Смъртността след прекаран грип традиционно се увеличава в края на февруари и началото на март, като при най-интензивните грипни епидемии починалите от грип са били над 2000 души. Това заяви главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в интервю за здравния портал „Живи и здрави“.
Снимка: pixabay
Той обяви, че се обмисля въвеждането на SMS известяване за предстоящи профилактични прегледи и сходна на „бонус-малус“ системата при застраховките на коли и в системата на здравеопазването.
Доцентът разясни, че грипът е опасен преди всичко за възрастните хора, но няма гаранции, че няма да доведе до фатален изход и при по-млади пациенти. Антибиотиците, които често се изписват при бактериални инфекции, не са ефективни при развитие на грип, коментира той.
„Антибиотиците при грип изобщо не помагат – даже може да попречат! Ако по нещо се различава грипът от другите респираторни вируси е, че това е общо заболяване. Той засяга много органи и системи, а не само горни дихателни пътища – смъркане, кашлица и т.н. Затова и симптомите му са по-скоро общи и от тази гледна точка не е за подценяване и има потенциалът да предизвика усложнения. Ние го виждаме всяка година в края на февруари, март и през април.
Увеличава се смъртната вълна особено при възрастните хора,
които са прекарали грип. Има разлики между епидемиите през различните години и тяхното протичане. Някои са по-интензивни и засягат повече хора и са по-склонни към развитие на усложнения. Други са доста по-леки, а имахме и две години по време на пандемията когато изобщо нямаше грипна епидемия, защото Ковид 19 успя да изтика всички други вируси. Смъртността зависи от вида на епидемията – дали е интензивна или от по-слабите и какви са характеристиките на конкретния щам. При всички случаи при високите възрастови групи е по-голяма. При най-интензивните епидемии почиват около 2000 души! Това са предимно хора на възраст и с хронични заболявания. Те са най-рискови и за тях се стремим да осигурим безплатна ваксина“, обясни главният здравен инспектор.
0 Коментара