5% от българите или приблизително 300 000 души приемат, че мъжът може да удря шамар на жената, с което на практика приемат, че домашното насилие не е престъпление. 19 на сто пък смятат, че жената трябва да се подчинява на мъжа.
Това са тревожните резултати от национално представително изследване на „Галъп интернешънъл“ от поредицата, посветена на „Жената днес“.
Все още в България преобладават патриархалните схващания, които дават предимство на мъжете, макар че новите поколения започват да ги превъзмогват.
В обществото ни вече има възприемчивост към идеята за равнопоставеност между половете, тълкуват социолозите от „Галъп интернешънъл“. 72 на сто от анкетираните са съгласни, че въвеждането на квотен принцип в управлението на компании и институции е добра инициатива. 74% твърдят, че е добре да има закон, уреждащ равните права.
46 на сто смятат, че жената трябва да се грижи за дома и децата, а мъжът да носи пари в къщи. 11% направо твърдят, че не е хубаво жените да работят.
Стереотипът, че жената разчита повече на външността си, отколкото на професионални умения, е жив в представите на половината българи. Една трета приемат, че мъжете са по-добри професионалисти и лидери. Неслучайно, 39% от запитаните са убедени, че мъжът по-лесно ще получи по-висока заплата. 24 на сто приемат, че високите кариерни постове се полагат на мъже.
14% от българите твърдят, че през последната година са били свидетели на дискриминация на полов признак. 11% заявяват, че самите те са били обект на дискриминация заради пола си. В огромната си част това са жени. Почти всички българи (95% от анкетираните) са единодушни, че майките с малки деца по-трудно си намират работа.
В същото време на въпрос: „Ако помислите за корумпирани хора, какво си представяте първо – мъж или жена“, две трети асоциират корупцията с мъж. Голяма част от българите – 74% искат повече жени в политиката.
0 Коментара