Забрана за пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната, прие парламентът с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Поправките бяха внесени от парламентарната група на „Възраждане“.
„Нетрадиционна сексуална ориентация“ са различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално, чувствено привличане на лица от противоположни полове“, гласят промените.
Народното събрание гласува и в системата на предучилищното и училищно образование да се забрани налагането на идеологически и/или религиозни доктрини. Досега беше записано, че не се допуска налагането на такива доктрини.
„С този законопроект концептуално се изменят и разширяват забраните в системата на предучилищното и училищното образование, които понастоящем в чл. 11, ал. 2 и 3 ЗПУО го утвърждават като светско (ал.1), като
„не допускат налагането на идеологически
и/или религиозни доктрини и се забранява осъществяването на политическа и партийна дейност“. Добавена е и следната забрана в чл. 11, ал. 2, т. 3 от ЗПУО „извършване на пропаганда, популяризиране и подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи свързани с нетрадиционна хомосексуална ориентация и/или определяне на половата идентичност, различна от биологичната“, се казва в повизиция на ЛГБТИ организация „Действие“.
Ето какво пише още в нея:
„Сред легалните дефиниции се появява и такава на нововъведеното понятие „Нетрадиционна сексуална ориентация – различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващане за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове“.
Мотивите на законопроекта не съответстват на изискванията на чл. 28, ал. 2 ЗНА, а именно да съдържат „причините, които налагат приемането“ и „целите, които е поставят“, а също и „анализ на съответствие с правото на Европейския съюз“. Сред Мотивите са посочени общоизвестната и приложима дефиниция за брак в българската Конституция, също и какво е разбирането на Конституционния съд за
„традиционно човешко общество“.
Наред с това се твърди, че през последните години е наложена „публична пропаганда на неприемлив модел на нормализиране на нетрадиционна сексуална ориентация, особено на фона на тежката демографска криза в България, както и разполагането на рекламно-информационни елементи, пропагандиращи подобни социокултурни модели, включително в непосредствена близост до учебни заведения…“. На следващо място в своите мотиви вносителите говорят за „възпитателна функция на българското училище като държавна институция“.
Изложените мотиви ясно сочат, че целите на вносителите на законопроекта излизат далеч извън предмета на регулиране на Закона за предучилищното и училищното образование. В мотивите не се говори, че е установена съответна „пропаганда“ в самите училища или образователни програми, а за
обща „публична пропаганда“,
която очевидно е вън от предмета на регулиране на ЗПУО. Както алкохол и цигари е забранено да се продават в близост до училищата, но това не е забрана в ЗПУО, така и въпросната публична пропаганда, ако законодателят цели да я забрани, няма как да го направи чрез този закон. Възпитателната функция на българското училище осъществяват учителите чрез училищните програми, по отношение на които в България има Държавни образователни изисквания (ДОИ) и тяхното спазване е възложено на цяла система от органи и институции, а НЕ НА ЗАКОНА.“
0 Коментара