Кратката пролука между тазгодишните награди БАФТА и „Оскар“ почти не оставя време на актьора Хоакин Финикс да почисти смокинга си за „многократна употреба“. Звездата на „Жокера“ е сред холивудските знаменитости, които само седмица след появата си в Лондон трябва да са „на линия“ в Лос Анджелис за шоуто за водещите киноотличия, съобщи Би Би Си.
Тази година Оскарите ще бъдат раздадени по-рано – необичаен ход в борбата срещу спадащия рейтинг. Наблюдателите допускат, че причина за намаляващия интерес е изобилието от наградни церемонии в сезона, чиято кулминация са наградите на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.
В очакване на шоуто оскаролозите „нищят“ номинациите в търсене на любопитни факти. Именно към тях предлага поглед Би Би Си:
Скарлет Йохансон се присъедини към ексклузивен клуб
Йохансон е едва 12-ият изпълнител с две актьорски номинации за „Оскар“ в една и съща година. Тя ще се съревновава за отличията в категориите за главна и поддържаща женска роля за изпълненията си съответно в „Брачна история“ и „Джоджо Заека“.
Сред останалите 11 души с по две актьорски номинации в една и съща година са Сигорни Уивър (през 1989), Ал Пачино (1993), Ема Томпсън (1994), Джейми Фокс (2005), Кейт Бланшет (2008).
За последен път наградите за най-добра актриса и най-добър филм са в синхрон преди 15 години
Рядко се случва носителката на приза за главна роля да е и звезда на наградения с „Оскар“ филм. Последното подобно съвпадение датира от 2004 г., когато Хилари Суонк е отличена за „Момиче за милиони“.
Тази година няма как тенденцията да се промени – фаворитка е Рене Зелуегър за филма „Джуди“, който дори не е номиниран за „Оскар“.
Друг любопитен факт е, че екранната икона Джуди Гарланд, в образа на която се превъплъщава Зелуегър, никога не е печелила „Оскар“. Всеобщото очакване е тя да получи приза за ролята си в „Роди се звезда“ (1954), дори край болничното й легло – Гарланд току-що е родила, са разположени камери, за да запечатат благодарствената й реч. В един от най-неочакваните обрати в оскаровата история наградата печели Грейс Кели.
Ако ролята на Джуди Гарланд донесе „Оскар“ на Рене Зелуегър, това ще е своебразно частично възмездие за екранната икона.
Синтия Ериво е „на косъм“ от ЕГОТ
Ериво има шанс да стане най-младият сред малцината носители на „голямата четворка“ ЕГОТ – награди „Еми“, „Грами“, „Оскар“ и „Тони“.
При победа 33-годишната актриса ще подобри постижението на досегашния рекордьор Джейми Фокс, който попълни колекцията си от водещите отличия за телевизия, музика, кино и театър през 2018 г. на 39-годишна възраст.
Синтия Ериво има двоен шанс да спечели „Оскар“, тъй като е с номинации за най-добра актриса за „Хариет“ и за песен от филм за тематичното парче „Stand Up“.
Сам Мендес и най-голямата „дупка“ между режисьорски Оскари
Сам Мендес за първи път печели отличието за работата си над филма „Американски прелести“ (1999). Сега британецът има шанс да триумфира отново.
Преди това Били Уайлдър е получавал Оскари за режисура с разлика от 15 години – съответно за „Изгубеният уикенд“ (1945) и „Апартаментът“ (1960).
Режисьорска двойка участва в надпреварата за най-добър филм
Съревнованието за топ отличието тази година за първи път включва режисьорска двойка – Грета Гъруиг и Ноа Баумбак, които са заедно от 2011 г. и имат дете.
Сред претендентите за най-добър филма са „Малки жени“ на Гъруиг и „Брачна история“ на Баумбак.
Подобно нещо можеше да се случи през 2009 г., когато в надпреварата участваха филми на Джеймс Камерън и Катрин Бигълоу, ако двойката не се беше развела 18 години по-рано.
Номинациите в отделните сценарни категории от друга страна едва ли пораждат напрежение между двойката – Грета Гъруиг ще се съревновава за приза за адаптиран сценарий, а Ноа Баумбак – за оригинален.
Любопитно съвпадение е, че и в двата филма „Малки жени“ и „Брачна история“, участва актрисата Лора Дърн.
Говорейки за двете продукции, шансът им да спечелят „Оскар“ е нищожен. Киноакадемията рядко отличава филми, чиито режисьори не са номинирани. В случая нито Гъруиг, нито Баумбак са претенденти за режисьорския приз.
