Някои хора се надяват, че огнищата на новия коронавирус ще намалеят с повишаване на температурите през лятото, но пандемиите често не се държат по същия начин като сезонните огнища. BBC Future разглежда това, което знаем към момента.
Много инфекциозни заболявания възникват и угасват през определен сезон. Грипът обикновено пристига през по-студените зимни месеци, както и нововирусите, свързани с повръщане. Други, като тифът, са склонни да достигат своя пик през лятото. Случаите на морбили спадат през лятото при умерен климат, докато в тропическите райони достигат пик в сухия сезон.
Може би не е изненадващо, че много хора сега се питат дали можем да очакваме подобна сезонност с Covid-19. Откакто за пръв път се появи в Китай около средата на декември, вирусът се разпространи бързо, като броят на случаите сега нараства най-рязко в Европа и САЩ.
Много от най-големите огнища са в региони, където времето е по-прохладно, което води до спекулации, че болестта може да започне да отшумява с идването на лятото. Много експерти обаче вече предупреждават да не залагаме твърде много на това, че вирусът умира през лятото.
И те са прави да са предпазливи. Вирусът, който причинява Covid-19 – официално кръстен SARS-CoV-2 – е твърде нов, за да има сигурни данни за това как случаите ще се променят през следващия сезон. Тясно свързаният вирус Sars, който се разпространяваше през 2003 г., бе неутрализиран бързо, което означава, че има малко информация за това как би се държал през различните сезони.
Но има някои данни за други коронавируси, които заразяват хората, които ни дават представа дали Covid-19 може в крайна сметка да стане сезонен.
Изследване, проведено преди 10 години от Кейт Темпълтън от Центъра за инфекциозни заболявания в Университета в Единбург, Великобритания, установи, че три коронавируса – всички получени от пациенти с инфекции на дихателните пътища в Единбург, показват
„подчертана зимна сезонност“.
Изглежда, че тези вируси причиняват инфекции главно между декември и април – подобен модел на този при грипа. Четвъртият коронавирус, който се среща главно при пациенти с намалена имунна система, е далеч по-спорадичен.
Има някои ранни предположения, че Covid-19 също може да варира според сезоните. Разпространението на огнищата на новата болест по целия свят сякаш предполага, че вирусът предпочита хладни и сухи условия.
Непубликуван анализ, сравняващ времето в 500 места по света, където е имало случаи на Covid-19, изглежда предполага връзка между разпространението на вируса и температурата, скоростта на вятъра и относителната влажност. Друго непубликувано проучване също показва, че по-високите температури са свързани с по-ниска честота на Covid-19, но отбелязва, че температурата сама по себе си не може да се смята за фактор в глобалното различие в разпространението на вируса.
Трето все още непубликувано изследване прогнозира, че районите с умерен и студен климат са най-уязвими за сегашното огнище на Covid-19, следвани от тези със сух климат. Тропическите части на света вероятно ще бъдат най-малко засегнати, казват изследователите.
Пандемиите често не следват същите сезонни модели, наблюдавани при обичайните вирусни огнища. Но без реални данни за няколко сезона, изследователите разчитат на компютърно моделиране, за да предскажат какво може да се случи през годината.
Екстраполирането на данни за сезонността на Covid-19 въз основа на ендемични коронавируси – което означава вируси, които циркулират в човешката популация от известно време – е предизвикателство. Това не е за пренебрегване, тъй като ендемичните вируси са сезонни поради редица причини, които в момента може да не важат за пандемията от Covid-19.
Пандемиите често не следват същите сезонни модели, наблюдавани при по-нормални вирусни огнища. Испанският грип, например, достига своя пик през летните месеци, докато повечето грипни огнища се наблюдават през зимата.
„В крайна сметка очакваме да видим, че Covid-19 става ендемичен“,
казва Ян Алберт, професор по контрол на инфекциозните болести, който е специализира в областта на вирусите в Karolinska Institute в Стокхолм. „И би било наистина изненадващо, ако той не прояви сезонност. Големият въпрос е дали чувствителността на този вирус към сезоните ще повлияе на способността му да се разпространява в пандемична ситуация. Не знаем със сигурност, но трябва да стои непрекъснато в мозъците ни, че е възможно. “
Ето защо трябва да сме предпазливи, когато използваме това, което знаем за сезонното поведение на други коронавируси, за да правим прогнози за настоящата пандемия Covid-19. Но защо коронавирусите са свързани със сезонност и защо това дава надежда за настоящата ситуация?
