Атанас Стоянов (1931-2004) е поет, писател, журналист и публицист, автор на над 35 книги.
Любител на готварското изкуство станах по принуда, след като нарамих пушка и тръгнах по авджилък; още не бях убил и първия заек, а започнах да подпитвам старите ловци как да го сготвя; разказаха ми различни и една с една несхождащи се рецепти. Записах си всичко старателно, избрах наслуки една от тях, приготвих заека и поканих приятелите си на гощавка. За всеки случай бях сварил и малко бобена чорбица. Гостите ми само помирисаха заешкото, поразровиха го с вилиците и казаха, че са доста преяли през този ден, та ако може, малко от чорбицата да им досипя…
А на тръгване един от тях, който си пийна порядъчно и събра кураж, ми каза: този заек и куче няма да го яде, защото си го сготвил с все кости и тлъстини!
И така, научих, а на онези, които не го знаят, ще им кажа: ако има нещо у заека, което не е за тенджера, това са вътрешностите (без сърцето), главата, шията, всички кости и сухожилия, всички тлъстинки без остатък. Така очистено, заешкото месо разцъфва като цвете, ухае с цялата гама от полски и горски миризми и може да се сготви по всички начини, прочетени, чути или доизмислени. При това – никакви оцети и маринати.
Другото, което ме принуди да трупам кулинарен опит, беше туршията, която ни поднесоха в едно приятелско семейство: щяхме да се изтровим! Толкова сол, оцет и подправки на едно място
можеха да катурнат и най-якия кон…
Оказа се, че моят приятел правил туршията според съвeтите на готварската книга, а там всичко било дадено с мярката на чаена чаша… И понеже, както е известно, вече имаме богат и пребогат избор на тази кухненска потребност в различни форми и обеми, чаената чаша на моя новак в кулинарната била кралимарковска.
Дивечът и постните ястия, също салатите и гарнитурите, супите – това е, което най-много ме увлича. Принципът е горе-долу онзи от приказката, в която хитрецът казал на бабата, че може да направи чорба от две речни камъчета. А като ги сложил в тенджерата, поискал малко масълце, малко картофки, малко чушки, лучец и всичко останало, и наистина измайсторил чорба за чудо и приказ.
Привърженик съм на българските подправки, не признавам черен пипер и дафинов лист, суша целина и дълбоко уважавам лютата чушка.
Суха, леко препечена, с отрязана дръжка, но цяла,
я слагам накрая на всичко — от боб чорба до задушена сърна. Крие особено очарование, а въздейства и върху погледа. Ами чесънът! Сварен в ястие е толкова приятен! Празът също е измежду предпочитаните от мен зеленчуци. В супите от леща и стар боб слагайте от всичко, което имате под ръка: праз или кромид, чесън, моркови, целина, сухи препечени и стрити в ръка чушки, домати или доматено mope, девисил, чурбица и джоджен, и още и още, но всичко по вкус, според опита си.
Българската национална кухня просто не си знае силата.
Голямото разнообразие е мъдър белег, нашенецът е правил манджа от всичко, което има под ръка. Но записаните рецепти, събрани в готварски книги, са минали през много редакции, включително и научни, и нещо са загубили. Липсва им, както казва майка ми, добрата приказка. Хранил съм се около синия с десет души, начело с най-стария, който разказваше най- смешните неща и затова бобът имаше вкус на мозък. Това е българската софра – лек разговор, шеги, не протоколно мълчание.
И друго: всяко нещо – на корена си!
Опитах се веднъж да засадя на моето място в Берковския балкан радуилски боб – най-вкусното нещо на света. За три години стана корав, с твърда ципа. Друг път пренесох една кулинарна рецепта от Индия: в дупки, облепени с глина, се разпалва огън и като стане жар, на нея се пекат пилета, а по нагорещените стени със замах се залепват тестени питки. Ароматът от пилетата се поема от питките. Изключително вкусно беше. Решихме да го направим тук – питките изгоряха, пилетата не се опекоха, всичко пропадна. Та всяко нещо има своята хубост на мястото си.
Уважавам керамиката, може би защото съм от Берковско. Замазаното с тесто около капака глинено гърне, то си е една тенджера под налягане. Имам продълговата глинена тава с капак, в нея слагам увити във фолио яребички, фазан или заешки бутчета – с подправки, със сланинка. Стават дъхави, не губят нищо от аромата си, но да не се жали фолиото, няколко пъти да се увие. Дивечът иска и висока температура, и продължително време на готвене. А когато задушавам заек, слагам чаша или две вино, но от най-хубавото вкъщи, и никаква вода.
Когато искам да взема акъла на гостите си, слагам в яденето – независимо какво е –
една набодена дюля, която после изхвърлям.
Придава чуден вкус.
Фантазията е основното в кулинарията. Днес липсва въображение, а не опит и майсторство. На мене това ми е предадено по майчина линия. Прадядо ми Стефан от с. Гаганица е бил прочут с най-добро вино и най-хубаво кафе. Гощавал гостите си с кафе по време, когато в България още не се е пиело. Правил го от печена ръж. Сам я отглеждал по чукарите, сам я събирал и изпичал. Никога не издал тайната на кафето си. Варял го зад спуснати пердета, свещенодействувал. Мислил съм за това и ми се струва, че никаква тайна не е имало, просто дядо Стефан е въздействал върху въображението на хората.
Предпочитам тенджерата под налягане: всичко става по-бързо, по-икономично, по-уханно и най-важното – докато стане, можеш да прочетеш новата книжка на „Жената днес“, където поредният дилетант като мене ще ви учи на кулинария…
Накрая две рецепти за салати, едната съм научил от стар ловец от село Дива Слатина, Михайловградско, а другата – от моите съселяни. И така:
Салата „Трови жаби“
Пресни, внимателно опечени и добре обелени люти чушлета нарязани на ивички; оставят се потопени в оцет, счукан чесън и сол, а през това време се нарязва малко кромид ситно като пергамент, целина и морковчета на ситни кубчета, джоджен, копър, девисил или каквото от тях имате под ръка, парченца от маслинки без костилките, доматче обелено и също нарязано на ситно, малко киселец или нарязана дрянка (според сезона). Всичко това се прибавя към вкисналите в оцета и чесъна ивици от люти чушлета, полива се със зехтин, поръсва се обилно с черен пипер и се поднася, ако гостите представят медицинско удостоверение, че са добре със стомасите…
Хайдушка салата
Откъсват се съвсем млади, едва разпукнати букови листенца, нарязват се на ситно, оставят се да престоят, разбъркани с малко сол, оцет и чесън; нарязва се млад лук, киселец, прибавят се маслинки, но всичко това с мяра, защото главното е буковата млада шума и тя трябва да доминира. Полива се със зехтин.
Главното достойнство на тази салата е, че никой от гостите не би отгатнал нейния основен продукт, буковото листо, което й придава приятна и апетитна стипчивост. Дивослатинчани казват, че тази рецепта са научили техните предци не от друг, а от дядо Панайот Хитов, стария войвода, който, казват, бил бродил по тези места.
Приятен апетит, и най-главното – докато четете кулинарни съвети, час по час поглеждайте към тенджерата да не ви загори манджата!
0 Коментара