Липса на слънце, студ, авитаминоза… Как да решим 10-те най-често срещани зимни проблеми и да запази красотата в този труден период?

Проблем номер 1. Много суха кожа на тялото

Овлажнявайте въздуха у дома

Купете овлажнител или използвайте някои хитринки. Дори ако имате батерии с термостат, отоплението силно изсушава въздуха и влияе неблагоприятно върху кожата на лицето и тялото през зимата. Един овлажнител няма да е достатъчен. За да се избегнете усещането за опъване,  трябва да овлажнявате сухите зони по лактите и коленете, да се отървете от напуканите пети и стъпала. Грижата за кожата през зимата и на лицето, и на тялото, не може да мине без козметика.

Не пропускайте крема!

След душ подсушете кожата с кърпа и нанесете овлажняващо мляко или сметана върху цялото тяло, а след това подхранваща маска върху особено сухите области (лакти, колене). Не забравяйте, че кремът за лице през зимата не може да се прилага точно преди да излезе навън, в противен случай кожата ще изпръхне.

Феновете на „домашната“ козметика могат да използват продукти като зехтин (може да се втрие в кожата вместо балсам), което също така е добра профилактика срещу стрии.  Утайката от кафе  и гранули от захар са отлични средства за пилинг. Смесете ги със сметана и нанесете върху кожата. Масажирайте за няколко минути и след това изплакнете с вода при стайна температура.

Вана с овесени трици (завържете триците в марля и ги поставете във водата) ще ви помогне да се отпуснете и да възстановите мекотата и еластичността на кожата.

Листата от алое са подходящи за краката, уморени от високи токчета. Нарежете ги на дребни парченца, нанесете върху краката, увийте с найлон, сложете вълнени чорапи и оставете маската за през нощта.

Проблем номер 2. Гъша кожа

Направете пилинг

Пъпките по кожата, или фоликуларна хиперкератоза, е заболяване, което най-често се дължи на недостатъчно количество витамини А и С в организма. Пилингът ще помогне да се справите с този проблем. Подгответе кожата в сауна или парна баня, а след това направете пилинг на базата на ензими или плодови киселини – те имат мощни пилинг свойства. След това нанесете маска на основата на водорасли за грижа за кожата през зимата.

Проблем номер 3. През зимата кожата на лицето се лющи

Погрижете се за хидратацията й

Кожата на лицето през зимата, повече от всякога, се нуждае от всякакви процедури, насочени към овлажняване и възстановяване на хидролипидната бариера. Включете активни, концентрирани продукти за овлажняване и успокояване на кожата. Ежедневно могат да се използват и ампулни разтвори на колаген, хиалуронова киселина, азулен, прополис.

Подберете зимната грижа за лицето

За грижата за мазна кожа през зимата е по-добре да се използват коригиращи леки кремове и емулсии (без ефект на матиране и сушене). За суха кожа – продукти, които включват съставки с плътна, топлоустойчива текстура (добре е, ако основата на крема е масло от ший или авокадо). Освен крема, грижата през зимата трябва да включва и висококачествени деликатни почистващи средства.

Важно е да знаете!

През зимата режимът на пиене на вода е не по-малко важен, отколкото през лятото. Два литра чиста вода ще помогнат на кожата на лицето през зимата да се справи с температурните промени. Вместо кафе, което има диуретично действие, пийте билкови чайове.

Не забравяйте и витамините. Всякакви външни промени са сигнал за вътрешни проблеми. Сухотата, гъшата кожа,  зачервяването на лицето и ръцете показват липса на витамини А, С, Е и такива от група В. В диетата ви трябва да присъстват продукти като мляко, сирене, мазна риба, маргарин, яйца. Те съдържат витамин D, от който тялото се нуждае поради липсата на слънце.

Проблем номер 4. От студа кожата на лицето се зачервява

Крем с витамин К

Хипотермията прекъсва работата на кръвоносните съдове и в резултат на това кръвоснабдяването на тъканите. Хората с тънка и суха кожа са най-податливи на това. За укрепването на съдовете на кожата на лицето през зимата ще помогне  крема с витамини К и R. Първият ще укрепи съдовите стени, а вторият ще намали крехкостта на капилярите.

Проблем номер 5. Косата е суха и се къса

Не пренебрегвайте шапките

Излизайте навън с покрита с топли шапки, шалове или барети глава. Шапките ще намалят (макар и да не предотвратяват напълно) изсушаването на косата и негативния ефект на температурните промени върху скалпа. Изберете шапки с  подплата от естествени материали и откажете синтетиката. Не излизайте навън с мокра глава (косата замръзва по-бързо и става крехка), а също така използвате сешоар с йонизация – това ще предотврати дехидратацията и пресушаване на косата.

Проблем номер 6. Косата се наелектризира силно

Пригответе маска

За да избегнете наелектризирането ще помогне маска, която може да се приготви от импровизирани средства. Отлична маска, която подхранва косата, както и предотвратява нейното наелектризиране, може да направите от кисело мляко (3 супени лъжици) и жълтък. Смесете и нанесете на косата за 20 минути, след това изплакнете с топла вода. Ако искате да избегнете беленето (да не се бърка с пърхот) и сърбежа на скалпа, използвайте маска от банан с мед. За това се нуждаете от 1 супена лъжица мед, 1 яйце и 1 банан (смесете всичко и нанесете получената каша върху засегнатата област за 10-15 минути). За да се справите с беленето на скалпа ще помогнат масло и заквасена сметана. Разтрийте ги в скалпа и след половин час изплакнете. Ефектът ще бъде забележим, ако правите такива маски веднъж на всеки три дни.

Важно е да знаете!

  • Ябълка (долепете една четвъртинка до засегнатите области), торбичка сварен чай отлайка или тампон с капки „Визин“ (капки за очи) бързо ще ви помогнат да се отървете от зачервяването, причинено от студа.
  • Мътният цвят на косата говори за липсата на витамини от група В, витамин С, мед, магнезий, желязо.
  • Недостигът на витамини В2, В3 и В6 причинява дерматит, а липсата на витамини С, D, К води до лоша регенерация на кожата.
  • Изберете дървени гребени с естествени влакна. С тяхна помощ ще разресвате косата си и ще масажирате главата си (подобрява микроциркулацията и стимулира растежа на косата).
  • Пийте 1 супена лъжица ленено масло на празен стомах. Омега-мастните киселини и витамините А, Е, С, F, които се съдържат в това масло, имат благоприятен ефект върху тялото като цяло, и по-специално върху скалпа и косата.

Проблем номер 7. Как да спасим прическата?

Носете шалове

За да разрешите този проблем, подходете отговорно към избора на шапки. Тя трябва да бъде обемна – наушниците на ушанката ще разрушат всяка прическа с изключение на изправените коси. Ако навън вали сняг, скрийте косата си под шал или качулка. В противен случай прическата няма да оцелее дори със силна фиксация.

Проблем номер 8. Напукани ръце

Ходете само с ръкавици

За да предотвратите напукването, използвайте кремове и никога не излизайте навън без ръкавици. Избирайте между вълнени и кожени ръкавици, по-добър е вариантът от вълна, защото, за разлика от нея, кожата пропуска студа и това води до изсушаване на епидермиса и поява на пукнатини. И все пак, не затопляйте замръзналите ръце с поток от гореща вода – тя трябва да е леко топла.

Правете бани за ръцете

Разтворете една чаена лъжичка нишесте в чаша вода, разредете получената паста с топла вода до един литър и поставете ръцете си в нея за 15-20 минути. Друг вариант за вана с ръцете: добавете етерично масло от цитрусови плодове към маслиново масло и го загрейте до 50°C. Дръжте ръцете си във ваната за около четвърт час, след това ги измийте със сапун и нанесете овлажнител.

Загладете кожата на ръцете с помощта на картофи. Сварете  няколко картофа и ги направете на пюре с мляко. Нанесете сместа върху кожата за 2 часа.

Не забравяйте за ноктите. За укрепването им през зимата ще помогне парче лимон. Еежедневно втривайте лимонов сок в ноктите и те бързо ще укрепнат.

Парафиновата терапия е спасение през зимата. Топлият парафин подобрява кръвообращението и спомага за възстановяването и заздравяването на ранички. Под влияние на парафина се подобрява лимфната циркулация, поради което се елиминират токсините, кожата на ръцете се изглажда и ноктите стават по-силни.

Проблем номер 9. Цепнатини в ъглите на устата

Включете витамини А и В

Пукнатините в ъглите на устните показват липса на витамини в тялото. За да отстраните незабавно дискомфорта, намажете засегнатите области със сок от алое или мед. И си купете специален крем.

Проблем номер 10. Напукани устни

Масажирайте

Сутрин и вечер масажирайте устните (най-добре е да изберете отделна мека четка за зъби), веднъж седмично им  правете пилинг. Смесете 1 чаена лъжичка зехтин с щипка захар и внимателно масажирайте устните с получения продукт, след което изплакнете с топла вода. Също така, една прекрасна (и вкусна) основа за пилинг е мед (смесва се с всяко масло, например сусам или заквасена сметана) и утайка от кафе. След процедурата нанесете подхранваща маска. Използвайте всичко, което имате в хладилника (мазнина извара, сметана, заквасена сметана – разбъркайте в равни пропорции и оставете на устни за 10-15 минути).

Използвайте балсам

Редовно (не само преди излизане) нанесете специален балсам. Обърнете внимание: балсам за устни трябва да съдържа витаминен комплекс, растителни масла и сквален (масло от черен дроб на акула) – той ще осигури на кожата на устните дълбока хидратация. Можете да спасите напуканите устни и с крем с пантенол или балсам за заздравяване на рани.

Спрете глоса за устни до пролетта

Не ползвайте блясък за устните, той съдържа много восък, който бързо замръзва на студа и изсушава устните. Вместо това използвайте червило с хидратиращи съставки.

Важно е да знаете!

Когато отидете на разходка с децата, не забравяйте да вземете резервни ръкавици. Ако ръкавиците се намокрит, трябва незабавно да ги смените. Водата, комбинирана с вятъра, много дехидратира кожата, нарушавайки нейния липиден слой.

Топлият зехтин ще помогне за предотвратяване и лечение на напуквания. Намажете ръцете си, сложете гумени или хартиени ръкавици за 15 минути и след това нанесете подхранващ крем.

Грубите ръце могат да бъдат признак на хормонален дисбаланс. Ако козметиката не помага, отнесете се сериозно – запишете си час при ендокринолог.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара