Може би си се запалила по идеята за каравана или кемпер, докато си била на Баш бара и си гледала всички масички, изкарани пред караваните, по които има чаши с узо и по чифт слънчеви очила, украсените навеси и чаени свещи наоколо. И как няма никакъв посредник между теб и морето – нито алея, нито път, нито стягане на дисагите, за да стигнеш до плажа…Ти си там и сутрин можеш да направиш една дължина в морето, още преди да си си измила зъбите и преди да са дошли тия тюфлеци от околните места – “туристите”.
Да, почивката с каравана или кемпер е наистина плътно и различно преживяване. В този брой ще те запознаем с детайлите.
Преди да си вземеш каравана или кемпер
Трябва да изкараш нов курс за допълнителна категория, за да можеш да теглиш караваната. Освен това ти трябва и кола с определена мощност и тегло, която да може да тегли караваната. Всяка година минаваш ГТП (годишен технически преглед) също като колата, както и си правиш гражданска отговорност и за караваната. Трябва ти и място, където да я държиш през зимата, примерно гараж или двор. Можеш да я оставиш на някой от паркингите за каравани по морето за около 400 кинта годишно, но тази опция си струва, ако не искаш да сменяш мястото си през лятото. Това са логистичните специфики на возилото ти за къмпингуване.
Каравана или кемпер?
Мен, ако питаш – каравана. По-евтина е от кемпера, има по-хубави вътрешни разпределения и е по-удобно с нея, защото колата ти е независима от караваната и можеш да обикаляш. При кемпера ти трябва или допълнителна кола, или мотопедче, или колело дори и за да отидеш да си купиш хляб. В противен случай трябва да ходиш със самия кемпер, което е неудобно. Освен това кемперът си е един бус, който има нужда от поддръжка, сервиз, смяна на разни части, а това става по-често, ако го караш само сезонно.
Митове и предубеждения за караваните, къмпингите и кемперите
За добро или лошо – къмпингуването не е евтино и къмпингарите не са хипари, които дрънкат с китари по цяла нощ! Да знаеш също, че къмпингуването изисква време. Само докато подредиш багажа и докато “разпънеш” караваната, ти отнема два дни. Още толкова, докато направиш същата операция, когато си тръгваш. Ако си мислиш, че можеш да отидеш за една седмица – не си струва нито усилията, нито ще намериш някой, който да ти даде парцел под наем за седмица. Обикновено в къмпингите дават места под наем за месец или за целия сезон. Струва от 3 до 6000 лева. Този тип почивка е много подходяща за хора със свободни професии и/или дълги отпуски. Просто отчитай тези специфики.
Съветите на професионалиста Тодор Тиролски от веригата сервизи “Мотоексперт”:
И кемперът, и караваната са достатъчно скъпи. За да притежаваш едно от тях, трябва да обичаш много почивката извън хотела.
Разбирам аргументите на Симо в полза на караваната, но за мен кемперът е по-добрият вариант – охлюв – носиш си къщичкта, а за придвижването наоколо може колело, скутер или малка кола, закачена на твърд теглич (буксир). При караваната ти трябва джип, категория и два пъти повече място. Трябва да купуваш повече резервни части и за двете возила, защото изхабяването на джипа при теглене на каравана не е за подценяване.
Относно техническите параметри – няма кой знае какви специфики. Кемперите са доработени на базата на фиат, пежо, фолксваген и т.н. Тоест популярни транспортни бази. Ако си купувате кемпер, трябва да гледате всички неща, които се гледат при купуване на един автомобил (бус) – двигател, скорости (пътен тест), ходова част, спирачна система, диагностика на всички системи. Що се отнася до караваната – трябва добре да се огледа функционалността на всички екстри, които предлага подвижната къща.Особено важно е да се огледа прикачното устройство (плаващата лапа, която се захваща за теглича на джипа/колата) дали е в ред и дали работи спирачната система. Повечето имат спирачна система, задействаща се от натиск върху това прикачно устройство, което посредством механизъм задейства спирачките на караваната.
0 Коментара