Скорошен пример, че подобно нещо не е невъзможно, е миналогодишната победа на филма „Зелената книга“, чийто режисьор Питър Фарели не беше номиниран. Сценарият се повтори и през 2013 г., когато топ отличието беше присъдено на филма „Арго“ без номинация за режисьора му Бен Афлек.
Четвъртият филм от поредицата „Играта на играчките“ може да подобри постижението на третия
От въвеждането на категорията за най-добра анимация през 2001 г. само едно продължение – „Играта на играчките 3“ е печелило „Оскар“.
Четвъртият филм „Играта на играчките: Пътешествието“ има шанс да стане второто отличено продължение и второто с награда за една и съща поредица.
Случаят „Паразит“
Социалната сатира „Паразит“ стана първата южнокорейска продукция с номинация за „Оскар“ и едва шестата, номинирана и за най-добър филм, и за най-добър международен филм.
Сред продукциите с номинации и в двете категории са „Рома“, „Любов“ и „Тигър и дракон“.
Джонатан Прайс внася известна доза реалност в категорията за най-добър актьор
Прайс е единственият сред петимата номинирани за главна мъжка роля, който се превъплъщава в реална личност – папа Франциск във филма „Двамата папи“.
Останалите претенденти – Леонардо ди Каприо, Антонио Бандерас, Адам Драйвър и Хоакин Финикс пресъздават измислени персонажи.
Повече реалност има в женската категория, в която Рене Зелуегър играе филмовата легенда Джуди Гарланд, Синтия Ериво е активистката Хариет Тъбман, а Чарлийз Терон – новинарката Мегин Кели.
Средната възраст на номинираните в категорията за най-добър актьор в поддържаща роля е 71 години
Възрастта на тазгодишните претенденти за приза за второстепенна мъжка роля е значително по-голяма от средната на победителите в категорията, която е 49 години. Най-млад сред номинираните е 56-годишният Брад Пит, който ще си оспорва отличието с Том Ханкс (63), Джо Пеши (76), Ал Пачино (79) и Антъни Хопкинс (82).
И петимата претенденти вече имат „Оскар“-и в актива си – Пит като продуцент на филма „12 години в робство“, а останалите – актьорски.
„Бърдмен“ може да послужи като отправна точка за „1917“
Оскаролозите следят изкъсо номинациите за монтаж заради солидната зависимост между тях и победата в топ категорията за най-добър филм.
Военната драма „1917“ се открои като фаворит, въпреки липсата на номинация за монтаж. Само един филм след 1980 г. е печелил водещия „Оскар“, без да е номиниран в техническата категория – „Бърдмен“ (2014).
Двата филма имат нещо общо – монтирани са така, че да изглеждат заснети в един кадър.
„Пълно ускорение“ е първият номиниран за „Оскар“ филм, посветен на автомобилни спортове
Този факт може и да не изглежда толкова интересен, но все пак заслужава да бъде отбелязан, имайки предвид „купищата“ подобни филми, които са се разминали с номинация в топ категорията. Сред тях са „С пълна газ“, „Голямата награда“, „Дни на грохот“.
Нетфликс „удвои залога“
Миналата година стрийминг платформата заложи всичките си надежди (и пари) на една продукция – „Рома“, която въпреки успехите в наградния сезон, се размина с водещия „Оскар“, присъден на „Зелената книга“.
Тази година Нетфликс се „отчете“ с по-голямо количество потенциални претенденти за награди – „Кралят“, „Долимайт е моето име“, „Двамата папи“, „Пералнята“. Две от продукциите на стрийминг платформата получиха номинации за „Оскар“ за най-добър филм – „Ирландецът“ и „Брачна история“.
Нито един от фаворитите в топ категорията няма актьорски номинации
В хода на наградния сезон като фаворити за „Оскар“ за най-добър филм се откроиха военната драма „1917“ и социалната сатира „Паразит“. Южнокорейската продукция набляга на цялостен актьорски състав, което затруднява открояването на индивидуално изпълнение. По-изненадваща е липсата на номинация за военната драма, тъй като актьорът Джордж Маккей присъства в целия филм.
Даян Уорън и 11-ата й номинация за „Оскар“
Номинацията не означава непременно награда. Това е добре известно на авторката на песни Даян Уорън, която досега не е печелила, въпреки десетте си номинации в категорията за песен от филм. Дали 11-ата ще й донесе късмет ще стане ясно на 9 февруари, когато ще бъдат раздадени Оскарите.
0 Коментара