Миналата седмица се появи новината, че се е родила първата в света енергийна напитка, разработена изцяло от изкуствен интелект в сътрудничество с водещ унгарски производител на енергийни напитки. Нещо повече, AI не просто излезе с нов продукт, но също така тества и опита три варианта на вкус, които предложи, като в крайна сметка избра окончателния вкус въз основа на тези тестове. След като прочете това, човек може да се запита как изкуственият интелект е способен да вкуси, как може да замени човешкото възприятие, вкус и мирис. И как прави прогнози?
Изкуственият интелект (AI) е в състояние да обработва невероятно количество информация, намерена в мрежата и въведена в нея със скорост, която е почти непонятна за хората. Превеждането на човешкото усещане за вкус в изкуствен алгоритъм обаче изглежда толкова нереалистична операция, че искахме да проучим по-подробно как протича подобен процес.
Оказва се, че няколко компании по света са специализирани в дигитализиране на вкусове и миризми. Тези компании използват специално разработено оборудване, като така наречените е-уста и е-нос. Една компания в Ню Йорк, например, събира и обработва първични проби в продължение на 10 години, дигитализира сензорни данни за едно десетилетие и обработва най-големия и най-разнообразен набор от сензорни данни за храни и напитки на пазара. Тази цифрова база данни непрекъснато се разширява и актуализира, което позволява точно проследяване на
промените и тенденциите във възприятията
и предпочитанията. Именно там AI идва, като може надеждно да предвиди как различните потребители ще реагират на нов продукт от въведените цифрови данни – без да ги опитват на живо. HELL, например, беше дигитализиран от тази базирана в Ню Йорк компания и след анализ на много данни и статистики, AI използваха предсказуема интелигентност, за да изберат кой вкус би бил най-добрият за техния нов продукт, защото изкуственият интелект може да използва събраните данни, за да разбере как различните демографски групи възприемат вкусовете, какво харесват и какво не харесват. От това, AI алгоритмите могат да правят прогнози за това как всяка демографска група (въз основа на възраст, пол, социално-икономически статус и местоживеене)
ще хареса вкуса, мириса
и текстурата на новия продукт. Тази скорошна иновация е първият път в света, когато изкуствен интелект се използва в толкова сложен процес на разработване на продукти в сектора на енергийните напитки. Полученият продукт, HELL A.I., скоро ще бъде на пазара.
Очевидно е, че AI има огромен потенциал в областта на разработването на продукти, разчупвайки невъобразими досега граници и предоставяйки нови възможности на хранително-вкусовата промишленост. Способността на изкуствения интелект да сортира и анализира огромното количество налични данни в мрежата за няколко минути или секунди може да съкрати цикъла на разработка на продукта от 1-2 години (или в най-добрия случай половин година) до само 1 месец. В момента има повече от
100 изкуствени интелекта в света –
всички те са отлични в различни области – и именно тяхната комбинирана работа гарантира високо ниво на иновация.
Затова е препоръчително да следите кулинарната революция, която обещава да бъде пълна с изненади, които AI може да въведе в хранително-вкусовата промишленост в близко бъдеще. Кой знае какви нови и вълнуващи разработки ни очакват в светлината на новите разработки? По-вкусни безалкохолни напитки, печива, най-добрата рибена чорба или по-вкусни колбаси? Възможностите, предлагани от AI са безкрайни и ние едва започваме да откриваме какво може да постигне.
0 Коментара