Истинската смелост на Амели Нотомб е в разнищването на собственото й минало, в непосредствения разказ от първо лице единствено число, който приковава вниманието на читателите и й позволява да стигне до най-дълбоките пластове на човешкото его.
„Младостта е талант, който се придобива с времето.“ Ето го ключа към „Аеростати” (превод: Светла Лекарска, 120 стр., цена: 16 лв.), една неочаквана и дръзка гледна точка към самотата, любовта и приятелството, която ще ви потопи в размисъл.
Анж е студентка по филология, наета да дава частни уроци по литература на шестнайсетгодишния Пий.
Пий обича математика, оръжия и аеростати,
обявил се е за дислексик и мрази литературата. Анж харесва Пий и успява да пробуди вкуса му към четенето. Това е накратко, ако не се има предвид едно двойно убийство… Защото Амели няма да е Амели, ако не прибегне до някой изненадващ обрат. Ала това не пречи „Аеростати“ да е истинска ода за добрата литература, от Омир през Стендал до Кафка.
Със своята неизтощима фантазия и ексцентричен стил Амели Нотомб е обречена на успех още от 1992 г., когато излиза дебютният й роман „Хигиена на убиеца“. През 1999 г. й е присъдена
Голямата награда на Френската академия
за „Изумление и трепет“, екранизиран под режисурата на Ален Корно. „Речи против Катилина” от 1995 г. печели награда „Жан Жионо”, награда на телевизионния канал „Пари Прьомиер”, награда на Френско-европейските литературни асоциации и награда „Ролан дьо Жювнел”. Романът „Жажда“ й донесе заслужена номинация за „Гонкур“ и първо място в класациите за бестселъри на Франция, а последната й засега книга, „Първа кръв“, беше удостоена с престижната френска награда „Рьонодо“!
0 Коментара