Д-р инж. Даниела Атанасова, д-р инж. Димитрия Михайлова, доц. д-р Мария Левкова са тазгодишните носителки на националното отличиe „За жените в науката“ за България.
Престижната награда им бе присъдена за техните новаторски научни идеи на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалното участие на г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България. Събитието бе уважено още от акад. Николай Витанов, зам.- министър на образованието и науката, Елена Шекерлетова, зам.-министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България, и бе гледано на живо от множество официални гости, представители на научната общност и журналисти.
„За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО са сред най-реномираните и очаквани ежегодни отличия в научната общност в България, предоставящи финансова подкрепа на млади жени учени. Отличията имат за цел да подкрепят техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Трите изключителни победителки за тaзи година бяха наградени с по 5000 евро всяка за своите амбициозни научни проекти в областите химия, математика и информатика, и медицина. Всеки един от тези проекти е впечатляващ със своя висок потенциал за глобална приложимост и социална значимост.
Проектът, с който д-р инж. Даниела Атанасова впечатли журито на „За жените в науката“ за 2024 г., е фокусиран върху разработването на иновативен текстилен материал, който комбинира памучен плат с биополимери като хитозан и желатин за козметични и медицински приложения. Той помага при кожни заболявания като акне, псориазис и хронични рани, подобрява външния вид на кожата, ускорява регенерацията и забавя стареенето. Успехът ѝ потенциално би помогнал за създаването на ново поколение устойчиви текстилни продукти, които значително да подобрят качеството на живот и възможностите за персонализирана грижа за кожата. В момента Даниела е главен асистент в катедра „Текстил, кожи и горива“ в Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) в София.
Д-р инж. Димитрия Михайлова е името на втората победителка по програмата „За жените в науката“ тази година. С развитието на технологиите и навлизането на 6G мрежите, киберзаплахите стават все по-сложни, особено когато използват изкуствен интелект (AI) и машинно обучение (ML). Проектът на Димитрия се фокусира върху намирането на решения за този нарастващ проблем, като изследва как тези технологии могат не само да бъдат средство за атака, но и мощен инструмент за защита. Нейната цел е да разработи иновативни алгоритми, които ефективно да противодействат на сложни и трудно откриваеми кибератаки, осигурявайки по-сигурна и устойчива цифрова среда. Проектът е от ключово значение, защото предлага решения за един от най-големите проблеми на нашето време – сигурността в един все по-свързан и зависим от технологиите свят. В момента Димитрия е главен асистент в катедра „Комуникационни мрежи“ към Факултета по телекомуникации на Технически университет – София.
Третата победителка за 2024 г. доц. д-р Мария Левкова, която разработва иновативен проект, насочен към изследване на генетичния и епигенетичния профил на рак на дебелото черво – второто най-често срещано злокачествено заболяване в България за 2023 г., според данни на Националния статистически институт. Нейната цел е да идентифицира ключови биомаркери, които да позволят по-прецизна диагностика, надеждна прогноза и индивидуализирано лечение за пациентите. Проектът е от изключителна значимост, тъй като адресира сериозен здравен проблем и предлага метод, който може да подобри лечението и да увеличи шансовете за оцеляване. Чрез изследването на тези биомаркери лекарите ще могат да персонализират терапиите и да проследяват риска от рецидив, което ще доведе до по-ефективни резултати както за пациентите, така и за здравната система като цяло. В момента Мария е доцент в катедра „Медицинска генетика“ към Медицински университет – Варна и лекар специалист по медицинска генетика в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.
0 Коментара