Коронавирусите са семейство от така наречените „обвити вируси“. Това означава, че са покрити с мастна обвивка, двуслойна липидна, покрита с протеини, които стърчат като шипове на корона, което дава и името им – корона (от латински).
Изследванията на други обвити вируси показват, че тази мастна обвивка прави вирусите по-податливи на топлина от тези, които нямат такава. При по-студени условия мастната обвивка се втвърдява до състояние, наподобяващо каучук, по начина, по който мазнините от варено месо се втвърдяват, когато изстинат, за да защити вируса за по-дълго време, когато е извън тяло. В резултат на това повечето обвити вируси са
склонни да показват силна сезонност.
Изследванията вече показват, че Sars-Cov-2 може да оцелее до 72 часа на твърди повърхности като пластмаса и неръждаема стомана при температури между 21-23C и при относителна влажност 40%. Как точно се държи вирусът Covid-19 при други температури и влажност, тепърва ще се тества, но изследванията на други коронавируси предполагат, че те могат да оцелеят повече от 28 дни при 4 С.
Установено е, че тясно свързаният коронавирус, който предизвика епидемията на SARS през 2003 г., оцелява най-добре при по-хладни и сухи условия. Например изсушеният SARS вирус върху гладки повърхности остава инфекциозен в продължение на пет дни при 22-25°С и с относителна влажност 40–50%. Колкото по-висока е температурата и влажността, толкова по-кратко оцелява вирусът.
„Климатът влиза в играта, защото влияе върху стабилността на вируса извън човешкото тяло, например, когато бъдете изкаран извън тялото с кашлица или кихане“, казва Мигел Арауджо, който изучава ефектите от промените в околната среда върху биоразнообразието в Националния музей за природни науки в Мадрид, Испания. „Колкото по-дълго време вирусът остава стабилен в околната среда, толкова по-голям е капацитетът му да зарази други хора и да предизвика епидемия. Докато Sars-Cov-2 бързо се разпространи по целия свят, големите огнища възникнаха главно на места, които са с хладно и сухо време. “
Компютърните му модели със сигурност отговарят на модела на огнища по целия свят, като най-много са случаите извън тропиците.
Арауджо вярва, че ако Covid-19 споделя подобна чувствителност към температурата и влажността, това може да означава, че случаите на коронавирус
ще избухнат по различно време по света.
„Разумно е да се очаква, че двата вируса ще споделят подобно поведение“, казва той. „Но това не е непроменливо уравнение. Вирусът се разпространява от човек на човек. Колкото повече хора са на дадено място и колкото повече контактуват помежду си, толкова повече инфекции ще има. Тяхното поведение е ключово за разбирането на разпространението на вируса. “
Изследване от Университета в Мериленд показа, че вирусът се е разпространил най-много в градовете и регионите на света, където средните температури са били около 5-11 С и относителната влажност е била ниска.
Но има и значителен брой случаи и в тропическите региони. Скорошен анализ на разпространението на вируса в Азия от изследователи от Харвардското медицинско училище предполага, че този пандемичен коронавирус ще бъде по-малко чувствителен към времето, отколкото мнозина се надяват.
Те заключават, че бързият растеж на случаите в студени и сухи провинции на Китай, като Дзилин и Хейлундзян, както и скоростта на предаване на вируса в тропически места като Гуангси и Сингапур, предполагат, че повишаването на температурата и влажността през пролетта и лятото няма да доведат до спад в случаите. И допълват, че това подчертава необходимостта от широки обществени здравни интервенции за контрол на болестта.
Това е така, защото разпространението на вирус зависи от много повече неща от просто способността му да оцелява в околната среда. И тук разбирането на сезонността на болестите се усложнява. При заболяване като Covid-19 сега хората разпространяват вируса и затова сезонните промени в човешкото поведение също могат да доведат до промени в процента на заразяване.
Случаите на морбили в Европа например са склонни да съвпадат с ходенето на училище и да намаляват по време на празниците, когато децата не разпространяват вируса помежду си. Предполага се, че огромното движение на хората по време на
Китайската Нова година на 25 януари
също е изиграло ключова роля за разпространението на Covid-19 от Ухан в други градове в Китай и по света.
