С изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, ще отпразнуваме края на снимачния период на документалния филм „Изчезващият пазар като културен феномен“. Събитието ще се случи на На 8 октомври 2024 г. от 19 ч. в галерия „Сердика“ на ул.  “Цар Самуил” 90 Б, етаж 2.

„Вече искам да го гледам“ – ще кажат някои. Тук обаче има нещо повече – „Вече искам да го чуя“ е равностойна реплика.

Основни герои са Мариана Вълканова – дългогодишен музикален оформител и звуков дизайнер на филми и нейният партньор – Георги Цветков. Разказът протича през тяхната работа и коментари по записа или възстановяване на звука на пазара в различни периоди. Паметта за местата и съвременните им измерения, ще бъде събудена и от звуков ъгъл у тези, които

помнят пъстротата на пазарите

и ще пробуди любопитство и почти 3D изживявания, за онези, които не помнят. Този подход има стойност и като документ за историята на киното. Ще бъде пооткрехната завесата към професията на Мариана Вълканова. Зрителите ще научат как се е записвал звука в киното през времето.

Възпроизвеждането на звуковата среда, макар и водещо вдъхновение, е само основата. Темите в „Пазарът като културен феномен“ са толкова разнообразни, колкото и стоките по пазарите. Биха представлявали интерес за етнолози, културолози, социолози, антрополози, историци, рекламни специалисти, кинаджии и разбира се, редовият зрител.

Проследено е развитието на Женския пазар още от времето, когато

пазарът е бил естественото тържище

пред Джамията, характерно за типичния османски град, през периода на европеизирането на столицата по време на Княжество България и изместването му, където е сега. И продължава да бъде екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа. Разказът е разгърнат чак до днешни дни, когато той става и място за творческа провокация, включително с новите събития, организирани там, като Weekend паzар, Нощ на пазара, Винтидж пазар…

Независимо, че Женският пазар е естествен център на разказа в „Изчезващия пазар като културен феномен“, документалното изследване на стоките, модата, дефицитите, вкусовете на времето и балансиращата им социална роля се разгръща и с други емблематични места като  улица „Търговска“, Халите, ЦУМ, Битака, Кореком, фермерските пазари, моловете. И пазарът в с. Долни Богров.

Наред с професора по история на модерната култура Александър Кьосев и историкът и журналист Албена Шкодрова, зрителите ще видят и чуят

забавните истории на Лили, Лора

и Благородна – детството им на пазара. И още – на Бай Георги, синът на количкаря, както и на Стив – един чужденец, дошъл в България през 1988 г., който след първата си обиколка на пазара, си казал: „Това са моите хора“. И на продавачът, който до ден днешен помни датата, на която е дошъл в София и на пазара като малко дете. Може би ще погледнете и от интересен ъгъл на битака – стоките ли са това, което се продава или историите?

Нещо повече – най-интересните и емблематични пазарски лафове и импровизации, ще бъдат организирани по теми като аудиофайлове.

Проектът „Изчезващия пазар като културен феномен“ включва документални филми на Ваня Иванова, Силвия Пешева, Стефан Стефанов, Ина Владимирова и Екатерина Минкова.

Проектът се реализира от „Студио 24“ с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Създаване“.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара