Американският фантаст Паоло Бачигалупи се завръща у нас със смазващия си антиутопичен роман „Водосрез” (ИК „Сиела”). В не съвсем далечното бъдеще във водните войни се пролива повече кръв, отколкото за нефта днес, а чудовищни пясъчни бури помитат град след град. Когато климатът е безвъзвратно променен и всяка капка вода е от значение, възниква нуждата от нова професия: водосрез.
В близките десетилетия настъпилите драматични климатични промени принуждават хората да бъдат по-жестоки от всякога, ако искат да оцелеят. Нефтът вече не е ябълката на раздора – отдавна водата е станала далеч по-ценна от него в свят, в който мощни пясъчни бури изличават град след град, а САЩ са се разпаднали на съперничещи си територии, защитени със строго охранявани граници. Вече се стреля на месо не само срещу бежанците от окончателно превзетото от наркокартелите Мексико, но и срещу американци от южните щати, бягащи отчаяно на север – там, където още вали. Невада, Аризона и Калифорния са се вкопчили в смъртоносна битка за правата над река Колорадо, докато Лас Вегас оцелява чрез безскрупулни машинации, породили нуждата от нова професия: водосрез.
Безмилостна частна армия водосрези – професионалисти в унищожаването на цели градове, прекъсвайки достъпа им до вода, вилнее и охранява някогашната Мека на хазарта и забавленията. Най-добрият водосрез от Вегас е изпратен на опасна мисия в умиращия Финикс. Там се крие тайна, която може да промени равновесието на силите за водата от реката. А за нея си струва да се лее кръв.
Паоло Бачигалупи е известен у нас с дебютния си роман „Момиче на пружина”, за който печели престижните награди Хюго и Небюла, а през 2010 г. и Мемориална награда Джон Кемпбъл. Американският фантаст е автор още на романите „Zombie Baseball Beatdown” и „The Doubt Factory”, както и на редица разкази. Романът „Водосрез” е най-новото от Бачигалупи, който не изневерява на стила си и едновременно с това вплита характерната за творчеството си тема: ефектите от биоинженерството и свят, в който изкопаемите горива и естествените природни ресурси са просто история.
0 Коментара