Най-хубавото нещо на света са бабините манджи. Когато те обгърнат познатите аромати, претъпкани със спомени от детството, вече знаеш, че си у дома. Виждала съм хора, които се разплакват от умиление пред бабините питки, мекички и соленки. А за манджичките да не говорим. Онези българските, които ги няма никъде по света и никой друг не може да ти ги сготви по-добре от този, който те чака вкъщи. Първото нещо, което започва да липсва на българите в чужбина, винаги е националната ни кухня. Тя няма еквивалент. Уникална е. А също и непозната дори и за нас българите. Подправките сякаш нямат край. Вариациите на едно и също ястие в различните краища на страната също. И ако вземем предвид и различните видове гърненца и гювечи, в които се готви всичко, нещата наистина започват да клонят към безкрайност.

В своята същност българската кухня е тежка.

Характерно е смесването на различни видове меса в едно ястие, както и готвенето с повече мазнина и пикантни подправки като лук, чесън, червен и черен пипер, бахар, дафинов лист. Типично за кухнята ни е и приготвянето на разнообразни видове хляб, пити, погачи и баници с най-различна плънка. Една от характерните особености е, че повечето продукти в едно ястие се обработват топлинно едновременно. Това важи особено при печивата и обяснението е просто – в миналото домакинствата почти не са имали собствени фурни, а са отнасяли подготвеното за печене ястие в обществените. Дори с навлизането на модерните технологии, тази традиция на приготвяне се запазва в голяма степен. Друга характерна особеност е включването на много зеленчуци, които се обработват едновременно с месото.

Но едва ли е необходимо да се впускаме в излишни обяснения. Най-добре е направо да ви предложим няколко рецепти от старата българска кухня, за да се сетите за какво става дума. Сготвиха ни ги в „Под липите”, а ние стояхме и се облизвахме по време на снимките. Не чакайте да ви замирише от страниците, а запретнете ръкави и извадете точилката, за да разточите тестото за лучника.

За повече традиционни вкусове от нашата кухня може да се отбиете в ресторант „Под липите” на ул. „Елин Пелин” 1. Там тези вкусове остават непроменени още от 1926 г. А ето и част от тях:

ЛУЧНИК

ПРОДУКТИ:

1 кофичка кисело мляко, 5 яйца, 1,5 кг брашно, 1 пакетче суха мая, 1,5 кг лук, 3 бр. сухи червени чушки, сол, черен пипер.

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Омесете тестото, като постепенно към млякото, яйцата и маята прибавяте брашното. Оставете тестото да втаса. През това време в нагорещен тиган с малко мазнина задушете лука, като прибавяте вода, сол и черен пипер на вкус. Сложете и чушките и ги задушете заедно с лука. След това задушените лук и чушки трябва да се оставят, за да се отцедят от водата. В това време вземете втасалото тесто и го разделете на две части в съотношение 1/3 към 2/3. Сложете малко мазнина на дъното на приготвената за печене тава. След това разточете по-голямата част от тестото, колкото е необходимо, за да покрие дъното на тавата. Върху нея сложете лучената плънка. Отгоре поставете по-малката част от тестото и завийте краищата на двата блата, за да не излезе лукът. Пече се на умерена фурна за 30-40 минути.

КЮЛБАСТИЯ

ПРОДУКТИ:

пилешко филе, лук, моркови, пресни чушки, целина, 100 г брашно, вода, 300 г бяло вино.

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Запечете пилешкото филе на жар. След това нарежете на ситно и задушете зеленчуците. Прибавяйте периодично вода и бялото вино, заедно с брашното, за да се получи средно гъст сос. После сложете соса и пилешкото филе в гърне и запечете във фурна за 30-40 минути.

КОЖЛЬОВСКИ ГЮВЕЧ

ПРОДУКТИ:

свински ребра, телешки език, свински бут от Еленския балкан, свински уши, картофи, лук, моркови, патладжан, тиквички, консервирани манатарки, домати, сол, черен пипер, червен пипер, подправки на вкус.

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

В началото почистете месото и сварете добре езика и ушите. След това в гювеч сложете ребрата, езика, ушите и еленския бут с малко мазнина. Нарежете на едри кубчета картофите, лука и морковите и ги прибавете към месото. Посолете и прибавете черен пипер. Сложете малко мазнина в гювеча и запечете всичко за 20 минути. През това време нарежете тиквичките и патладжана на по-големи кубчета. Оставете ги в подсолена вода за около 20 минути. Когато престоят достатъчно време, ги прибавете към печеното в гювеча. Най-отгоре нарежете доматите отново на едро. Отново посолете и прибавете черен пипер и чубрица. Накрая залейте с вода, която не бива да е повече от 1/3 от съда – зеленчуците не бива да бъдат покрити. Отгоре завийте съда с фолио и оставете във фурната за 2 часа и половина на 150 градуса.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара