„Аз не съм враг на държавата, не искам хора да умират, а искам да кажа какво би трябвало според мен и според науката да се направи, за да умират по-малко хора… Води се спор, който трябва да бъде на научна основа. При всяко инфекциозно заболяване, което дава епидемия, трябва да се изолират тези, които са болни, които са застрашени. Това да се затваря цялото общество е новост, която не е издържана от епидемиологична гледна точка.“
Това заяви в сутрешния блок на bTV ръководителят на детското отделение в Инфекциозната болница в София доц. Атанас Мангъров в отговор на критиките на премиера Бойко Борисов от преди дни, който смята, че да се действа в посока изграждане на колективен имунитет е все едно да кажеш кой ще живее и кой не.
„Тук не става дума кой да умре. Тук става въпрос за това, че ако не се действа правилно, ще умрат повече хора, отколкото ако се действа правилно“, отвърна доц. Мангъров. И попита: „Кой поема отговорност за тази група хора, която всяка година през януари и февруари умира от такива неща… Хора си умират, ние не сме станали още безсмъртни. Не сме станали, няма и да станем!“
Според доц. Мангъров нищо особено нямало да се случи – щяло да има хора, които да се разболеят и които да загинат от коронавируса: „Това, което се случва сега и по света, се е случвало многократно в миналото – 2015, 2007, 2008. Тоест нищо особено няма да се случи. Ще има хора, които ще се разболеят, ще има хора, които ще загинат, но няма да е нещо екстремно,
няма да е Армагедон, няма да има камиони с трупове!“
Той смята, че затварянето на хората ще създаде ето тази ситуация: заразените ще се разболеят и ще заразят хората около тях. Това ще се случи в малките им, затворени общности. И в момента, в който страната се отвори и ограниченията се вдигнат, или когато отново дойде зараза отвън – всичко ще започне отначало. „И тогава отново най-застрашени ще бъдат тези, които по принцип са застрашени – възрастни с придружаващи заболявания, ние тях трябва да пазим!“ , каза Мангъров.
Той отново обясни, че ще има смъртни случаи, че това е нова болест, която ще мине през целия свят и за да спре, трябва поне 70% от населението да го прекара.
Според Манкъров тестването единствено на това кой има вирус не служи, за
да имаме пълната картина,
на база която може да се направи прогноза какво може да се случи и да се действа адекватно. „За целта ни е необходимо и сероепидемиологично проучване, което да проследи и случаите на прекаралите „на крак“ болестта, които вече имат антитела“, смятат лекарят. И обясни, че това се установява, като се изследват антителата. Имаме имуноглобулини М и имуноглобулини G. Едните са маркер за скорошна, другите са маркер за стара инфекци.
0 Коментара