Кино-литературният фестивал CineLibri традиционно организира гала събития в знак на уважение към културното многообразие и установяването на международни партньорства. Вярно на тази кауза, петото издание на ще поднесе на публиката специално подбрани филмови адаптации и литературни творби, представляващи културите на Испания, Португалия, Швеция, Израел, Германия, Франция, Унгария, Бразилия, Ирландия, Япония и Италия. Събитията ще се състоят в присъствието на посланици и културни аташета на съответните държави, а част от творбите ще бъдат представени лично от техните режисьори, кино сценаристи, писатели и продуценти.
Още на 6 октомври у нас пристигат продуцентът Рик Дъгдейл и уважаваният шведски режисьор Даниел Алфредсон, известен с екранизациите си по книги от поредицата „Милениум” на Стиг Ларшон. Те ще открият премиерата на филма „Смъртта на един автор”, организирана в рамките на Шведската седмица в София. Бен Кингсли изпълнява главна роля в този зашеметяващ трилър за вина и отмъщение, вдъхновен от сборника с разкази и новели Intrigo на Хокан Несер, един от знаковите криминални автори на Швеция. Събитието ще се проведе в кино Люмиер Лидл от 17:30 ч.
На 7 октомври от 20:00 ч. в Дома на киното ще се състои испанска галавечер с прожекция на филма „Последствията на гнева” в присъствието на автора на книгата „Слабостта на болшевика” Лоренцо Силва, който е и сценарист на екранизацията. Романът е обсебващ микс от съспенс и трагикомедия, номиниран е за една от най-престижните литературни награди в Испания и има статут на безспорна класика. Филмът пресъздава едно необичайно приятелство, зародило се при още по-необичайни обстоятелства, и прераснало в силно емоционална и драматична връзка. Събитието се осъществява в сътрудничество с Посолството на Испания в София и Институт Сервантес.
Специален гост на Португалската галавечер, насрочена за 11 октомври, е Рита Азеведо Гомес. Тя ще представи своя филм „Португалката” – зрелищна историческа драма, която е част от конкурсната програма и ще се бори за наградата за най-добра екранизация.
Вдъхновен от цикъла с психологически новели „Три жени“ на Роберт Музил, филмът опиянява с уникален кинематографичен заряд. Партньор на събитието е Институт Камойнш София.
Специален гост на CineLibri 2019 е изтъкнатият писател А. Б. Йехошуа, спряган като „израелския Фокнър”. Той пристига в София за българската премиера на романа „Жената от Йерусалим”, която ще се състои на 17 октомври от 19:00 ч. в Дома на киното и ще бъде съпроводена с прожекция на едноименната екранизация, спечелила възторзите на критиката. Събитието се реализира с Посолството на Израел.
Зрителите ще могат да се насладят и на темпераментна бразилска галавечер с прожекция на „Невидимият живот на Еуридисе Гузмао”, основан на едноименната приказна сага на Марта Баталя. Филмът се отличава с виртуозна режисура и операторско майсторство и неслучайно се увенча с Награда в категория „Особен поглед” от филмовия фестивал в Кан 2019.
Специално внимание заслужава и италианската галавечер, чийто фокус е филмът „5 е съвършеното число”, създаден въз основа на култовия комикс на Игор Тувери. Тук звездите на италианското кино Тони Сервило и Валерия Голино си партнират блестящо, а авторът на книгата застава зад камерата за първи път. Специален гост на галасъбитието, което се организира съвместно с Италианския културен институт, е италианската звезда в журито Лоредана Каната.
Японската галавечер включва прожекция на „Сладка бобена паста” по романа на Дуриан Сукегава. Копродукция на Япония, Франция и Германия, филмът на Наоми Кавасе е ювелирно красив и вълнуващ, има множество награди и номинация в категория „Особен поглед” от кинофестивала в Кан 2015. Събитието ще се състои на 18 октомври от 19:00 ч. в Сити Марк Арт Център в рамките на 30-ите Дни на японската култура в България.
Ирландската галавечер ще припомни филма на Нийл Джордан „Закуска на Плутон” по едноименния роман на Патрик Маккейб. Книгата става бестселър №1 в Ирландия през 1998 г., оглавява класациите за продажби месеци наред и е номинирана за наградата „Ман Букър”. Унгарската галавечер ще бъде съпроводена с прожекция на „Гласът на неговия господар” по романа „Гласът на Бога” на полския писател фантаст и визионер Станислав Лем. Не по-малко интересна е и галавечерта, посветена на Германия – ще видим екранизация на златния бестселър на Даниел Келман „Измерването на света”, с която отбелязваме 250 години от рождението на Александър фон Хумболт.
На 11 октомври във Френския културен институт е официалната премиера на „Терапия за мизантропи” на режисьора Гийом Никлу, която ще стане повод за дискусия върху творчеството на Мишел Уелбек, една от звездите във филма! Готвим и вечер, посветена на „мистерията” Карл Лагерфелд – една от най-значимите и харизматични фигури в световната мoдна индустрия.
Билети за всички прожекции и съпътстващи срещи зрителите ще могат да закупят от съответните кинозали и артпространства, както и онлайн от официалната страница на фестивала: www.cinelibri.com.
0 Коментара