Бялото вино е безспорен фаворит сред летните напитки. Прави се от бял или червен сорт грозде, а цветът му остава светъл, като се избягва контактът на извлечената течност с кожиците на зърната, които съдържат оцветяващите танини. Тъй като танините дават възможност за отлежаване на виното, белите вина издържат по-малко от червените. Цветът им варира от прозрачен до наситен златистожълт в зависимост от сорта, реколтата и климата. Белите вина имат богат диапазон от вкусове – от много сухи до стипчиви.
Видове
Розето се произвежда от червен сорт грозде по технологията за бяло вино. Деликатният розов цвят се получава, като контактът на течността с кожиците на зърната е много кратък (няколко часа).
Пенливите вина често се наричат с обобщеното „шампанско”, но всъщност това е името само на един вид пенливо вино, което се прави в региона Шампан във Франция.
Разнообразието на бели вина е голямо, като вкусът и ароматът им зависи от региона и технологията на производство. Совиньон блан е едно от най-фините, леки и елегантни вина, сухо и освежаващо. В него се долавят цитрусови нотки, като букетът може да е с билков или тропически характер. Уникалното за совиньон блан е, че е единственият сорт, който се комбинира добре с домати. Ризлинг започва с кисели нотки и завършва „полегато”. Може да бъде десертно, но и възкисело вино. Ароматите му са на зелена ябълка, лимон, прясно окосени треви, съдържа минерална нотка на керосин. Шардонето е единственият винен сорт, който се използва за производство на шампанско. То е с богат и тежък вкус, с нотки на зрял жълт плод, цитруси, пъпеш, ананас и смокиня. Траминер е сред най-флоралните и парфюмирани вина. В аромата му преобладават нюанси на цветя – роза, акация и подправки. От сорта Мускат се правят най-висококачествените десертни вина. Те са сухи, плътни, с интензивен и хармоничен аромат, с цветист характер, който напомня виолетки, индрише и жасмин.
Дегустация
Не е необходимо да сте професионален дегустатор, за да се насладите пълно на аромата и вкуса на виното. Чашата се държи за столчето, за да не се променя температурата на течността. Леко се разклаща и се приближава до носа – така най-добре се долавя ароматът. Всяко вино има свой специфичен букет. Отпива се бавно с малка глътка, която се задържа и „разхожда” из устната кухина, без да се поглъща – устата има рецептори за различните вкусове – връхчето на езика отговаря за сладкото, страничните части – за киселото, а задната част – за горчивото.
По правило, бялото вино винаги се сервира студено – между 6 и 12 градуса, но никога не се слага лед вътре. Същото се отнася и за розето. Пенливото вино се пие с температура от 4 до 5 градуса, а шампанското – от 6 до 8 градуса.
Комбинации с храна
Белите вина отлично допълват салати, паста с лек сос, морски дарове и риби, птици. Могат да се консумират и с десерти, плодови плата и сирена, но правилото е, че виното трябва да е по-сладко от десерта, защото иначе вкусът му ще се притъпи. Има и храни, които се наричат “убийци на вино” – броколи, аспержи, домати и маслини.
Ризлинг се пие със зелена салата с дресинг лимон, пушена сьомга, суши или пиле. Шардонето се консумира с морски дарове, френски сирена, ястия със сметана, спагети.
Траминер добре се комбинира с пикантна азиатска кухня, солени и пушени ястия, бели меса, риба. Мускат е отлично за аперитив, защото възбужда апетита, пие се със сирена и екзотични ястия, маринована риба, плодове, миди, десерти.
Съхранение
Виното обича тъмни, хладни помещения с по-голяма влажност. Желателно е бутилките да се държат в хоризонтално положение, за да избегнат проблеми с корковата тапа. След като виното е отворено, за да се съхрани останалото, може да се прелее в малка бутилка, като се напълни до ръба. Слага се корковата тапа, така че да прелее малко – това гарантира, че не е останал въздух в шишето. Пази се в хладилника, но се консумира до седмица.
0 Коментара