Времето може да се забърка и със собствената ни имунна система, за да ни направи по-уязвими към инфекции. Има някои доказателства, които предполагат, че нивата на витамин D в нашите тела могат да окажат влияние върху това колко сме уязвими към инфекциозните заболявания. През зимата телата ни произвеждат по-малко витамин D от излагане на слънчева светлина, главно защото прекарваме повече време на закрито и се увиваме в дрехи срещу студения въздух. Но някои проучвания установяват, че тази теория е малко вероятно да отчита сезонните различия, наблюдавани при заболявания като грип.
По-противоречиво е дали студеното време отслабва имунната ни система – някои проучвания предполагат, че това е така, но други откриват, че студът всъщност може да увеличи броя на клетките, които защитават телата ни от инфекция.
Има по-сериозни доказателства обаче, че
влажността може да има по-голямо влияние
върху нашата уязвимост към болести. Когато въздухът е особено сух, се смята, че ще намали количеството слуз, покриващо белите ни дробове и дихателни пътища. Този лепкав секрет образува естествена защита срещу инфекции и с по-малко от него ние сме по-уязвими от вируси.
Интригуващо проучване на учени в Китай предполага, че има някаква връзка между това колко смъртоносен може да бъде Covid-19 и метеорологичните условия. Те са прегледали близо 2300 смъртни случая в Ухан, Китай, и са ги сравнили с влажността, температурата и нивата на замърсяване в деня, в който са се появили.
Въпреки че тепърва ще бъде публикуван в академично списание, тяхното изследване показва, че смъртността е била по-ниска в дните, когато нивата на влажност и температурата са били по-високи. Техният анализ също така предполага, че в дните, в които диапазоните на максимална и минимална температура са били по-големи, е имало по-високи нива на смъртност. Но тази работа до голяма степен се основава и на компютърно моделиране, така че точният характер на тази връзка и дали тя ще бъде видяна в други части на света, тепърва ще се проучва.
Тъй като вирусът, причиняващ пандемията Covid-19, е нов, е малко вероятно някой да има имунитет срещу него, докато не бъде заразен и не се възстанови. Това означава, че вирусът ще се разпространява, заразява и причинява заболяване по начин, доста различен от ендемичните вируси.
Въздушният транспорт е основният маршрут,
по който вирусът се е разпространил толкова бързо по света, казва Витория Колиза, директор на изследванията във Френския институт по здравеопазване и медицински изследвания. Но след като вече започне да се разпространява в дадена общност, преносът му е чрез близък контакт между хората. Спирането на контакта между хората трябва да намали процента на инфекции. Точно това правят много правителства, които се опитват да направят с ескалиращото затваряне на обществени места по света.
„Все още няма доказателства за сезонно поведение на Covid-19“, казва Колиза. „Поведенческият компонент също може да играе роля.“ Но тя предупреждава, че е твърде рано да се знае дали въведените мерки ще бъдат достатъчни за спиране на разпространението на вируса. „Сами по себе си те могат частично да намалят ефективната заразност поради намаляването на контактите, по които болестта може да бъде предадена.“
И ако случаите на Covid-19 наистина намалеят през следващите месеци, това може да се дължи на редица причини – мерките за превенция като изолация и блокиране са успешни; създава се нарастващ имунитет в населението; или може да има ефект от идващия топъл сезон, както предполагат моделите на Алберт.
„Ако има сезонен ефект, това може да замаскира истинското въздействие на другите две неща“, предупреждава Алберт. „В страни, където поради тоталните блокади много хора не са изложени на риск, не бих се изненадал, ако видим втора вълна през есента и зимата.“
Дори и Covid-19 да покаже известна сезонна променливост, едва ли ще изчезне изцяло през летните месеци, както някои предполагат. Но забавянето в появата на нови случаи може да донесе някои ползи.
„Стъпките, които предприемаме, за да изравним кривата, са икономически скъпи, но биха могли да ни помогнат да забавим тази пандемия през лятото“, казва Алберт. „Ако има някаква сезонност, тя може да купи на здравните системи времето, което им е необходимо за подготовка.“
И в свят, който се бори да се справи с бързо нарастващия брой новозаболели, може би времето е това, от което отчаяно се нуждаем.
Източник BBC Future
0 Коментара