Южноафриканците, които са се заразили с варианта Омикрон на новия коронавирус, не боледуват тежко, твърдят от местната медицинска асоциация, цитирани от световните медии.
Случаите на инфекцията в страната, където за първи път беше открита тази разновидност на COVID-19, не са сериозни, заяви пред Би Би Си Анжелик Кутзи, председателка на Южноафриканската медицинска асоциация, цитирана от БТА.
Тя обаче подчерта, че изследванията на Омикрон все още са в много ранен етап. Кутзи добави, че едва 24 на сто от населението на страната е напълно ваксинирано.
„Пациентите се оплакват най-вече от болки в тялото и умора, силна умора. Това наблюдаваме при по-младото поколение, а не е при по-възрастните хора,“ обяснява тя. Заразените с новата разновидност не са настанявани директно за лечение в болница. В коментари за други медии обаче Анжелик Кутзи изрази притеснения за възрастните хора, които имат съпътстващи заболявания като сърдечни проблеми или диабет.
Симптомите на Омикрон са необичайни, но не са тежки, казва лекарката, която е първата, съобщила за вероятността за нов вариант на COVID-19. Кутзи, чийто кабинет е в Претория, започнала да приема в началото на ноември пациенти с нетипични прояви на коронавирус, оплакващи се от голяма умора.
Световната здравна организация (СЗО) определи като новия вариант като „предизвикващ тревога“. Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията изрази сериозни притеснения, че разновидността Омикрон може значително да намали ефективността на съществуващите ваксини и да увеличи риска от повторно заразяване.
0 Коментара