Ако се обръщаме по-често към българските традиции, само можем да спечелим. Днес ще ви занимая малко с грижата за здравето и ще ви предложа няколко вкусни възможности, с които да разнообразите менюто си.
Та да се върна към традициите – ако погледнете църковния календар, ще ви направи впечатление, че в по-голямата част от годината са дадени пости. А яденето на месо и млечни храни се дава само в празнични дни. Изобщо дори не ме интересува ритуалното църковно значение (ако има такова). Вижте само здравния смисъл. Изводите ще оставя за вас.
Някой хора си “постим” непрекъснато. За други обаче, постите са период на тежко изпитание на физиката и духа, по време на което храната е бедна, еднообразна и незасищата. Масово хората, свикнали да консумират животински продукти живеят с вярването, че когато идват пости, единственото неживотинско, което става за ядене са картофи и ориз. Обаче съвсем не е така, драги приятели! Всъщност еднообразното ядене е именно животинското. Ами така де… Месо с картофи, месо с ориз, месо със салата. Яйца на очи, бъркани яйца, яйца с месо. И толкова.
Ето няколко засищащи, вкусни и полезни идеи за хапвания,
които не само не включват месо, но и в тях липсват всякакви животински продукти (ако изключим меда). Излишно е да казвам, че всяко от предложенията освен здравословно, е съобразено с идеята за редуциране на нежелани мазнинки от тялото. За да се възползвате от пълния спектър на предложенията ще са ви необходими няколко основни готварски уреда: сокоизтисквачка, блендер (шейкър), или пасатор.
Добре известен факт е, че организмът до обяд се чисти, тече активен процес на детоксикация. И ако хапнете едни пържени яйца с бекон, или филийка с лютеница и сирене – мигновено спирате този процес, защото всички съпротивителни сили на организма се насочват към нахлулата твърда, мазна храна в стомаха, за да я смелят. Но ако пиете вода или фреш – това е ОК.
Пресни сокове (фрешове) можете да правите от каквото се сетите.
- Зеле и моркови
Заедно или поотделно е прекрасно нещо, което алкализира стомашната среда и дава чудесен старт на деня. Директно заменя вредното кафе и ви дава истинска сила. Истински чудотворен елексир при какви ли не болести състояния – гастрити, чернодробни проблеми, затлъстяване, висок холестерол и др.
- Цвекло, моркови, ябълки, лимон
Буквално измива черния дроб, подсилва дейността на стомаха и перисталтиката, засилва кръвообращението. Добре е да се знае, че сокът от цвекло съдържа едни особени летливи вещества, които не са най-добрия ни приятел. Затова е добре да изцедим първо цвеклото и да го оставим в отворен съд за известно време, защото тези вещества при контакт с въздуха се разрушават. За всички останали плодове и зеленчуци обаче важи правилото – пийте сока веднага след изстискването му, защото иначе се губят ценните минерали и витамини.
- Можете да експериментирате до безкрай със соковете
Сок можете да направите дори от картоф (според д-р Гайдурков това е чудесно алкализиращо и дори лечебно средство). Сок можете да направите от нар, тиква, пъпеш, диня, грозде (внимавайте с прекалено сладките плодове!!), цитруси, сладки картофи, всякакви кореноплодни, краставици, домати. Де факто – от абсолютно всеки плод или зеленчук.
- Сок, или смути (шейк) от зеленолистни растения
Тук влиза всичко, което можете да се сетите – коприва, спанак, лапад, магданоз, киселец, рукола, кълнове. Ако имате достатъчно мощна сокоизтисквачка, която да извади сок от листенцата – действайте с нея. После винаги можете да забъркате една супичка от пулпата. Ако пък не – слагате зелените неща в шейкър, слагате доволно количество вода и го пиете чак след като съдържанието в шейкъра стане еднороден зелен сок. Ако нямате никой от изброените уреди, винаги можете да направите също с най-обикновен пасатор в дълбока кана или купа.
И тук преминаваме към другия, по-гъст вариант на предложенията за хапване. Така наречените смутита, или шейкове. Вече описах как можете да ги правите. Гъстотата на крайния продукт зависи от това колко вода ще сложите. Едно от най-зареждащите закуски, които някога съм си правила е шейк със следните съставки:
- Смути здравословна експлозия:
Произволно количество щипнати китки магданоз, рукола, спанак и стръкче селъри (целина, но от онази култивираната, със зелени хрупкави стръкчета). Малко червен лют пипер, пчелен прашец, лимон, лъжица мед и водичка. От вас зависи колко гъсто ще го направите – дали ще става за пиене, или ще го ядете с лъжичка. Въпрос на вкус. Важното е, че това е една от най-мощните комбинации, които задействат регенерирането на клетките в тялото, буквално ви дават огромен, осезаем приток на енергия, повишава се нивото на съпротивителните сили на организма. С няколко думи: сила, младост, здраве.
Други по-засищащи варианти на шейкове, в които към витамини, минерали и антионсиданти вече прибавяме и незаменими мастни киселили, протеини и мазнини:
- Смути засищащо:
Връзка магданоз, шепа сурови лешници, шепа стафиди, шепа годжи бери, шепа ленено семе, сусамов тахан 4-5 лъжици, вода на око. Ако добавите и малко какаови зърна и мед, ще получите истински шоколадов крем. Без да се впускам в детайлен анализ на съставките – получавате абсолютно всички необходими на организма ви хранителни вещества.
