Натопяваме във винен оцет копър, див пелин, дива мента, босилек, магданоз и по вкус прибавяне дафинов лист, настърган хрян, глава лук, няколко люти чушлета, скилидки чесън.
Няколко седмици държим на слънце, след което прецеждаме и затваряне течността в шише. Приятно ароматизирания оцет използваме за салати и като подправка на месни и рибни ястия.
Билков оцет
Заливаме с оцет еднакви количества босилек, съцветия на копър, градински риган, салвия (градински чай), настърган хрян, слагаме скилидка чесън и държим на слънце около 6 седмици. Прецеждаме оцета и го наливаме в шише. С него подправяне варено овнешко и свинско месо.
Босилек в оцет
Напълваме 2/3 от шише с листенца от босилек; заливаме с оцет и оставяме 3 седмици на слънце. Ароматизирания оцет използуваме за салати.
Див пелин
Заливаме листата от див пелин с оцет и оставяме 4 седмици на слънце. Прецеждаме и изстискваме листата. С този оцет подправяне салати от риба и яйца и сосове към риба.
Копър
Заливаме с 1 л оцет 4-5 съцветия от копър и оставяме да киснат в него 4 седмици. Този оцет е вкусна подправка към зеленчукови салати и рибни ястия.
Маточина
Слагаме в шише нежни листенца от маточина и доливаме с оцет. Престоява 3-4 седмици на слънце. Оцета използваме в салати (картофена, рибена), когото искаме те да имат вкус на лимон.
Замразени подправки
Друг начин за съхраняване на зеленчукови подправки е чрез замразяване. Измиваме добре, изцеждаме, нарязваме на ситно и съхраняваме в найлонова торбичка (буркан) във фризера.
В оцет и олио
Измиваме подправките, нарязваме ги на ситно и натъпкваме в малки бурканчета, като редим на пластове сместа от 4-5 части зеленина и 1 част сол. Заливаме с оцет и съхраняваме на хладно място.
0 Коментара