Блогът на на Русиана Михайлова El mundo de la cocina – Светът на кухнята е номиниран в конкурса за годишните награди на Кулинарен блоговодител. Те ще бъдат връчени на церемония в МЕТРО Академия на 19 май. Русиана участва в надпреварата в категорията Бързо и вкусно – Най-добър блог с практични ежедневни рецепти за цялото семейство.
Годишните призове се връчват за четвърта поредна година. На уебсайта на Годишните награди за кулинарни блогове https://kulinarninagradi.com можете да се запознаете с номинираните и да гласувате за своите любими кулинарни автори ТУК.
Представи се – име, професия и къде живееш. Имаш ли си и друго хоби освен воденето на кулинарен блог?
Казвам се Русиана Танева от град Стара Загора. Работя във фармацевтична компания в града на Липите, където й живея. Освен да прекарвам време в кулинарстване, обичам да се пътувам, да снимам, да изработвам различни ръчно творени нещица, да украсявам салати или десерти. Редом с тези занимания, съчетавам и любими стилове музика. Харесвам черна музика, рок, денс и всичко, което е ритмично.
Разкажи ни кога и как реши да си направиш кулинарен блог и кой или какво те вдъхнови да го направиш?
Блогът El mundo de la cocica не е появил от нищото, идеята за него се зароди доста отдавна и дълго време обмислях как точно да се формулират нещата. Прекарах известен период от живота си, работейки в Испания, в Палма де Майорка. Храната, обичаите и традициите на местните много ми допаднаха. Попивах и пресъздавах тамошните вкусове. Беше ми писнало да качвам рецепти в чужди сайтове и през 2013 година, юни месец, направих блога. В началото всичко започна съвсем на шега, за забава, днес се старая да се усъвършенствам и да вървя напред.
Какви са традициите в твоето семейство/род по отношение на храната и готвенето? На каква възраст сготви първото си ястие? Какво беше то?
Семейството ми обича да бъде в пълния си състав, сплотено и уединено, но през последните няколко години все по-рядко се отдава такава възможност.
Бях много малка, когато сготвих за първи път. Спомням си, че беше картофена супа, с леко хрупкави картофи и пресечени яйца. Исках да зарадвам майка ми, която работеше и все още работи като начален учител. Често в смените се разминавахме и, макар че никога не съм оставала гладна, все обичах да се забавлявам в кухнята.
Кой те научи да готвиш? А ти кого научи?
Не си спомням някой специално да ме е учил да готвя, просто аз все се навъртах в кухнята, гледах как дядо ми готви, той беше виртуозът у дома. От него съм усвоила страшно много неща, не само в кухнята. Никого не съм научила все още, надявам се да науча детето ми след време.
Какво ти дава воденето на кулинарен блог?
Блогът е лично, малко пространство, в което представям моя свят, моите възгледи, вкусове и предпочитания за храна. Участвала съм в доста конкурси, фестивали, ей така за забавлението и тръпката да бъдеш част от това.
Сладко или солено?
Предпочитам повече соленко, то се вижда.
На кокал или с корен?
Определено на кокал, но не пропускам и на корен.
Какво, освен вкуса, те привлича в някое ястие – случката, естетиката, географията, нещо друго?
Обичам храната да изглежда добре и това е другото, което ме привлича след вкуса.
В какво се състои радостта от храната за теб?
Радостта от храната се състои в доволните усмивки, доброто настроение и споделените мигове заедно.
Ако публикуваш кулинарна книга, на кого ще е посветена тя?
Ако някога публикувам кулинарна книга, определено ще е посветена на моя скъп дядо!
Кое е нещото, с което истински се гордееш?
Гордея се с това, че скоро ще стана мама!
Имаш ли гафове в кухнята и ако да – разкажи ни поне за един?
Имам гафове в кухнята, разбира се, именно чрез тях съм се научила. Ами сещам се, че веднъж правих питка, но пропуснах маята в нея, стана черна като въглен и твърда като камък (хаха).
Кое е ястието, с което най-много се гордееш? Сподели ни рецептата.
Няма ястие, с което да кажа, че най-много се гордея. Всичко готвено, опитано, снимано и изядено е направено с желание и любов. Бих казала, че има едно, което обичам да приготвям по-често:
Фрито със зеленчуци и пилешко
Необходими продукти:
350-400 г картофи
2 или 3 пилешки бутчета
2 глави лук
1 по-мек домат
2 моркова
7-8 печурки
2 червени чушки
100 г грах
2-3 стръка магданоз
черен пипер на зърна
сол на вкус
150 мл пилешки бульон
червен пипер
олио за пържене
Начин на приготвяне:
Пилешките бутчета се измиват добре и запържват в по- дълбок тиган или тенджера.
Оставят се настрана, докато се запържат и зеленчуците. В същата тенджера се запържват лука, нарязан на по-едро, белените и нарязани на шайби моркови, граха и целите гъбки.
Добавят се нарязаните чушки и картофите – нарязани на кубчета. Разбърква се.
След 5-6 минути се прибавя и нарязания на ситно домат. Подправя се с червения пипер – на вкус.
Сместа се оставя да се позапържи около 5-10 минути, като се разбърква от време на време.
Непосредствено преди свалянето от котлона се добавят черен пипер на зърна и наситнен магданоз, посолява се на вкус.
Ястието се разбърква добре и се прехвърля в подходяща тава.
Добавя се и пилешкото. Залива се със 100 мл пилешки бульон и се запича в предварително загрята фурна на 180-200 градуса за около 35-40 минути.
Поднася се със скълцан пресен магданоз.
0 Коментара