Само един бог ли съществува? Защо страдаме? Милиарди хора по света намират смисъл в религията, но какви идеи влагат в това понятие и как са се формирали те? „Всички хра имат нужда от богове“, казва Омир.
Луксозната енциклопедия „Книгата за религиите“ включва хронологичен обзор от първобитните вярвания от праисторическата епоха, през древни и класически религии, индуизъм, будизъм, юдаизъм, християнство и ислям до съвременните религии като растафарианство, сикхизъм, каодай, универсализъм и др. Идеите и понятията са представени кратко, ясно и точно, както и с нагледни примери и схеми. Богатите илюстрации правят по-лесноразбираеми религиозните представи на човечеството.
Сред авторите на „Книгата за религиите” („Книгомания”, поредицa „Големите идеи, обяснени просто“) има световноизвестни учени и писатели от Великобритания и САЩ, познавачи на религиите, историята, фолклора, философията. Но едновременно с това всички те са и майстори-разказвачи, които притежават способността да „превеждат” информацията и анализа на достъпен език, без да ги профанизират, т.е. без да пострада научната аргументация.
В този обемист труд, оформен като луксозно, богато илюстровано издание, е обхванат целият спектър от религиозни учения и разклоненията им, като се започне от първобитните и праисторическите времена на шаманизма и общуването с отвъдния свят, премине се през класическата древност (люлката на цивилизацията – Месопотамия, Древна Гърция и Древен Рим, Индия, Тибет, Далечният Изток и пр.), и се стигне до днешния ден. Проследяват се различните варианти на традиционните религии, новите теории и практики, за някои от които едва ли сме чували. Естествено, ключово място тук заемат юдаизмът, християнството и ислямът, чиито последователи по света са най-многобройни, а и притежават редица разклонения. За християнството например е любопитно да се знае, че като най-голямата религия в света (над два милиарда вярващи!) освен че е разделено на източноправославно и римокатолическо, има още поне две дузини различни деноминации.
Друга подробност, която едва ли е всеобщо известна, е, че индуизмът – възникнал през ХІІІ в. пр.н.е., е най-старата религия, която съществува до днес.
Испанският философ Джордж Сантаяна казва: „Каква религия ще изповядва човек е до голяма степен историческа случайност – като езика, който ще използва в своя живот”. Тези думи, цитирани още в предговора, до голяма степен обясняват обвързването на индивидите и общностите с една или друга религия, но интересът към тяхното опознаване и изучаване е присъщ на модерния човек. С помощта на тази книга ние можете да направим и двете неща – и да опознаете, и да изучите историята, същността, смисъла на религиите. Но ще имаме и друга възможност – да се насладим на мъдростта и хуманността на различните духовни учения, които човечеството е придобило, за да опознае и разбере себе си, своята индивидуална същност, както и обкръжаващото го, да утвърди правила за нравствено поведение, за достоен личен и обществен живот – например Десетте божи заповеди при юдеите и християните или „Осмичният благороден път” при будизма.
Алберт Айнщайн стига до обобщението, че „Всички религии, изкуства и науки са разклонения на едно и също дърво”. Това дърво всъщност е общата природа на човешкото, която сама по себе си е толерантна, не противопоставя раси, етноси, вярвания, доказателство за което са многото общи черти между свещените текстове. Но от тази книга ще научим също, че макар да проповядват мир и любов, религиите неведнъж са били в основата на кървави конфликти, подклаждани от владетели и висши свещенослужители, били са удобен претекст за война и унищожение, дори геноцид на цели народи – каквито примери има в по-новата ни история, дори и в съвременността.
0 Коментара