Когато книга, която и да е тя, започва с посвещението „За теб, защото нощем те слушах как плачеш и не знаех какво да ти кажа. Най-сетне намерих думите“, няма как да не продължиш да четеш. С очи, внезапно плувнали в сълзи. Още повече че красивите илюстрации на Люба Халева превръщат „Ръководство за лоши дни“ в произведение на изкуството. Нещо като подарък, на който само каменно сърце би могло да устои. Книгата е в превод на Мария Енчева.
Щедра на афоризми, цитати от песни, стихове и остроумни съвети, тази книга е мощен резервоар от щастие. Спокойно можете да се запасите сега, за да черпите от него, когато му дойде времето. Досущ като катериците, които крият в хралупата си ядки и семена за зимата, ние можем да се запасяваме с щастливи мисли за черни дни, смята авторката. Отрицателните емоции ни връхлитат не за да ги поправяме, а за да вникнем в тях. Можем да превърнем периодите, подгизнали от грижи и тревоги, във водна пързалка, която да ни отведе към
дълбините на себепознанието.
И наистина: ако приемем несъвършенствата на заобикалящия ни свят и тези вътре в нас като нещо естествено, лошите ни дни ще се обезценят. Нужно е единствено търпение. Не можем да подправим неприятностите, да ги изличим от паметта си светкавично или да ги заменим за други преживявания. Единствената правилна тактика е да ги приемем и да продължим напред. Да започнем да водим пълнокръвен живот, в който не липсва нищо: тъмнина и мрак, радост и пукнатини. Такъв живот е израз на усещане за свобода. Ако се случи да политнете към някоя пропаст, просто разперете криле.
„Ние смятаме, че целта е да се издържи изпитанието или да се преодолеят трудностите, но това е невъзможно.
Те винаги ще идват и ще си отиват, отново и отново.
Това е в реда на нещата. Изцелението идва, когато приемем мъката и облекчението, злочестието и радостта“, казва будистката монахиня Пема Чодрьон.
Ако се съпротивлявате на времето, което лети, на хората и мечтите, с които се е наложило да се простите по пътя си, най-добре да отскочите до близката цветарница. На корицата на тази книга неслучайно е изобразена роза. Розата е превъзходна метафора за самия живот: непреходен и краткотраен, прелестен и често пъти бодлив. Но ако се вгледате внимателно, ще откриете красота във всеки етап от живота на цветята. Интензивните цветове на увехналия лист, чудноватата му форма: понякога цветята са най-красиви
тъкмо на ръба на живота си…
Да не забравяме, че онова, което прилича на край, често е само начало.
„Вземете разбитото си сърце и го превърнете в произведение на изкуството“, призовава Кари Фишър. Изглежда, точно това е сторила Евелине Хелминк, авторката на „Ръководство за лоши дни“. Евелине е главен редактор на нидерландското издание на списание Happinez, което дава съвети за личностно израстване и пълноценен живот. Настоящото четиво не е класическа книга за самопомощ. Не е застраховка срещу несполуки, нито гаранция за
рязък поврат в живота към по-добро.
Но е твърде възможно да внесе в ежедневието ви малко повече лекота, решителност и кураж, които в периоди като сегашния са по-насъщни и от хляба: „Не съм лайф коуч, нито съм психолог или учител – просто цял живот съм се интересувала от нащърбените ръбчета, от несъвършенствата, от вътрешната сила. Неудачите са част от живота и тъкмо в дните, в които нищо не върви, научаваме най-много за себе си.“
За финал ви предлагаме стихотворение на Чарлс Буковски, послужило за епилог на тази изкусително „сетивна“ книга. Навярно с цел да внуши трите простички истини на японската философия уаби-саби: Няма нищо вечно. Няма нищо завършено. Няма нищо съвършено!
СМЕЕЩОТО СЕ СЪРЦЕ
Твоят живот си е твой.
Не позволявай да го натикат в усойно примирение.
Бъди нащрек.
Има изходи.
Все някъде има светлина.
Може да не е много,
но ще надвие мрака.
Бъди нащрек,
боговете ще ти предоставят възможности.
Опознай ги.
Приеми ги.
Не можеш да надвиеш смъртта,
но можеш да надвиваш смъртта в живота… понякога.
И колкото по-често се опитваш,
толкова повече ще расте светлината.
Твоят живот си е твой.
Опознай го, докато го имаш.
Прекрасен си.
Боговете нямат търпение
да те просветлят.
0 Коментара