- Смути, или здравословно “мюсли”:
Шепа накиснато предварително слънчогледово семе, бадеми, тиквено семе, стафиди, ленено семе, сусам, годжи бери. Слънчогледа и бадемите е хубаво да се накиснат отделно от другите съставки и да се измият преди да се смесят с тях. Така се отделят ензимните енхибитори, които биха могли да раздразнят по-чувствителните стомаси. Това важи за всички ядки. Тази смес бихте могли при желание да пасирате отново с вода докато получите шейк, или просто да я вземете със себе си в буркан, или кутия и да хапнете здравословна закуска в офиса.
- Питателно и вкусно хапване:
Смелете с кафемелачка чаша ленено семе, чаша небелен сусам, половин чаша белен сусам. Можете да оставите част от беления сусам на по-едри парченца. Обикновено смляното ленено семе се окислява бързо и губи свойствата си. Но когато е комбинирано със сусам, той действа като консервант и не позволява окислителния процес да започне. Сложете и от двата вида семенца в кафемелачката, иначе ако е само сусам, ще залепва. Изсипете получената смес в удобен съд и започнете да омесвате. Добавяйте постепенно по малко мед, като непрекъснато опитвате. Идеята е да има лека, приятна сладост, а не да прекалите с меда. За финал добавете малко сушени боровинки и ще имате здравословна бомба. Можете отново да носите със себе си тази бърза закуска. Освен, че е вкусна, засищаща, ползите са огромни. Най-високо съдържание на усвоим калций, всички незаменими мастни киселини, витамини и антиоксиданти.
Можете да експериментирате без граници с един прост шейкър, вода и безкрайното разнообрзие от ядки, плодове, зеленчуци. Можете да правите зеленчукови дипове (сосове и пастетчета), десертни кремчета от авокадо, банан, какао и мед, здравословни бонбони от всевъзможни ядки, какао, сухи плодове, кокос и др. (при тях обаче се ползва чопър, с много малко количество вода, за да се получи “тесто”.
Ето и няколко идеи за салати
Всеки сезон предлага огромно разнообразие от цветове и вкусове. Въпрос на въображение е да отидем отвъд стандартните шопска, овчарска и “заешка” салати.
- Цветна пролетна салата:
Зелена маруля, червена (тъмна) маруля, стръкчета пресен лук и чесън, краставичка, настъргани моркови, зеле. Овкусено с истински домашен оцет (за него и защо не всеки “домашен” оцет е правилния ще ви разкажа скоро), зехтин или шарлан и хималайска сол.
- Антиоксидантна салата:
Розички суров карфиол, броколи, зеле, морков, бяла или червена ряпа, магданоз.
- Трицветна салата:
Настъргано сурово червено цвекло, моркови, зеле, ряпа.
- Спаначена салата:
Добре измит и нарязан суров спанак, нарязан на ситно или настърган на ренде стар лук, настъргани моркови, шепа сурови орехови ядки. Ако направите заливка с кисело мляко (ама излизаме извън постите) става още по-вкусно. Можем много лесно да заменим киселото мляко с веган “мляко”. А именно: накиснати слънчогледови семки се смилат с водичка и лимон. И воала – имате “кисело мляко”. Добавяте стандартните овкусители сол, оцет (или лимон) и зехтин.
И да преминем към “сериозната, твърда” храна.
- Градинска супа, или яхния от леща:
Сварява се избраното количество леща. Когато започне леко да омеква, се добавят: 3-4 моркова, глава стар лук, може малко червени чушчици, 1-2 картофа. По желание към края може да се добави и пащърнак, и домати. Пащърнака омеква много бързо, затова накрая. Подправя се с червен пипер, чубрица, може и джоджен. След като се свали от огъня се добавят и няколко нарязани скилидки чесън. След като поизстине се добавя мазнина – само студено пресована – зехтин или друга.
Други сериозни манджи могат да бъдат:
- Сварен нахут със зеленчуци
- Сварен нахут в салата
- Сварен боб чорба, или яхния, салата боб
- “Шницели” и “пържоли” от соеви хапки, или от сейтан, или темпе
- Домашен хляб от лимец
- Сварена елда със зеленчуци и маслини
- Сварена киноа със зеленчуци
- Салата сварени червено цвекло и картофи с лук (картофите не вечер, моля!)
- Яхния грах с моркови
- Ориз (кафяв или черен!) със зеленчуци
- Палачинки и дюнери от здравословни брашна – лимец, елда, коноп, мака. Можете да ги пълните с каквито зеленчуци (солени), или плодове (сладки) ви хрумне.
- Запечени във фурна, или на пара зеленчуци
- Кюфтенца от магданоз, коприва, леща, нахут
- Дори веган пица
И това е само една малка част от цялото кулинарно здравословно богатство, което имаме на разположение. Този начин на хранене спестява време. Спестява пари (включително от тези, които пръскате за лекари и лекарства). Сбогувате се с голяма част от токсини, мазнини и шлаки, с които се е сдобивало тялото през цялото време на не-постене. Полезно е! Вкусно е!
Още рецепти за здравословно хранене в блога на Мартина Иванова: Svoizbor
0 Коментара