Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво от православни, от католици и от други християнски деноминации.

Християнският празник Успение Богородично е посветен на вечното заспиване, на смъртта на Божията майка. Когато на 64-годишна възраст Богородица се молела в Елеонската планина, при нея се спуснал Архангел Гавраил с палмова клонка в ръка и ѝ възвестил, че след три дни духът ѝ ще се пресели в царството небесно. Божията майка приела с радост вестта и си пожелала да види още веднъж преди смъртта си Светите апостоли заедно.

Желанието ѝ се сбъдва и по чудодеен начин те се явяват пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. На третия ден ангелите слизат да вземат душата ѝ. Богородица е погребана в пещера, затисната с камък, до Гетсиманската градина. На третия ден след нейната кончина гробницата е намерена празна, останала само плащеницата ѝ, тъй като светицата възкръснала.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.”

В памет на явяването ѝ пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави въздигане на хляба.

Празникът Успение Богородично е наричано от българите Голяма Богородица (за разлика от Малка Богородица, когато на 8 септември се чества Рождеството на Пресвета Богородица). Той се отбелязва навсякъде с тържествена църковна литургия, на която се освещават обредни хлябове, наречени богородични пити, които след службата жените раздават за здраве.

Народът ни нарича днешния ден Голяма Богородица и почита Божията Майка като покровителка на майчинството и на жените, като пазителка на семейното огнище. Всяка година на 15 август към църквите и манастирите в България, носещи името на Богородица, се стичат хиляди вярващи, а някои от богомолците в навечерието на празника остават да преспят в храмовете.

Всяка година, в средата на август чудотворната икона на Пресвета Богородица „Троеручица” привлича стотици поклонници в Троянския Балкан. След Божествената литургия, от светата обител тръгва литийно шествие с чудотворната икона до малък параклис в местността „Могилата“, където светинята била донесена за първи път от странстващи монаси. Там се отслужва водосвет, а после всеки от дошлите има възможност да се поклони пред образа на Божията Майка.

Прочутата чудотворна икона на Св. Богородица „Троеручица” е смятана за покровителка на българите, а Успение Богородично е храмов празник на Троянския манастир.

По традиция големи Богородични тържества се провеждат и в Бачковския и Рилския манастир, където се намират другите две от най-известните чудотворни икони на Приснодевата у нас. В този ден морската ни столица Варна също отбелязва своя празник, а в редица села из страната се провеждат събори.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара