Има деца, които са „различни“, но те не са невидими, тук са – със своите мечти – и имат нужда от приятели.

„Да се запознаем с „различните“ деца на България“ е фотоизложба, която е съвместна инициатива на Анна Йончева и Ваня Тодорова, председател на фондация “Можем Заедно”, в която се включват фотографи от цяла България. Изложбата ще бъде открита на 14 септември 2024 г. от 11:00  ч. в Южния парк, зад музея „Земята и хората“.

Ани е автор на проекта “Различните” деца на България и инициатор на кампанията „Да играем ЗАЕДНО“. От 5 години тя снима, показва и разказва историите на деца със специални потребности.

Целта на изложбата е да насочи общественото внимание и да повдигне нивото на информираност относно децата със специфични потребности, техния начин на живот, техните трудности и изпитания, техните мечти и стремежи.

В изложбата участват 26 деца с различни диагнози –Синдром на Даун, аутизъм, детска церебрална парализа, слепота, муковисцидоза, спинална мускулна атрофия и други редки заболявания.

Всяко от дечицата разказва кратко за себе си и своите мечти. Изложбата запознава и с общи, типични за описаните състояния характеристики, целящи единствено да помогнат на другите деца да ги разпознават. Всяко представяне завършва с покана към останалите

да направят нещо заедно.

Всички описания са кратки и с чисто информативен характер, а за по-подробна и специализирана информация авторките съветват всеки желаещ да научи повече да се обърне към специалисти в областта.

През 2021 година издателство „Просвета“, заедно с Националната асоциация на ресурсните учители (НАРУ), подкрепят проекта като се включват в издаването на книга със същото заглавие, която се разпространява безплатно в училища, детски градини, школи, семинари и др.

Ани и Ваня вярват, че децата са непринудени и непредубедени и, при правилно поднесена информация за състоянието на техния връстник с увреждане, не се притесняват да играят, да учат с него и да му помагат.

Дано колкото се може повече български училища да приютят тази изложба и да запознаят учениците си с „различните“ деца на България.

Лице на изложбата е малкият Георги от Перник.

Той е на 9 години и е с диагноза булозна епидермолиза, или така наречената „пеперудена кожа“. Това е много рядко генетично заболяване, при което кожата е изключително тънка – като крилце на пеперуда, затова и ги наричат „пеперудени деца“. При тях дори при лек допир се образуват болезнени мехури, а когато целостта им се наруши, се появяват трудно зарастващи рани. Гоги мечтае

да отиде в Париж и да стане директор на детска болница.

Запознайте се с него и “различните” деца на България.

Героги – 9 години

Здравей!

Аз съм Георги и името ми е символ на победа.
Тази година успешно завърших втори клас.
Мечтая да стана педиатър и да бъда директор на детска болница.

Обичам да слушам музика, да танцувам и да играя игри на таблета си.

В тази изложба ще те запозная с някои мои приятели, които на теб могат да ти изглеждат малко по-различни. Но и ние, точно като теб, преминаваме през своите трудности, посрещаме предизвикателства, растем и мечтаем.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара