал, който се произвежда от растението лен, се нарича лен. Известно е също така лененото масло, което се добива от растението, което е богато на фибри и омега-3-мастни киселини. А малките гладки семена се използват като добавка към различни ястия – от енергийни барчета до топинги за салати. Те имат две разновидности – кафяви и жълти (златни).
Ленът е една от най-старите култури, известни на човечеството. Лененото семе започва да се използва първо в Средиземноморието и се среща чак до Индия, където от него добиват масло и фибри. В Древен Египет влакната, изработвани от растенията, са били използвани за направата на дрехи и за увиване на мумиите. Лененото масло пък се е ползвало като естествен консервант за храните.
Въпреки че от биологична гледна точка не спада към зърнените култури, лененото семе има съпоставим с тях витаминен и минерален профил плюс
фибри и антиоксиданти,
при това с ниско въглехидратно съдържание. То стимулира перисталтиката и има лек лаксативен ефект. Лененото семе е много добър източник на лигнани – фитохимикали, които имат свойства, подобни на естрогените – балансират женската хормонална система и предпазват от диабет тип II. Лененото семе се усвоява само, ако е смляно (иначе само преминава през червата и се изхвърля), но това силно съкращава срока му на годност.
Научни изследвания сочат, че фибрите от семенните обвивки се свързват пряко с холестерола в червата и предотвратяват абсорбцията и преминаването му в кръвоносните съдове. Лененото семе повлиява директно върху нивата на холестерола и кръвосъсирването, като по този начин намалява драстично вероятността за развитие на атеросклероза.
Как да използваме лененото семе
Най-лесният начин да добавим лененото семе в менюто си е като го поръсваме върху ястията, например върху кисело мляко с плодове или печени броколи със зехтин и лимонов сок. Лененото семе ще добави и различна текстура към храната, която консумираме. Препоръчителната дневна доза е 1-2 с.л. Когато правим хляб, може да го поръсим с ленено семе или пък да го добавим в пай, или в бисквити с парченца шоколад.
Освен това, лененото семе може да се използва и в смлян вид. Най-добре е да се смила непосредствено преди употреба (може и в кафемелачка) и да се използва за направата на сурови крекери, хляб ил да се добави към салати, сосове, супи. Заради високото съдържание на фибри (28%) в лененото семе, е добре да пием повече вода, когато го включваме в менюто си.
Вкусът на лененото семе не е особено отличителен, колкото текстурата му, но се
усеща като вкус на ядки.
Кафявите семена притежават по-препечен вкус, докато жълтите са по-сладки. Те съдържат и малко по-малко мазнини. Текстурата на семето е леко лигава, когато е добавено към по-течни храни, например в смути или кисело мляко и доста хрупкава при добавяне към мюсли или салати.
Лененото семе, както цяло, така и смляно, може да бъде намерено във всеки здравословен магазин. Същото важи и за лененото масло. Имайте предвид, че трайността на смляното ленено семе и на лененото масло е по-кратка, затова е добре да се държат в хладилник след отваряне и да се консумират по-бързо. За разлика от тях целите ленени семена могат да се съхраняват на стайна температура.
Източник: 24Kitchen
0 Коментара