Salvia hispanica или чия е централноамерикнско растение от семейството на ментата. Освен че не съдържат глутен, семената на чията имат в една порция толкова калций, колкото чаша мляко, повече Омега-3 от орехите и антиоксиданти в изобилието, в което ги предлагат боровинките. Чията е пълна с енергия, но същевременно е чудесен продукт за отслабване. Тъй като могат да абсорбират многократно теглото си в течност, семената на чията са много добри за избягване на дехидратация по време на тренировка или излагане на топлина.
Чия семената имат интересна и дълга история в няколко култури. Неслучайно я наричат „суперхрана“. Предполага се, че ацтеките, маите и инките са използвали чия като основна храна, изтощник на енергия. Чия означава „сила“ на езика на маите и те са хапвали от нея преди война или преди бягане на дълги разстояния.
Днес знаем, че този продукт е добър източник на:
- Основни мастни киселини
- Протеин
- Витамини A, B, E и D
- Минерали като калций, фосфор, калий, желязо, мед, цинк, магнезий, манган, ниацин, тиамин и други
- Антиоксиданти
100 грама чия съдържат 17 грама белтъчини и всички осем есенциални аминокиселини, истинска рядкост за продукт, който не е с животински произход. Една порция чия дава повече желязо от спанака и 10 пъти повече Омега-3 от орехите. Всъщност това е растението с най-високо съдържание на безценните Омега-3 мастни киселини въобще.
Има няколко уникални свойства на семената от чиа, които ги правят полезни за храносмилането. Те са отличен източник на фибри – в 100 грама от семената се съдържат 34 грама фибри, които не повишават нивото на кръвната захар и не повлияват нивата на инсулина.
Нетното съдържание въглехидрати в семената на чията е само 42 грама с нулево съдържание на захари. Влакната на тази храна действат като пребиотик в храносмилателната система, изхранват полезните бактерии в червата и може да помогнат за подобряването на чревното здраве. А знаем, че то е в основата на цялостното състояние на организма.
Чия семената също имат уникална способност да се превръщат в гел заради съдържанието на разтворими влакна и факта, че външната обвивка е хидрофилна и може да абсорбира над 10 пъти теглото си в течност. Това ги прави засищащи, а гелът в стомаха създава бариера между въглехидратите и ензимите и забавя превръщането на въглехидратите в захар. Затова семената на чията често се препоръчват за тези, които се опитват да отслабнат и са идеални за закуска, когато имате най-много нужда от полезна енергия.
Съвременните изследвания твърдят, че гелът на чията е толкова ефективен, колкото енергийните напитки за поддържане на спортна форма.
Освен като добавка към напитки и салати, чията може да се използва и като заместител на яйцата за сгъстяване и плътност на консистенцията. Чията няма силен аромат и това я прави почти универсална.
Всъщност, науката има само едно предупреждение за евентуалната вреда от чия. Подобно на всички зърна и семена, чията съдържа съединения, наречени фитати, които блокират усвояването на определени хранителни вещества. Затова още древните култури са се научили да накисват и ферментират зърната, семената и ядките преди консумация.
В зависимост от текстурата, която искате да постигнете, има няколко начина да ги използвате:
- Накиснати. Не консумирайте семената сухи, по-добре ги накиснете предварително за десетина минути и имайте предвид, че ще набъбнат много.
- На прах. Смята се, че прахообразната чия се приема по-добре от тялото. Това е начинът да се използва, когато се включва в ястието като сгъстител.
- Директно. Ако добавяте чия към сладкиши, супи или ястия, които съдържат повече течности, не е нужно предварително да накисвате семената, те ще абсорбират влагата от храната в процеса на приготвянето й.
В кои ястия можем да използваме чия?
- Заради сгъстяващите си свойства чията е идеален заместител на яйцата за всички, които ги избягват в рецептите. Използвайте 1 супена лъжица ситно смлени семена от чиа (най-добре в кафемелачка) и 3 супени лъжици вода вместо едно яйце във всяка рецепта за сладкиши. Уви, чията не става за омлет.
- Вкусен и здравословен суров пудинг. 2 чаши кокосово или друго мляко разбийте в блендера с половин чаша семена от чия, 2-3 супени лъжици какао на прах, 1 ч. л. ванилия и 1 супена лъжица мед. След като сместта стане гладка, я оставете в подходящ съд в хладилника за половин час и пудингът е готов. Вариациите са много – можете да пропуснете какаото и ванилията и да добавите ягоди или канела и индийско орехче.
- За плътност на супи и сосове. Ако не използвате царевично нишесте или други сгъстяващи агенти, понякога може да бъде истинско предизвикателство да сгъстите яденето. Добавете няколко лъжици стрита на прах чия и готово.
- Използвайте вместо хляб при заместване на кайма за кюфтета.
- За да получите кълнове от чия, накиснете семената във вода и след десетина минути излейте водата. Оставете чията в буркан и през 12 часа наивайте вода и после я изцеждайте. След няколко дни ще имате кълнове от чия, които можете да използвате в салата.
- Смесени с брашно или чесън на прах, семената от чия са подходящи и за панировка на риба или пиле.
Източник: Wellnessmama
0 Коментара