Дъждовната и хладна есен, така различна от циганското лято, не е любимото ми време, а задухат ли и ветрове, оголващи дърветата, вземе ли да мръзне земята, се умълчавам като морска трева.
Едноцветното небе, лишено от светлина и изпълнено с влажна тишина, не ми помага да открия нещо поетично в ежедневните си дела и в разходките.
Движейки се наедряла до неузнаваемост от многото дрехи по мен осъзнавам, че видът ми съвсем не е вълнуващ. За капак потъвам в шалове и шапки заради студа, който винаги ме надвива.
Озовала се вкъщи първо оглеждам шапката. Търся следи от опадали коси и по останалите дрехи, защото не съм дарена с кой знае колко от тях. Видя ли нещо тревожно, правя каквото мога, за да помогна на косата си все с рецепти от баби и прабаби, с които те са обгрижвали своите.
Изгладняла за всичко, свързано със здравето на косата, първо опитах с
настойката от карамфил
(Syzygium aromaticum), която се приготвя лесно и помага при косопад.
Неоходими са ви сушени цветни пъпки от вечнозеленото карамфилово дърво, които се продават във всеки магазин и чист спирт (висок процент) от аптеката. Едно-две пакетчета карамфил (цели пъпки) залeйте с 300 мл. спирт и оставете да престои в продължение на две седмици на тъмно място, в тъмно стъкло. Правя настойката по-силна, но вие можете да пробвате и с половината от количеството на карамфила. Щом мине неоходимото време, прецедете и отново съхранете в тъмно стъкло. Настойката е кафява на цвят, ухае силно на карамфил, но това не бива да ви тревожи. След час-два мирисът й преминава.
Измийте и леко подсушете косата. Втрийте с върховете на пръстите си, или с тампон от настойката само в корените на косата и масажирайте без сила. Оставете да попие и изсъхне. Правете го след измиване на косата поне веднъж на седмица, а после ползвайте обичайната за вашата коса козметика.
Капка от настойката върху отделни упорити пъпчици по лицето върши добра работа заради антибактериалното действие на карамфила, но не прекалявайте с употребата й.
Карамфилът, който обикновено използваме като подправка за мариноване на меса, в сосове, в сладка и при приготвянето на греяно вино и коледни сладки, е много ефикасен при умора и депресия. Няколко зрънца в чая помагат при простуда и упорита кашлица, а от векове хората го използват при зъбобол и свързаните с тях инфекции. Помня как едната ми баба държеше карамфилова пъпка в устата си до болен зъб и твърдеше, че това я облекчава.
За здравето на косата помага и друго популярно растение – девесилът (Levisticum officinale), чиито корен и листа се използват при много болежки в народната медицина. Девисилът е прилаган за облекчаване на колики, болки в стомаха, липса на апетит, бронхити, укрепване на имунната система, при силно изпотяване, за пречистване на организма и други.
За заздравяване на косата направете отвара от три равни супени лъжици от корените на билката, които слагате в половин литър вряща вода за 15 минути. Прецедете, щом изстине и прибавете една-две супени лъжици винен оцет. С тази отвара поливайте измитата си коса и втривайте енергично в корените й. Останете така и не изплаквайте, докато изсъхне.
Отварата се приготвя бързо.
Помага при ранички на скалпа,
облекчава сърбежа и оказва помощ при премахването на петна по кожата. Може да я приготвите от пресни, или сушени корени, които се продават в билковите аптеки. Девесилът е и подправка, без която едва ли бихме приготвили вкусно ястие от риба. Няколко листенца от от нея подобряват вкуса на пилешката супа, боб чорбата и традиционните плънки за агнешко месо.
Отвара от коприва (Urtika Dioica) и настойката от нея са друг начин да подобрим състоянието на косата през студените дни. Копривата съдържа желязо, фолиева киселина, калиеви соли и е богата на витамините Е, В, К, витамин С и други. Ако съчетаете прием на чай от листата на коприва с втриване на настойка в корените на косата и изплакване с отвара от нея, резултатите ще са видими до месец.
Използвайте пресни, или изсушени листа само от растение, което не е прецъфтяло. За направата на настойката ви е необходимо тъмно стъкло, спирт и листа. Наредете плътно листата и ги залейте със спирта. Затворете и оставете да престои две седмици. Прецедете и върнете отново в тъмното стъкло. На чиста и подсушена коса втривайте от настойката в корените на косата и масажирайте интензивно. Процедурата правете поне два пъти за седмица време. Тази настойка
заздравява корените на косата и помага при косопад
Количеството на отварата от коприва, която се приготвя от три пълни шепи листа и две супени лъжици от корените на растението, пуснати в кипяща вода за десетина минути, съобразете с дължината и обема на косата си. Щом отварата изстине, прибавете й две супени лъжици винен оцет. Ако проявите търпение и след всяко измиване на косата я поливате с нея и не изплаквате, резултатът няма да закъснее.
Употребата на карамфил, девисил и коприва в тези комбинации не се препоръчва за бременни и кърмещи жени и хора, алергични към някоя от съставките на растенията. Растенията, отварите и настойките от тях са природен лек за косата, подобряват вида й в студените и мъгливи дни, но не бива да забравяме и приема на достатъчно витамини и минерали чрез храната си за най-качествен резултат.
0 Коментара