Самостоятелна изложба на българската художничка Нина Ковачева беше открита в Музея за Модерно и Съвременно Изкуство, град Сент Етиен, Франция. Сбирката съдържа 28 голямо форматни творби. Събитието беше открито от Гаел Пердрио, кмет на Сент Етиен и Лоран Хеги, директор на Музея за Модерно и Съвременно изкуство.
Произведенията са обединени под заглавието „Сватбата между Рая и Ада“ и отдават почит към едноименната творба от 1790 г. на английския поет и художник Уилям Блейк, смятан за един от първите и най-значими представители на романтизма.
В творбите на Нина Ковачева всеки образ поставя въпрос, предизвиквайки зрителя към размисъл за неясните граници между доброто и злото. На големите бели платна в изложбата са изобразени тинейджъри с предизвикателни погледи, около които прелитат комиксови герои като Фантомас, Супермен и Мики Маус. Младежката невинност в произведенията е изправена пред човешкия ужас, материализиран в рисунките чрез оръжията поставени в детски ръце. Авторката потапя зрителите в една дълбока фикция, създавайки му чувство на безпокойство, но и предизвиквайки го да бъде съавтор.
”Нина Ковачева съчетава със зашеметяваща лекота различни мотиви, конотации, внушения, спомени и цитати, за да създаде един свят едновременно и визуално еклектичен и последователен. Демонизирането на очевидно наивната детска невинност и дестабилизиращата неяснотата на сцените, изведени до абсурд, стимулират почти до неудобство интензивността на възприятието”, сподели директорът на музея Лоран Хеги.
Изложбата е придружена от двуезичен каталог на френски и английски език с текстове на Лоран Хеги и Мартин Дансер, куратор на изложбата. Произведенията ще бъдат изложени до 31 януари 2016 г.
Творбите на Нина Ковачева излизат извън пределите на една единствена художествена медия. Тя ползва ресурсите на видеото, фотографията, рисунката. Родена е през 1960 г. в София, където завършва и Националната Художествена Академия. Заедно със съпруга си художника Валентин Стефанов живее и работи в Париж от 1995 г. В България освен с индивидуалните си проекти, те са известни и с общите си видео и видео инсталации, прожекции върху фасади и прозорци на обществени сгради.
0 Коментара