Точният начин бързо да оправиш настроението си е един – да хапнеш шоколад. Учените съветват да го правиш колкото се може по-често. Оказва се, че полезните му качества са значително повече, отколкото се предполагаше досега. И значително повече от вредите, в които беше набеден. Шоколадът зарежда с бодрост – категорични са учените от Калифорнийския институт за нервнофизиологични изследвания в Сан Диего, САЩ. Невероятно, но факт: въздействието на шоколада върху организма наподобява това на… марихуаната. Изследователите открили в лакомството вещество, активизиращо същите участъци на мозъка, както наркотика, и още две други вещества, които удължават действието на първото. Тези 3 компонента заедно със съдържащите се в шоколада кофеин и теобромин повишават тонуса, предизвикват прилив на сили и бодрост. А и не ви застрашава опасност от предозиране – за да настъпи критичен момент, трябва да изядете 11 кг шоколад.
Съдържащият се в шоколада магнезий повишава устойчивостта на стрес,
подобрява паметта и укрепва имунитета- съобщават японски учени. Те съветват вкусното удоволствие да се употребява всеки ден като профилактика срещу есенната депресия и простудите. В резултат на дългогодишни изследвания работна група от Токийския университет установила: тези, които всеки ден изяждат 25-50 г шоколад, не страдат от язвена болест. Шоколадът пази от сърдечносъдовизаболявания – доказват резултатите от изследвания на американски и гръцки учени. Редовната употреба на горчив тъмен шоколад подобрява стените на съдовете и възпрепятства образуването на тромби. Благотворният ефект се дължи на съдържащите се в горчивия шоколад биологично активни вещества – биофлавоноидите, които притежават антиоксидантни свойства.
40 г шоколад имат същия здравословенефект както чаша червено вино –
твърдят френски лекари. Освен че укрепва съдовете, шоколадът нормализира сърдечния ритъм и артериалното налягане, а не го повишава, както се смяташе досега. В 200-грамова кафява плочка има 30 мг кофеин. А в чаша кафе или силен чай -180 мг. Англичаните, които не без основание смятат ябълката за универсално профилактично средство срещу всички болести, приравняват с нея в последно време шоколада. Тъмните му сортове са много по-богати на витамини¬те А и В, на калий, калций, фосфор и желязо, отколкото ябълката или сиренето. Горчивият шоколад избавя от излишнитекилограми – смята професор Свен Ларсон от стокхолмската клиника „Хюддинге“. Твърденията му са проверени в практиката, тъй като професорът редовно подлага свои пациенти с наднормено тегло на шоколадова диета. Естествено, не всеки шоколад топи мазнините. А само горчивият, без съдържание на захар, тъмен сорт и без всякакви добавки, уточнява проф. Ларсон.
Шоколадът и какаото лекуват кашлица –
обявиха английски учени след серия предварителни изпитания. Едно от веществата в кафявия деликатес потиска кашличния рефлекс значително по-успешно от ко¬деина (съставка, включена в почти всеки сироп за кашлица). Не е изключено бъдещото по-ефективно лечебно средство за кашлица да е направено от шоколад. Почитателките на шоколада раждатщастливи деца – съобщава авторитетното научно списание New Scientist, като се позовава на изводите на финландски учени, извършили наблюдение на 300 бъдещи майки. Дори и тези от бременните, кои¬то изпадали в депресивни състояния, благодарение на шоколада родили весели и спокойни деца. Докато жените, които не близвали шоколад, се сдобили с деца, които често плачели и рядко се усмихвали.
Шоколадът не е сред главните виновници за алергията – заявяват британски алерголози. По-правилно е да се гледа на лакомството като на провокатор, а не като на алерген. Обикновено шоколадът засилва реакцията, предизвикана от други храни, но много рядко я предизвиква сам. Ако това се случи, лекарството отново трябва да е шоколад, съветват специалистите. Лекарите го назначават в минимални дози, които не предизвикват реакция. После постепенно увеличават количеството, дока¬то организмът привикне към продукта, който е отричал.
Шоколадът пази от рак –
предполагат американски и британски изследователи. BBS News огласи данни от тези изследвания. Според тях в кофеина, съдържащ се в шоколада и кафето, е открит нов компонент, който може да се използва в разработката на нов клас препарати за профилактика и лечение на някои видове злокачествени заболявания.
0 Коментара