Какво представлява болестта и как да се справи с нея, разказва дерматологът д-р Слава Божинова.
Д-р Божинова, какво представлява розацеята?
Розацеята е хронично протичащо заболяване, което засяга лицето и се характеризира със зачервяване, разширени капиляри, папули и пустули (гнойни лезии). Обикновено засяга пациенти на възраст след 30 години, като жените боледуват 3 пъти по-често от мъжете. Класическият пациент е със светла кожа, руса коса и сини очи.
На какво се дължи розацеята?
Засега няма еднозначен отговор, но се приема, че горещите напитки, алкохолът и излагането на слънце могат да обострят зачервяването поради това, че водят до разширяване на съдовете. Други фактори, обострящи розацеята, са консумацията на пикантни храни и подправки, стрес, топлина и студ. Приемът на някои лекарства също може да доведе до влошаване на дерматозата. Това са някои медикаменти за лечение на артериална хипертония, за намаляване на холестерола и кортикостероидите.
Какви са формите на розацеята?
Първата форма протича с еритем (зачервяване) в централната част на лицето и разширени малки съдчета. Когато към тези симптоми се добави и обрив, състоящ се от папули и пустули, говорим за втората форма на розацея. Третата форма се среща предимно при мъже и се представя със задебеляване на кожата и прекомерно разширяване на порите в областта на носа, брадата, челото, клепачите или ушите. Четвъртата засяга очите и се характеризира със зачервяване и усещане за чуждо тяло в окото.
Понякога розацеята може да наподобява клинично акне и трябва да бъде разграничена от него. При акнето задължително присъстват комедони (черни точки), а при розацеята те липсват.
Как се третира?
Пациентите трябва да избягват обострящите фактори – лютиви храни, алкохол и ултравиолетови лъчи. Почистването на кожата трябва да става с мицеларна вода за чувствителна кожа. След консултация с дерматолог се назначава продължително лечение, което може да включва локална терапия в по-леките случаи или системна терапия с таблетки през устата при по-тежките. Преди три месеца в САЩ беше регистриран нов медикамент за локално приложение, който има много добър ефект върху еритема.
Добър апаратен метод за третиране на зачервяването е IPL технологията. Тя действа на принципа на фототермолизата – т.е. светлината се поглъща от хемоглобина (червения цвят), енергията се превръща в термична и го разрушава. Необходими са четири до шест процедури, проведени през интервал от три седмици. Да се използва фотозащитен крем с висок фактор 50. Процедури не се провеждат при наличие на силно възпаление и гнойни лезии по лицето, т.е. при втората форма на розацея.
За третиране на разширените капиляри се използва лазер. Процедури като микродермабразио и химически пилинг са абсолютно противопоказни. Пациентите с розацея трябва да бъдат изключително внимателни при употребата на козметични продукти. За предпочитане е кремът да бъде един, медицинска козметика, който да намалява червенината, да успокоява кожата и да я хидратира. Категорично трябва да се избягват продукти със съдържание на етерични масла – лимон, мента, бор и кедър, екстракти от канела, розмарин, лавандула и роза. Да не се прилага козметика, която съдържа алкохол, парфюм, ментол и евкалипт.
0 Коментара